Kovoje su uodais pasitelkiami kvapai
Uodai – kvapams jautrūs gyviai. Juos bene labiausiai vilioja saldūs kvapai, kuriuos dažniausiai suteikia kvepalai ir kitos kūno priežiūros priemonės. Šiuos vabzdžius labai vilioja ir prakaito kvapas, tad siekiant nepritraukti kraujasiurbių vertėtų palaikyti kūno, taip pat ir namų higieną bei vengti juos viliojančių kvapų.
Kol vieni kvapai uodus labai traukia, kiti geba juos stipriai atbaidyti. Uodai yra jautrūs stipriems, aštriems kvapams: kamparo, valerijono, gvazdikėlių, eukalipto, anyžių, bazilikų aromatams. Iš keturių pastarųjų gaminami eteriniai aliejai, įlašinti į laužą, židinį ar ant žvakės sugeba puikiai atbaidyti ištisus uodų pulkus. Jais galima patepti ir odą, tačiau pirmiausia reikia įsitikinti, kad tai nesukelia alerginės reakcijos.
Uodus atbaido ir kai kurių šviežių augalų kvapai, tad norint išvengti į kambarį skrendančių uodų, rekomenduojama ant palangės pastatyti šviežių pomidorų, levandų ir pipirmėčių vazonėlį arba pamerkti ievos ar šeivamedžio šakelę.
Purškalas nuo uodų – ilgiau veikianti apsauga
Vis tik natūralios apsaugos priemonės nėra visagalės, o jų veikimo laikas nėra labai ilgas. Iš dirbtinių apsaugos būdų populiariausias ir vienas efektyviausių yra ant odos naudojamas specialus purškalas. Vis tik, renkantis purškiamus preparatus reikia būti atsargiems – jų sudėtyje esančios cheminės medžiagos gali būti kenksmingos ir sukelti odos ar kvėpavimo takų sudirgimus.
Kiek saugesnis variantas yra tinklelis nuo vabzdžių. Dažniausiai jis gaminamas iš poliesterio arba metalo, kuris gali būti skirtas langų, durų arba lovos uždengimui. Jie apsaugo nuo vabzdžių patekimo į namų ar kitos patalpos vidų ir leidžia laikyti atviras duris bei langus, kad grynas ir šviežias oras galėtų patekti į vidų. Vis tik šie tinkleliai dažniausiai nenužudo pačių vabzdžių ir negarantuoja šimtaprocentinės apsaugos.
Insekticidinės lempos – neutralus ir efektyvus apsaugos būdas
Insekticidinė lempa, neretai dar vadinama UV vabzdžių gaudykle, gali būti naudojama tiek viduje, tiek lauke, daugiausiai tamsiuoju paros metu arba pavėsyje. Jos veikimo rezultatas – žuvę vabzdžiai. Taip nutinka lempos skleidžiamų ultravioletinių spindulių dėka. Jie vilioja uodus, muses ir kitus
įkyrius vabzdžius, kurie, priskridę prie lempos, yra paveikiami įelektrinto tinklelio. Jis paprastai pasižymi tokia elektros srove, kuri yra mirtina vabzdžiams, tačiau visiškai saugi žmogui. Negyvi vabzdžiai paprastai krenta į specialų padėklą, kurį periodiškai reikia ištuštinti.
Insekticidinė lempa gali tapti puikia alternatyva žmonėms, kurie negali nuo uodų apsisaugoti natūraliomis priemonėmis – pavyzdžiui, yra alergiški tam tikriems augalams, eteriniams aliejams arba tiesiog nemėgsta aitraus aromato. Taip pat tinka ir tiems, kuriems nepatinka specifinis purškiamų preparatų kvapas arba bijo juose esančių cheminių medžiagų.
Prekybos centro internete „Varlė.lt“ ekspertas Aivaras Saniukas teigia, kad insekticidinė lempa – absoliučiai saugi ir nekenkianti žmogui: „Šių įrenginių skleidžiama šviesa nesukelia jokių nepageidaujamų reakcijų, nes UV-A šviesos spinduliuotės dozė yra tokia, kuri žmogui nekelia jokio pavojaus, bet leidžia greitai ir efektyviai naikinti vabzdžius“.
A. Saniukas pabrėžia, kad planuojantiems įsigyti tokią lempą rekomenduojama atsižvelgti į erdvės, kurioje ji veiks, dydį. Kambariui užtenka lempos, kurios veikimo sritis apima apie 30-40 m2. Sodo erdvėms ir pramoninėms patalpoms jau reikėtų galingesnio įrenginio. Planuojantiems vabzdžių gaudyklę naudoti ne tik naktį, bet ir dienos metu, reikėtų žinoti tai, kad tokios lempos efektyvumas dieną yra maždaug dvigubai mažesnis. Tai reiškia, kad lempa, kuri tamsiuoju paros metu vilioja vabzdžius 80 m2, dienos metu sunkiai galės aprėpti net ir 40 m2 plotą.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis lempą nuo vabzdžių?
Labiausiai paplitusios UV lempos nuo vabzdžių pasižymi tinklo maitinimu. Kaip taisyklė, tokie įrenginiai būna aprūpinti 1,8–2 m laidu, o tai reiškia, kad pastatyti tokią lempą toli nuo elektros lizdo nepavyks. Laidinės lempos nuo vabzdžių ne pats patogiausias variantas pasiimti į sodą ar žūklę.
Akumuliatorinės lempos nuo vabzdžių yra mobilios ir jas patogu su savimi pasiimti, kad ir kur keliaujama. Tiesa, tokios lempos neužtikrins ilgos apsaugos, nes periodiškai jų baterijas reikės įkrauti, tačiau moderniausi modeliai pasižymi net iki 30 val. autonominiu veikimu. Taip pat galima rasti saulės baterijomis maitinamas lempas.
Lempa, kuri statoma lauke, dažnai po atviru dangumi, turėtų pasižymėti apsauga nuo lietaus, rūko ir kitos drėgmės. Kadangi UV vabzdžių gaudyklė yra elektros įrenginys, neturėtume pamiršti saugos. Dėl šitos priežasties, verta atkreipti dėmesį į tai, ar produkto savybėse yra nurodyta IP parametro reikšmė. IP – „Ingress Protection Rating“ nusako, kaip gerai nuo vandens yra apsaugotas lempos gaubtas. Po „IP“ raidžių būna du skaičiai, kurių pirmas reiškia korpuso atsparumą mechaniniam įsiskverbimui, o antras – apsaugos nuo drėgmės lygį, kurio reikšmių diapazonas atrodo taip:
0 – apsaugos nuo drėgmės nėra, prietaiso nerekomenduojama naudoti lauke.
1 – lempai nepakenks stačiu kampu iš viršaus lašantis vanduo.
2 – prietaisą galima pakreipti vertikaliai iki 15° kampu (t.y. lempai, kuri šiek tiek siūbuoja vėjyje, lašantis vanduo nepakenks).
3 – lempa yra apsaugota vandens, net jei vėjas nukreipia ją nuo vertikalės 60° kampu.
4 – UV lempa nuo vabzdžių yra atspari lietui ir purslams, kurie patenka ant jos bet kokiu kampu.
Lauke skirtai naudoti lempai 4 laipsnio apsaugos tikrai užtenka. Rekomenduojama atkreipti dėmesį į modelius, kurie žymimi, pavyzdžiui, taip: IPX4 (Х – bet kokio lygio apsauga nuo mechaninio poveikio, 4 – apsaugos nuo vandens lygis; pavyzdžiui: IP24, IP44 ir pan.).