• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyras JAV Ilinojaus valstijoje mirė po to, kai miegant jam įkando pasiutlige sergantis šikšnosparnis ir jis atsisakė gydytis. Manoma, kad šis tragiškas atvejis yra pirmasis pasiutligės atvejis JAV nuo 1954 m.

Vyras JAV Ilinojaus valstijoje mirė po to, kai miegant jam įkando pasiutlige sergantis šikšnosparnis ir jis atsisakė gydytis. Manoma, kad šis tragiškas atvejis yra pirmasis pasiutligės atvejis JAV nuo 1954 m.

REKLAMA

Pasak Ilinojaus visuomenės sveikatos departamento (IDPH), 2021 m. rugpjūčio viduryje vyras, 80 metų Leik apygardos gyventojas, pabudo su šikšnosparniu ant kaklo. Po to, kai šikšnosparnis buvo sugautas ir jam buvo patvirtinta pasiutligė, vyrui buvo primygtinai rekomenduota gydytis nuo šios ligos. Tačiau dėl nežinomų priežasčių jis atsisakė.

Praėjus mėnesiui, vyras pradėjo jausti pasiutligei būdingus simptomus, tokius kaip kaklo skausmas, galvos skausmas, pirštų tirpimas, jam buvo sunku valdyti rankas ir kalbėti. Galiausiai pacientas mirė nuo ligos. Laukinės gamtos ekspertai vėliau jo namuose rado visą šikšnosparnių koloniją.

Pasiutligė yra tikrai nemaloni liga, kurią sukelia neurotropinis pasiutligės lisavirusas. Jis paprastai perduodamas žmonėms įkandus sergančiam gyvūnui, nors užsikrėsti galima ir per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusio gyvūno seilėmis ar nervų sistemos audiniais. Pasiutlige gali užsikrėsti visi žinduoliai, tačiau dažniausiai ši liga siejama su šikšnosparniais, meškėnais, skunksais, lapėmis, mangustais ir šunimis.

REKLAMA
REKLAMA

Jei žmogui įkando pasiutlige sergantis gyvūnas, virusas iš įkandimo vietos nukeliaus į smegenis judėdamas nervais. Asmuo per tą laiką nejaučia jokių simptomų. Po poros savaičių ar net mėnesių infekcija pasieks smegenis ir sukels sunkų smegenų uždegimą. Šiuo metu galite tikėtis tokių simptomų kaip nerimas, sumišimas, agresija, kliedesys, haliucinacijos, nemiga ir hidrofobija (vandens baimė). Kai atsiranda šie simptomai, liga beveik visada yra nebegydoma.

REKLAMA

Laimei, pasiutligės galima beveik 100 procentų išvengti, jei laiku suteikiamas medicininis gydymas. Jei įtariamas pasiutligės poveikis, žmonėms gali būti suteiktas pasiutligės vakcinos kursas, geriausia per kelias valandas nuo įkandimo ar įbrėžimo. Taip pat galima pasiskiepyti prieš tikėtiną sąlytį su gyvūnais, o tai ypač svarbu, jei keliaujate į šalį, kurioje paplitusi pasiutligė.

Tačiau tai pilnai neapsaugo nuo ligos, o žmonės, susidūrę su užkrėstu gyvūnu, vis tiek turi gydytis. Vakcinacija prieš tikėtiną sąlytį paprasčiausiai palengvina gydymo valdymą ir reiškia, kad pacientas turi gauti mažiau dozių skiepų nuo pasiutligės po kontakto.

REKLAMA
REKLAMA

Pasiutligė JAV tampa vis retesnė. Nuo 1960 m. iki 2018 m. JAV buvo užregistruoti tik 127 žmonių pasiutligės atvejai, o maždaug ketvirtadalis šių atvejų buvo dėl šunų įkandimų užsienyje. Nors pasiutligės grėsmė JAV per pastarąjį šimtmetį smarkiai sumažėjo, ši neseniai Ilinojaus valstijoje įvykusi mirtis rodo, kad visuomenė vis dar turi būti budri dėl šio bjauraus viruso.

„Deja, šis atvejis pabrėžia, kaip svarbu didinti visuomenės informuotumą apie pasiutligės riziką Jungtinėse Valstijose“, – pranešime sakė Markas Pfisteris, Lake County sveikatos departamento vykdomasis direktorius.

„Nuo pasiutligės mirštamumas yra didžiausias iš visų ligų, – pridūrė IDPH direktorius dr. Ngozi Ezike. – Tačiau yra gyvybę gelbstintis gydymas asmenims, kurie greitai kreipiasi pagalbos po to, kai susidūrė su pasiutlige sergančiu gyvūnu. Jei manote, kad galimai užsikrėtėte pasiutlige, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ir laikykitės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų bei visuomenės sveikatos pareigūnų rekomendacijų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų