Po balsavimo dėl Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho teisinės neliečiamybės, už kurios panaikinimą pasisakė ir socialdemokratai, „darbiečiai“ užsimena apie pasitraukimą iš opozicijos koalicijos.
Tokiu atveju socialdemokratų lyderis Gediminas Kirkilas netektų opozicijos lyderio posto.
„Frakcijos nariai sukūrė tekstą pasiūlyti panaikinti susitarimą, ne dėl balsavimo, o dėl to, kad jie pabijojo slapto balsavimo, šitoje vietoje matome, kad neprisilaiko elementarių demokratinių dalykų“, - po balsavimo, po kurio jam atimtas teisinis imunitetas, žurnalistams sakė Seimo narys V.Uspaskichas.
Tačiau V.Uspaskichas sakė siūlantis neskubėti, nes „negalima dėl vieno žmogaus priiminėti tokius kardinalius sprendimus“.
„Mes dar kartą susitiksime, pažiūrėsime, ar socialdemokratai turės sugebėjimą būti konstruktyvioje opozicijoje“, - kalbėjo DP lyderis.
Tuo pačiu jis tvirtino, jog, nors oficialiai pasiskelbę opozicija, iš tiesų socialdemokratai eina išvien su konservatoriais, o bendru tikslu įvardino įtvirtinti politikoje dvi - kairės ir dešinės - partijas, kitas eliminuojant.
„Jų gi tikslas sunaikinti visas kitas partijas, kad liktų tik kairieji ir dešinieji, ir vyksta tas procesas, ir natūralu, kad jų susitarimas, sindikatas, vyksta, keičiasi valstybės vairu, vieni pavaldo, kiti pailsi“, - sakė V.Uspaskichas.
Socialdemokratų partijos pirmininkas, opozicijos lyderis G.Kirkilas tokius V.Uspaskicho samprotavimus įvertino lakoniškai: „Nesolidu“. Tuo pačiu pridūrė, kad socialdemokratai yra linkę spręsti iškylančius klausimus ir tartis su partneriais opozicijoje.
Opozicinės socialdemokratų bei Darbo partijos frakcijos po Seimo rinkimų susitarė dėl opozicijos koalicijos, o opozicijos lyderiu paskelbė socialdemokratą G.Kirkilą.
Pagal Seimo statutą, opozicijos lyderiu gali tapti frakcijos ar jų koalicijos atstovas, jei koalicija turi daugiau kaip pusę Seimo mažumos balsų. Socialdemokratai Seime turi 26, Darbo partija - 10 narių frakcijas. Atskirai socialdemokratams nepakaktų mandatų skelbti savo atstovą opozicijos lyderiu.
Opozicijos lyderis naudojasi Statute numatytomis papildomomis opozicijos lyderio teisėmis, kurios daugeliu atveju prilygsta Seimo pirmininko pavaduotojo.
Seimas antradienį panaikino Darbo partijos lyderio, „darbiečių“ parlamentinės frakcijos seniūno V.Uspaskicho teisinę neliečiamybę.
Seimo komisijos pateikta rezoliucija, leidžianti patraukti baudžiamojon atsakomybėn V.Uspaskichą, priimta 90 parlamentarui balsavus už, 12 - prieš. Už šią rezoliuciją balsavo ir socialdemokratai.
DP partiją, jos lyderį V.Uspaskichą bei jo buvusį pavaduotoją Vytautą Gapšį, buvusią partijos centrinės būstinės vadovę Vitaliją Vonžutaitę bei buvusią DP finansininkę Mariną Liutkevičienę prokurorai kaltina apgaulingos buhalterinės apskaitos organizavimu, neteisingų duomenų DP buhalterijoje naudojimu, tų duomenų įrašymu į deklaracijas ir įgaliotoms institucijoms pateikimu, apgaulingų pareiškimų apie partijos turtą ir veiklą teikimu valstybės institucijoms gaunant valstybės dotaciją ir tuo padarant didelę žalą valstybei.
Sunkiausias iš išvardytų nusikaltimų yra apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas. Už tai numatoma griežčiausia bausmė - laisvės atėmimas iki 4 metų.
DP įtariama neįtraukusi į buhalterinę apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, bei nesumokėjus apie 4 mln. litų mokesčių.