Biologas sako, kad žmonių maistas skanus ne tik patiems žmonėms, bet ir vabzdžiams. Anot jo, atviroje vietoje maisto palikti nereikėtų, o paliktą būtinai reiktų uždengti.
„Namuose paliekamas atviras maistas labiausiai traukia muses. Dar aišku žmogaus maistas traukia skruzdėles, tarakonus ir kažkiek širšes. Musės turbūt stengiasi paragauti bet kokį joms pasitaikiusį daiktą, nes skonio receptoriai pas jas ant kojų ir radusios tinkamą neskubėdamos skanauja.
Tarakonai, skruzdėlės yra visaėdžiai vabzdžiai, todėl taip pat žmogaus maistas jiems tinka“, – sako jis.
Anot biologo, vabzdžius ypač traukia nešvarios, gerai neišvalytos ir neprižiūrėtos vietos ir patalpos. Birius produktus, tokius kaip kruopas, miltus ar cukrų rekomenduojama laikyti sandariuose induose arba dengti specialiais gaubtais.
Dar vienas būdas kiek įmanoma labiau atbaidyti vabzdžius – namuose nepalikti drėgnų drabužių bei nedelsiant išvalyti skysčius nuo paviršių.
„Nepalikite išpiltos kavos, šlapių skalbinių, kadangi drėgmė labai traukia įvairiausius vabzdžius. Taip pat nepalikite ir maisto likučių – jie labai vilioja muses, bites bei širšes.“
Pavojingiausios – musės
L. Grigaliūnas pabrėžia, kad didžiausios infekcinių ligų nešiotojos yra musės. Kadangi jos dažnai skraido po šiukšlynus, kuriuose knibždėte knibžda įvairios bakterijos, nuo jų ypač reikėtų saugotis.
„Vienareikšmiškai musės, nes jos infekcinių ligų sukėlėjų nešiotojos. Žinoma, kai į tą pačią lėkštę taikosi širšės, tai jau pavojus žmogaus sveikatai.
Dizenterija, poliomelitas, salmoneliozė, tuberkuliozė, vidurių šiltinė – ligos, kurių sukėlėjus nešioja musės, o taip pat tarakonai“, – sako jis.
Širšės, bitės bei vapsvos kelia pavojų tada, kai nutūpusių jų ant maisto nepastebime – taip visą bitę su maistu galime įsidėti į burną.
Pasakė, kaip užkirsti kelią
Aerozolinės priemonės turbūt labiausiai paplitęs būdas kovai su vabzdžiais. Liutauras Grigaliūnas aerozolių nerekomenduoja ir sako, kad šiomis priemonėmis apsiginsime tik trumpam.
„Aerozolinės priemonės yra trumpai veikiančios, todėl efektas bus labai trumpalaikis. Prie maisto aerozolių geriau nenaudoti, kadangi dulkelės gali nusėsti ant produktų, taip labiau tikėtina, kad pakenksime patiems sau, o ne vabzdžiams.
Ir žinoma naudojant reikia labai žiūrėti savo ir aplinkinių saugos, tiksliai vadovautis produkto etiketės nurodymais. Geriau profesionalų paslauga“, – sako jis.
Biologas pataria naudoti paprastesnius ir seniai pripažintus atbaidymo būdus.
„Nepalikinėti atviro maisto, traukiančio vabzdžius ir maksimaliai stengtis kad jie nepatektų iš lauko – tinkleliai languose, sienų grindų plyšių sandarinimas. Galima nusipirkti ir lipnių musgaudžių, gerai uodus atbaido ir specialios lempos.
Muses ir skruzdes dar gali žmogus ir pats sukontroliuoti, bet bičių, vapsvų atvejais dėl saugumo geriau kreiptis į specialistus.“