Visai netoli Panevėžio gyvenanti Rūta Čepukonytė pasakoja, kad kartu su vyru jau daugiau nei dešimtmetį užsiima augalų pardavimu, turi savo medelyną.
Hortenzijų parkas
Nusipirkę apleistą sodybą ir pradėję tvarkyti aplinką, šeima kartu su visais augalais iš miesto persikėlė į užmiestį ir savo veiklą toliau pradėjo vykdyti Kakūnų kaime.
„Šalia namo buvo ir apleistas tvenkinys, kurį reikėjo sutvarkyti, išgilinti ir šonuose atsirado tarsi tokie kalneliai prieš namų langus. Kadangi persikėlę pasistatėme ir namą, kartu su vyru nusprendėme, kad reikėtų ką nors pasisodinti, jog prieš akis būtų graži aplinka“, – pradeda pasakoti R. Čepukonytė.
Kadangi šeima prekiauja augalais, pamatę kaip sparčiai didėja hortenzijų pardavimai, augalas tampa populiarus, jie nusprendė pasisodinti ne ką kitą, o būtent šį daugiametį augalą, kuris pro namų langus visuomet džiugins savo grožiu.
„Pasisodinome hortenzijas, o kuomet vasarą jos pradėjo žydėti, užsukę vieni, kiti klientai nusistebėjo, kad mūsų namų aplinkoje tikras hortenzijų parkas. Žinoma, iš pradžių juokaudavome, kad čia tik graži aplinka prieš langus ir tiek, bet netyčia užklydę žurnalistai mus pareklamavo ir nuo to karto žmonės pradėjo plūsti tiesiog per tvoras.
Pirmaisiais metais nesupratome, kaip čia taip viskas išėjo, o galiausiai vėliau ir kilo simbolinis privačios aplinkos pavadinimas – „Hortenzijų parkas“, – nusišypso iš Panevėžio kilusi moteris.
Nors lankytojai apsižvalgyti po gražųjį Rūtos ir Marius hortenzijų parką atvykdavo dar tada, kai jis net nebuvo oficialiai atidarytas, tačiau praėjusių metų vasarą, įvyko oficialusis atidarymas ir lankytojai buvo kviečiami apsilankyti kiekvieną dieną.
„Oficialiai atidarėme todėl, nes pamatėme ir supratome, koks iš tiesų yra didelis susidomėjimas. Jeigu ir kitiems gražu, kodėl gi nepasidalinus šiuo grožiu ir su kitais?“ – priduria parko įkūrėja.
Moteris pasakoja, kad praėjusią vasarą, daugiausiai sulaukė apie tūkstančio lankytojų per dieną. Čia apsilankyti atvyksta ne tik pavieniai asmenys, norintys gražiai nusifotografuoti bet kokia proga, tačiau ir lankytojų grupės, kurioms Rūta kartu su vyru praveda ir trumpas ekskursijas.
„Papasakojame, kaip gimė idėja jų tiek pasisodinti, kokios auga rūšys, kaip reikia prižiūrėti, sodinti ir genėti hortenzijas. Visus norinčius supažindiname su šiuo augalu. Beje, praėjusią vasarą sulaukėme pirmųjų lankytojų iš Latvijos, tad tikimės, kad jų šiemet bus dvigubai daugiau.
Žinoma, atvyksta ir vietiniai, ir žmonės iš visos Lietuvos tolimiausių kraštų – Klaipėdos, Ignalinos. Neretai nutinka taip, kad patys panevėžiečiai atvirauja neatrandantys laiko vis užsukti, kadangi pravažiuodami vis pagalvoja, tačiau taip visuomet ir perkelia kitam kartui“, – nusišypso panevėžietė.
Populiarusis augalas
Pasiteiravus, kodėl hortenzijas pastaraisiais metais vis labiau pamilo lietuviai, R. Čepukonytė teigia, kad labiausiai visus sužavi du aspektai – ilgas žydėjimas ir primityvi augalo priežiūra:
„Hortenzijos žydi apie tris mėnesius, nuo pat liepos vidurio iki rudens šalnų arba netgi ilgiau. Žmones sužavi ir žiedo išskirtinumas, kuomet jos pradeda žydėti baltai, o po to keičia spalvą. Būna tikrai kažkas tokio, kuomet per sezoną pasikeičia žiedo spalva nuo baltos iki rožinės arba visai rausvo atspalvio. Vaizdas būna įspūdingas.
