„Jeigu kam nors norėtųsi pradėti peržiūrinėti Antrojo pasaulinio karo baigtį, pamėginkime diskutuoti šia tema. Tačiau tuomet reiktų diskutuoti ne dėl Kaliningrado, o iš esmės dėl rytinių Vokietijos žemių, dėl Lvovo, kuris buvo Lenkijos dalimi, ir taip toliau. Ten būtų ir Vengrija, yra ir Rumunija,“ – atsakydamas į žurnalisto „pajuokavimo“ dėl Kaliningrado grąžinimo pasakojo Rusijos prezidentas.
„Jeigu kažkam norisi atidaryti šią Pandoros skrynią ir pradėti su tuo dirbti, – prašom, vėliavą į rankas, pradėkite,“ – reziumavo jis.
Tiesa, Rusijos prezidentui oponuotų ne vienas politikos apžvalgininkas. Po Krymo aneksijos ir Rusijoje išprovokuoto karo dažnai buvo galima išgirsti tą pačią „atvertos Pandoros skrynios“ sąvoką, kuri buvo taikoma Kremliui.
Spjovusi į visas tarptautines taisykles, memorandumus ir susitarimus, Rusija išbalansavo geopolitinę situaciją. „National interest“ apžvalgininkai Denisas Corboy'us, Williamas Courtney'us ir Kennethas Yalowitz apie Kremliaus atidarytą Pandoros skrynia rašė dar 2014-aisiais.
Krymo aneksija ir buvo ta „Pandoros skrynia“
Krymo aneksija Rusijos Federacijos prezidentui Vladimirui Putinui taps „Pandoros skrynia“, o Rusija dėl tokių jo veiksmų paprasčiausiai subyrės, daugiau nei prieš metus teigė žymus Rusijos istorikas Viktoras Suvorovas.
Anot V. Suvorovo, užgrobęs Krymą „didysis strategas, draugas Putinas, atidarė Pandoros dėžę“. „V. Putinas atidarė Pandoros dėžę. Po Antrojo pasaulinio karo, po didžiųjų Sovietų Sąjungos pergalių Tėvynės kare buvo kažkaip neoficialiai priimta: žmonės, nežiūrėkime praeities, geriau neliesti sienų, ten jau taip nutiko, tegul taip ir lieka. Ir štai V. Putinas šią pusiausvyrą ir pažeidė. Ir kai tik jis atplėšė Krymą nuo Ukrainos, gerai tai, ar blogai, apie tai nekalbėkime, jis pažeidė pusiausvyrą, šitai ir yra baisu: „O jūs iš mūsų atėmėte Kenigsbergą 1995-aisiais. Turėjote grąžinti jau prieš 20 metų, tai ir grąžinkite“. Ir Japonija, ir Kinija, dar neaišku kas. Pusiausvyra pažeista, ir tai jam greitai atsirūgs. Aš nežinau, šiame pasaulyje ar jau ten, pragare, kur jį keps smaloje,“ – pridūrė buvęs Sovietų Sąjungos saugumo darbuotojas, šiuo metu gyvenantis Anglijoje.