Kosmetologė, bendrosios praktikos slaugytoja, skinbee.lt įkūrėja Toma Viršilaitė, jau dešimtus metus dirbanti kosmetologijos srityje, pažymi, kad veido ar kūno odos problemos – kompleksinis reiškinys, t. y. būtina atsižvelgti ne tik į išorinius veiksnius, bet ir į gyvenimo būdą, mitybą, kitus turimus įpročius.
„Žąsies oda“ – dažna problema
Ji priduria klientų visada paklausianti, ar neturi smulkių bėrimų žastų srityje, apžiūrimos ir veido zonos – viso to reikia susidaryti bendrą vaizdą apie galimas problemas, gyvenseną. Tik tada galima imtis ieškoti sprendimų, kaip kovoti su kylančiomis problemomis.
Įvairiausių odos būklių, pasireiškiančių ne tik ant veido, bet ir ant kitų kūno dalių, yra daugybė, tačiau T. Viršilaitė pabrėžia – „žąsies oda“, kai kurių dar vadinama „braškine oda“, yra dažna ir opi problema, aktuali ne vienam. Tad kas tai yra?
„Žąsies oda“, folikulinė keratozė arba lot. Keratosis pilaris – išoriniuose žastų, šlaunų, sėdmenų ar net skruostų odoje galima odos būklė, kuri pasireiškia smulkiais, šiurkščiais, kūno spalvos ar rausvais odos bėrimais“, – trumpai nupasakojo kosmetologė.
T. Viršilaitės teigimu, iki šiol folikulinės keratozės atsiradimo priežastis nėra tiksliai žinoma, kas reiškia, kad ji gali pasireikšti net ir visiškai sveikiems asmenims, dažniau – probleminę odą turintiems paaugliams, o dažniausiai nusitaiko į turinčius polinkį į sausą, atopinį dermatitą turinčią odą.
„Pirmieji požymiai gali ryškėti jau ankstyvoje vaikystėje ar paauglystėje, dažnu atveju šį sutrikim galima sieti ir su genetika bei paveldimumu.
Procentaliai net 50-80 proc. paauglių susiduria su šia problema, kiek mažiau suaugusių, bet dažnas žmogus nekreipia didelio dėmesio į tam tikrus odos pokyčius, todėl skaičiai gali būti ir didesni“, – pastebi pašnekovė.
Paaiškino, dėl ko atsiranda bėrimai
Norint stoti į kovą su šia odos būkle, pirmiausia svarbu suprasti jos atsiradimo mechanizmą. Kaip pasakoja kosmetologė, sveikoje odoje ląstelės nuolat atsinaujina, senas keičia naujos – tai yra nuolatinis procesas.
Jeigu oda sveika, ji pilnai atsinaujina vidutiniškai kas mėnesį, tiesa, su amžiumi procesai kiek lėtėja, tačiau ir toliau vyksta.
„Svarbu tai, kad Keratosis pilaris atveju susidariusios negyvos odos ląstelės kaupiasi ir kartu su keratinu, t. y. baltymu, kuris sudaro mūsų odą, nagus, palukus, sudaro tarsi kamščius plauko folikuluose.
Būtent dėl minėtų kamščių matome ir jaučiame grublėtą paviršių, rusvus, mažus ir kietus spuogelius“, – aiškino T. Viršilaitė.
Ji priduria įdomius pastebėjimus, kad ši odos būklė paūmėja šaltuoju laikotarpiu, t. y. rudenį ir žiemą, ypatingai – prasidėjus šildymo sezonui.
Patrarė, kas padės kovoje su „žąsies oda“
Tad ko reikėtų imtis, norint atsisveikinti su „žąsies oda“ ar bent vizualiai pagerinti estetinį vaizdą? Pirmiausia, vonios kambaryje verta turėti odos šveitiklį, vis tik, šį reikėtų tinkamai pasirinkti, kad nepadarytume sau meškos paslaugos.
„Reguliarus tinkamų cheminių (ne mechaninių ar aštraus, grūdelių pavidalo) šveitiklių naudojimas gali būti naudingas. Pavyzdžiui, pieno, salicilo, glikolio rūgštys, 20-30 proc. šlapalo preparatai.
Grubus mechaninis šveitimas tik pažeis, išjautrins odą, bus daugiau žalos nei naudos. Puikiai tam pasitarnaus rūgščių turintys prausikliai ar specialūs losjonai vieną-du kartus dienoje“, - vardijo kosmetologė.
Vis tik, įsidėmėkite jos žodžius: jei planuojate eiti į saulę, tris-penkias dienas nenaudokite tokių priemonių, kurių sudėtyje yra rūgščių. „Ir atminkite – aknė ir Keratosis pilaris nėra tas pats!“ – primena pašnekovė.
Be abejo, svarbu ir tai, kaip kasdien prižiūrime odą. T. Viršilaitės teigimu, tinkama odos priežiūros rutina turi bene didžiausią įtaką, gerinant folikulinės keratozės pažeistos odos būklę.
„Prauskite kūną bemuiliu, švelniu prausikliu, nekarštu vandeniu. Tik išsimaudę, iš karto odą tepkite emolientu ar kitu odos drėkikliu“, – patarė specialistė.
Verta peržiūrėti net mitybą
Odos būklė atspindi ne tik išorinių veiksnių poveikį, bet ir tai, kas vyksta mūsų viduje, todėl norint geriausių rezultatų, svarbu ne tik tinkamai prižiūrėti odą – taip pat svarbu žiūrėti, ką dedame į burną:
„Reguliuokite mitybą, venkite cukraus, transriebalų, perdirbto maisto, pieno produktų. Nors nėra tikslių klinikinių įrodymų ar sąsajų, bet iš mano praktikos dažnu atveju žąsies oda būdinga tiems, kurie valgo daug miltinių produktų – bandelės, makaronai ir t. t.“
Galiausiai, kosmetologė T. Viršilaitė pataria vengti stipriai aptemptų drabužių, geriau rinktis laisvesnius, kad nebūtų aršios trinties ir oda kvėpuotų, drėkinkite ir patalpų orą, kad oda neišsausėtų, o jei nesulaukėte pagerėjimo pritaikę visas išvardintas priemones, kreipkitės į gydytoją dermatologą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!