Patrauklu žmonėms ir tai, kad hortenzijos nereikalauja daug priežiūros, neserga ligomis, nereikia jų purkšti kaip kokių rožių ir stebėti ar nepuola ligos, įvairiausi vabaliukai. Jeigu tvarkingai medelį išgenėsime, nereikės daug priežiūros, o ir džiugins ilgai stambiais žiedais.“
Būtent mažai pastangų reikalaujančios priežiūros aspektas ir yra patraukliausias, kadangi neturėdami daug laiko, žmonės neturi būti nuolat pririšti prie augalo ir jo priežiūros, jiems užtenka tik pasisodinti ir grožėtis ilgą laiką.
Panevėžiečių parke, šiuo metu auga šluotelinės bei ąžuolianilapės hortenzijos:
„Populiariausia šluotelinių hortenzijų veislė, žinoma, yra „Vanille fraise“, kurią iki skausmo žino visi ir augina savo soduose. Tačiau, yra ir daug gražesnių kitų, neatsiliekančių nuo šios veislės, patobulintų. Siūlome pirkėjams visuomet ir kitas, kad šie negalvotų, jog vienintelė „Vanille fraise“ ir yra.“
R. Čepukonytė pasakoja, kad šiuo metu jų parke auga apie dešimt rūšių įvairiausių hortenzijų – raudonuojančios, baltos, kreminės ir t. t. Moteris tikina, kad labiausiai žmonėms įspūdį palieka tos, kurios ryškiausiai nusidažo link rudens.
„Be to, žmonės pradėjo mylėti ir „Melba fraise“ hortenzijų veislę, kuri yra patobulinta „Vanille fraise“ versija. Iš tiesų, yra daugybė rūšių, kurios taip pat pasižymi gražiausiais žiedais ir ne visi jas žino. Būtent todėl ir pravedame edukacijas, supažindiname su jomis“, – priduria Rūta.
Šiuo metu panevėžiečiai taip pat prasitarė, kad aktyviai plečia savo parką ir jame pasodino dar apie trisdešimt naujų hortenzijų veislių. Jie sako, kad žiedus bus įdomu pamatyti ne tik lankytojams, tačiau ir jiems patiems:
„Norisi visiems parodyti, kad ir yra visokiausių veislių, o tuo pačių ir plėsti jų akiratį, kad atvykę turėtų, ką naujo pamatyti ir neatsibostų viskas per tą patį.“
Kaip prižiūrėti hortenzijas?
Dažniausiai į panevėžiečių „Hortenzijų sodą“ atvykę lankytojai domisi ir specifiniais klausimais. Vienas populiariausių, pasak moters, yra kaip tinkamai prižiūrėti, sodinti ir genėti hortenzijas.
„Sodinimas yra labai paprastas. Tereikia joms rūgščios žemės – 20 litrų rūgščių durpių vienam kelmeliui, nesvarbu, kokio jis dydžio. Tuomet kasame duobę, pilame durpes, pasodiname ir gausiai palaistome. Atėjus vėlyvam rudeniui arba pavasariui, kol augalas yra negyvas, apgenėjame“, – sako pašnekovė.
Rūta pataria pirmuosius kartus, kuomet genėjate hortenziją, ją kirpti per sprindį nuo žemės, o vėliau – visais kitais metais – virš dviejų pumpurų aukštyn.
„Daugiau specifinės priežiūros nėra. Žinoma, hortenzija labai mėgsta drėgmę, nes ir iš lotynų kalbos išvertus augalo pavadinimą hydrangea reikštų vandens indą.
Būtent dėl to, siūlau pasodinus augalą jį apdengti agroplėvele ir kažkuo pamulčiuoti, kad būtų prilaikoma plėvelė, pro kurią prasiskverbęs vanduo ne taip greitai išgaruotų ir nelįstų nereikalingos žolės“, – pataria Panevėžio rajone įsikūrusi moteris.
R. Čepukonytė pasakoja, kad dauguma galvoja, jog jų sode yra įrengtos specialios požeminės laistymo sistemos, tačiau, kaip tvirtina ji – taip nėra, nes būtent nuo per dažno laistymo laiko sutaupo ir gelbėja agroplėvelė.
Paklausus, kada bus galima atvykti ir aplankyti gražiojo parko, pašnekovė nusišypso, kad atidarymą planuoja liepos viduryje, kuomet pasirodys pirmieji hortenzijų žiedai:
„Medelynas dirba kiekvieną dieną, tad galima užsukti, kad ir dabar bei pasižiūrėti, kaip atrodo nukirptos hortenzijos. Kitiems tai irgi yra įdomu pamatyti. O sezonas, tikriausiai, kaip ir praėjusiais metais bus nuo liepos vidurio iki spalio mėnesio.
Be galo lauksime visų papilnėjusiame mūsų parke, kuriame bus dar daugiau veislių, didesnis plotas ir bus kur naujai paganyti akis, pasidaryti fotosesijų.“