Automobiliu prie atliekų konteinerių aikštelės privažiavę žmonės dažnai prie konteinerių tempia maišus atliekų. Jie nė nesivargina jų įmesti į konteinerį, krauna maišus tiesiog prie aikštelės.
Tempia įvairų šlamštą žmonės ir pėsčiomis, ir karučiais bei be jokių skrupulų krauna savo šiukšles ten, kur papuola.
„Visaip būna, kas, va, važiuoja, su mašina sustoja, įmeta, kas ką palieka. Būna, kad ir iš kitur atvažiuoja, padeda tas šiukšles, nenusaugosi, nesukontroliuosi visko“, – sako gyventoja.
„Labai žmonės netvarkingi. – Ką jie čia meta? – Viską meta, ką turi, baldus meta senus“, – tvirtina moteris.
„Aš tuoj auklėju, bet mano vaikai sako, mama, tu gausi per galvą. – O kaip auklėjate? – Kaip, nu, moralą atskaitau, bet tai kas iš to, nu“, – neslepia nusivylimo miestietė.
Panevėžio atliekų tvarkytojai sumanė tokius pažeidėjus auklėti savaip – ėmė juos filmuoti. Tuomet ir pasimatė, kas ir kaip atliekų konteinerių aikšteles paverčia nelegaliais sąvartynais įvairiose miesto vietose.
„Velka lapų maišus, žaliąsias atliekas, buitinę techniką, šaldytuvus, jeigu vykdo remontus, tai įvairias statybines atliekas. Dažnai ir patys gyventojai mato ir tualetus stovinčius senus. Yra begalės tokių dalykų, kuriems skirtos visai kitos vietos“, – sako „Panevėžio specialus autotransportas“ atstovė Justina Indulytė.
„Kaip žmonės kartais atveža ir kaip išmeta tas šiukšles, tai tikrai stebina ir tas pats kiekis, ir atsikratymo būdas, sakykime, pradarius bagažinę išmeta, dar paspiria koja ir tiesiog nuvažiuoja“, – pasakoja Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Tadas Martinaitis.
Dabar Panevėžyje tokius šiukšlintojus filmuoja trys mobiliosios kameros. Užfiksuotus pažeidėjus atliekų tvarkytojai dar bando auklėti ir viešumu.
„Mes turime mobilias kameras, kurias periodiškai kaitaliojame mieste ir skirtingose atliekų aikštelėse įrengiame tam tikram laikotarpiui. Viešumas pabaksnoja tuo pirštu, kad tu tam tikrus dalykus darai neteisingai“, – pabrėžia J. Indulytė.
Ir ne tik pabaksnoja, bet ir paplonina teršėjų piniginę.
„Už šį pažeidimą įspėjimas nėra taikomas, yra iš karto surašoma bauda. Jeigu tai pirmą kartą, tai nuo 30 iki 140 eurų, jeigu tai pakartotinas kartas, tai yra nuo 140 iki 600 eurų bauda“, – sako T. Martinaitis.
Panevėžio viešosios tvarkos skyrius šiais metais nubaudė virš šimto miesto šiukšlintojų. O atliekų tvarkytojai ateityje planuoja įsigyti dar daugiau mobiliųjų kamerų ir dar akyliau stebėti bei bausti miesto teršėjus.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.