Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba skelbia, kad tokių įmonių, kurios gamina maistą, jį pardavinėja siaubingomis antisanitarinėmis sąlygomis, nemažėja.
Kasmet apie 60 bendrovių sustabdo veiklą arba visai yra uždaromos dėl grubių pažeidimų.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Siaubinga nešvara, pelių išmatos, skraidančios musės, tiesiai ant grindų bėgančios nuotekos ir dar begalė pažeidimų – tokį vaizdą maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai išvydo mėsos perdirbimo įmonėje „Riamona“. Ji veikė Alytaus rajone, prie Verebiejų kaimo.
„Šokiravo tas, kad įmonėje yra tikrai didelė netvarka, didelė nešvara. Visos nuotekos bėgo ant grindų gamybinėse patalpose, ant lubų buvo nustatyti pelėsiai, daug įrangos nebuvo valoma ir plaunama“, – pasakoja Alytaus apygardos priežiūros skyriaus vedėjas Artūras Šimkus.
Šviežią mėsą, pagamintus produktus, įmonė „Riamona“ tiekė įvairių šalies miestų vaikų darželiams ir senelių namams. Inspektoriai sako, kad paukštiena buvo užkrėsta žmonių sveikatai pavojingomis bakterijomis – salmonelėmis, o gamybinėse patalpose veisėsi nešvaros bakterija vadinama listerija.
„Paėmėme valstybinius mėginius paukštienos ir joje nustatėme salmonelę, o paėmus nuoplovas nuo įrenginių, nuo sienų ir nuo lubų, radome monocitinę listeriją, kuri yra viena iš pavojingesnių bakterijų žmonių sveikatai“, – sako A. Šimkus.
Nė vienas vaikas nesusirgo
Alytaus vaikų lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorė sako buvusi priblokšta, kai sužinojo, kad į darželį galėjo patekti užkrėsta mėsa. Įstaiga iš „Riamonos“ pirko kiaulieną ir vištieną. Laimė, sako vadovė, nė vienas vaikas nesusirgo. Sutartį su mėsą tiekiančia įmone darželis iškart nutraukė.
„Labai suneramino ir sujaudino, bet viso šito mes nepastebėjome gaudami produkciją, kadangi pati įmonė nebuvo įtraukta į nepatikimų tiekėjų sąrašą“, – teigia darželio direktorė Jurgita Miškinienė.
Visuomenės sveikatos specialistai sako, kad salmonelės ir nešvaros bakterija vadinama listerija ypač pavojinga besilaukiančioms moterims, vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms. Būtent į tokias įstaigas „Riamona“ ir tiekė daugiausiai produkcijos. Listerijos bakterijos į žmogaus organizmą patenka nesilaikant higienos, neplaunant rankų, o salmonelės – suvalgius gerai termiškai neapdorotos mėsos.
„Kai kuriems žmonėms bakterijos iš žarnyno gali patekti į kraują bei kitus organus ir negydant gali baigtis net mirtimi. Sunkesnė ligos eiga dažniausiai būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms ir asmenims su silpnesne imunine sistema“, – komentuoja visuomenės sveikatos specialistė Aušra Valaikienė.
Dešrelėse – pasibaigusio galiojimo produktai
Maisto ir veterinarijos tarnyba sako, kad kasmet šalyje apie 60 įmonių privalo stabdyti veiklą arba yra visai uždaromos dėl grubių pažeidimų. Šiemet tokias sankcijas gavo jau 34 maistą gaminančios, jį pardavinėjančios bendrovės.
„Kritinės klaidos ir būna tos, kad antisanitarija, higiena visa, dezinfekcijos nesilaikymas, taip pat viena iš dažniausių klaidų, kai nėra galimybės atsekti produkcijos. Tai vėlgi, ūkio subjektai labai nukenčia, nes neatsekamas produktas yra sunaikinamas“, – sako Priežiūros departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis.
Minėta įmonė „Riamona“ ne tik gamino produkciją antisanitarinėmis sąlygomis, klastojo gaminių sudėtį, bet ir į dešreles, dėjo pasibaigusio galiojimo produktų.
„Dešrelės buvo pagamintos iš vištienos, tačiau įmonė ženklindavo, kad tai buvo pagaminta iš kiaulienos ir tas klaidino vartotoją. Taip pat dalis buvo traktuojama kaip aukščiausios rūšies gaminiai, tačiau į jų sudėtį buvo dedama mechaniškai atskirta mėsa“, – kalba A. Šimkus.
Įmonės veikla sustabdyta, maisto ir veterinarijos tarnyba skirs kelių tūkstančių eurų baudą. Bendrovė vėl galės veikti, kai pašalins rastus pažeidimus. Taip pat bus įtraukta į nepatikimų tiekėjų sąrašą.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.