• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vykstant karui, 1942 m. sausio 25 d. Panevėžyje buvo įkurta Lietuvių meno ir mokslo draugija. Į ją susibūrę įvairių sričių meno žmonės rengė koncertus, vaidinimus, literatūros vakarus. Siaučiant karo audrai, šiais kultūros renginiais buvo siekiama palaikyti lietuvišką dvasią.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet sausio 25 d. sueina 70 metų, kai Panevėžyje buvo įkurta Lietuvių meno ir mokslo draugija. Sovietmetyje apie ją buvo vengiama kalbėti. Šios draugijos veikla nėra aptarta plačiau ir dabar, nors apie kultūrinį gyvenimą vokiečių okupuotoje Lietuvoje parašyta jau nemažai darbų.

REKLAMA

Karo metais Lietuvoje veikusios kultūros draugijos aprašytos Vyginto Broniaus Pšibilskio straipsnyje „Pabūklams griaudžiant“, atspausdintame knygoje „Iš Lietuvos XX a. kultūros istorijos“ (1997). Iki šiol tai vienintelis straipsnis, kuriame pateikiama žinių apie Lietuvių meno ir mokslo draugijos veiklą Panevėžyje. Atskirų duomenų apie šios draugijos vaidinimus ir muzikinius renginius randame Ritos Aleknaitės – Bieliauskienės knygoje „Teatro uždangą praskleidus. Jonas Alekna“ (2010).

REKLAMA
REKLAMA

Daug informacijos apie Panevėžio kultūrinį gyvenimą karo metais pateikė tuo metu Aukštaitijai leidžiamas laikraštis „Panevėžio apygardos balsas“. Jis yra reikšmingas šaltinis Lietuvių meno ir mokslo draugijos veiklos tyrinėjimams. Žinių apie šią panevėžiečių kultūros draugiją ir jos renginius galima rasti ir kituose karo metų periodinės spaudos leidiniuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be spaudos šiems tyrinėjimams yra labai svarbūs archyviniai šaltiniai. Džiugu, kad Panevėžio lietuvių meno ir mokslo draugijos susirinkimų protokolai ir kiti dokumentai yra išlikę ir saugomi Lietuvos literatūros ir meno archyve. Juos archyvui perdavė Panevėžio muzikos patriarchas Mykolas Karka (1892–1984).

REKLAMA

Pasiremiant surinkta medžiaga, apie lietuvybei puoselėti nacių okupacijos metais panevėžiečių įkurtą draugiją būtina parengti plačius tyrinėjimus. Šį kartą, ką buvo galima padaryti, tai patikslinti draugijos įkūrimo datą. Ji yra ne 1942 m. sausio 24 d., kaip nurodoma literatūroje, bet sausio 25 d.

REKLAMA

Būtent šią dieną įvyksiantį ir įvykusį Lietuvių meno ir mokslo draugijos steigiamąjį susirinkimą aprašė „Panevėžio apygardos balsas“. Jame atspausdintuose pranešimuose netgi nurodoma, kad šis susirinkimas vyko sekmadienį, 15 valandą Panevėžio mergaičių (dabar Vytauto Žemkalnio) gimnazijos salėje. Taigi, be datos yra žinoma ir tiksli draugijos įkūrimo vieta.

L. Kaziukonis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų