• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pamestinukei – Lietuvos prezidentės vardas

Pamestinukė Dalia. Toks vardas naujagimei buvo suteiktas ne atsitiktinai: viliamasi, kad būtent vardas lemtingai pakreips motinos atstumtos mažylės gyvenimo kelią sėkmės link.  

REKLAMA
REKLAMA

Nuo Antanuko – iki Dalios

Marijampolės vaiko teisių apsaugos skyrius (VTAS) tęsia savo ne vienerių metų tradiciją – motinų „gegučių” atstumtus ir dar ligoninėje paliktus bevardžius naujagimius pavadina ir įregistruoja Lietuvos prezidentų vardais.

REKLAMA

Įvairiose vietovėse dabar auga iš Marijampolės kilę kone dešimties jau sulaukę Antanukas ir Algirdas, Vytautas ir Valdas. Yra ir pradinukė Almutė, pakrikštyta šalies prezidento Valdo Adamkaus žmonos garbei.

Šios idėjos iniciatorė – ilgametė Marijampolės VTAS vyresnioji specialistė Rūta Šaknaitienė.

„Man atrodo, kad gyvenimo sėkmės palytėti žmonės geros energijos perteikia net ir savo vardui, – šypsodamasi, lyg atsargiai kurtų visiškai naują teoriją, kalbėjo R. Šaknaitienė. – Tai gal ir atvirkštinis procesas vyksta? Todėl gimdytojų paliktiems naujagimiams ir parenku tokius žinomų rimtų žmonių vardus. Kelis pamestinukus esu įregistravusi įvairių tautos mylimų politikų vardais. Vienai mergytei nekukliai esu suteikusi ir savo vardą. Tai lyg žaidimas, kuriuo motinos atstumtas mažylis po pirmosios savo gyvenimo tragedijos turi būti pastūmėtas į sėkmę. Tik „muilo operų” vardų sąrašą apeinu – Lietuvoje ir taip per daug verkiančių marijanų ir gabrielų ar fernandų”.   

REKLAMA
REKLAMA

Šitaip Marijampolėje neseniai atsirado Dalia – naujosios Lietuvos prezidentės garbei.

Tai vaikelis, kuriam tikroji gimdytoja, po gimdymo iškart nusisukusi nuo jo kaip nuo didžiausio siaubo, net atsisakė suteikti vardą.

„Naujosios kartos“ atstumtoji

Dalia – 22 metų marijampolietės Simonos pirmasis kūdikis, motinos atstumtas dar tada, kai buvo jos įsčiose ir mintyse. Vilniaus universiteto dieniniame skyriuje ne pirmus metus sėkmingai studijuojanti Simona savo nepageidautinos motinystės istorijos nelinkusi atskleisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šio vaiko nekenčiu ir nepageidauju jo auginti. Mano ryšys su juo nutrūko net neužsimezgęs“, – tik tiek šaltai ir abejingai, tarsi net nežinotų savo kūdikio lyties, aiškino Simona Marijampolės rajono apylinkės teisme, kai buvo tvirtinamas jos sutikimas leisti dukrelę įvaikinti.

Apie Simonos nėštumą ir pagimdytą kūdikį nežinojo ir jos tėvai, kol į jų namus nepasibeldė VTAS darbuotojos, privalėjusios išsiaiškinti, ar niekas iš Simonos artimųjų nepareikš noro auginti atstumtąją Dalytę.   

REKLAMA

Netikėta žinia tėvus nustebino. Jie iškart puolė skambinti dukrai ir teirautis, „kokias nesąmones“ kalba nelauktos viešnios. Simonai pradėjus isteriškai kartoti, kad ji nusižudys, jeigu dar bus kalbinama šia tema, pokalbis buvo skubiai baigtas.

Net ir po kurio laiko Simonos tėvai, turbūt jau ilgiau pasikalbėję su dukra, laikėsi savo – atsisakė pasirūpinti mažąja anūkėle. Jie pareiškė, kad duktė jiems kur kas svarbiau už anūkę.

REKLAMA

Tai nustebino VTAS darbuotojas. „Sužinojome, kad Simona – 5 vaikus turinčios šeimos atžala, – pasakojo R. Šaknaitienė. – Jauniausiajam jos broliukui – tik ketveri. Šeimoje yra ir paaugliukų, galinčių padėti tėvams ir studentei sesei. Juk paprastai daugiavaikiai tėvai pasakoja, kad jie augino tik pirmuosius vaikus, o paskui vaikai augino vieni kitus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ištaigingas Simonos tėvų namas spinduliuoja prabanga, buitis – brangiais daiktais. Pinigų pragyvenimui čia tikrai netrūksta. Tačiau juose, ko gero, daiktai labiau vertinami už žmogų, jeigu neatsirado vietos anūkėlei, paleistai į gyvenimą, o dukters širdis – ledinė“.  

R. Šaknaitienė, pritariant jos kolegėms, teigė, kad pastaraisiais metais sparčiai ryškėja tokia nauja tendencija – naujagimių atsisako arba nerūpestingomis „gegutėmis“ tampa moterys ir merginos, nė iš tolo nedvelkiančios materialiniu skurdu ar asocialiu gyvenimo būdu. „Tai naujoji „gegučių“ karta, – sakė pašnekovės. – Studenčių ir manekenių, kaip mes jas praminėme“.

REKLAMA

„Ateityje pretenzijų nereikšiu“

Dar viena tokia gražuolė „gegutė“ – marijampolietė Evelina (26 m.). Prieš kelis mėnesius ji per teismą atsisakė savo dukrytės Audrūnės, kuriai dabar 10 mėnesių ir kuri nė dienos nesišildė motinos dėmesiu – augo Alytaus kūdikių namuose.

Vardą savo mažylei Evelina parinko pati.

„Sutinku, kad ji būtų įvaikinta ir ateityje pretenzijų nereikšiu“, – teisme šaltai, lyg kalbėtų apie veltui atiduodamą nereikalingą daiktą, teigė Evelina.   

REKLAMA

Šiuo sakiniu Evelina įrodė esanti pažadų maišas. Mat pernai lapkritį, kai ji, parvykusi iš užsienio į gimtinę, Marijampolės ligoninėje pagimdė ir paliko savo naujagimę, tai tikino, kad taip daranti tik 3–4 mėnesiams. Nes jai reikia kuo skubiau sugrįžti į Angliją ir tęsti darbą, kad jo neprarastų.  

Moteris tikino, jog pavasarį dukrelę atsiimsianti. VTAS darbuotojos mažai tikėjo, kad gimdyvė kalba tiesą, nes Audrūnė – ketvirta jaunos motinos bastūnės dukrelė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir kitos trys auga be tikrosios motinos. Vieną augina močiutė, Evelinos motina, kitos dvi džiaugiasi savo tėčių ir jų mamų dėmesiu.  

O Evelinos rūpestis – gražiai atrodyti. Gamtos apdovanota moteris, nuo pat paauglystės, kaip neslėpė jos motina, lekia ten, kur kas nors blizga ir šviečia, kur nerūpestingi vyrai žarstosi komplimentais ir pažadais, kur mosuoja didesniais pinigais.

REKLAMA

Laimei, sveika Evelinos mergytė Audrūnė, gyvendama Alytaus kūdikių namuose, greitai patraukė vienos bevaikės marijampoliečių sutuoktinių poros dėmesį. Kai kraujo ryšiu siejamų artimųjų nelankomai mažylei buvo 7 mėnesiai, sutuoktiniai gavo leidimą Audrūnę globoti savo namuose. Šiuo metu vyksta parengiamieji darbai, kad globėjai tuoj pat galėtų mažylę įsivaikinti.

REKLAMA

Beje, toks pats likimas jau nusišypsojo ir pasakojimo pradžioje minėtai Dalytei. Ji, kūdikių namuose prižiūrėta pustrečio mėnesio, dabar auga globėjų alytiškių šeimoje. Savo biologinių vaikų negalintys turėti sutuoktiniai tvarkosi dokumentus būti mergytės įtėviai. Dalios gimdytoja Simona nedvejodama jau suraičiusi pažadą oficialiame dokumente, kad pretenzijų dėl dukrelės ateityje tikrai niekam neturės.

REKLAMA
REKLAMA

Ekonominė krizė niekuo dėta

Marijampolės VTAS turima statistika teigia, kad pamestinukais vadinamų naujagimių, kurių gimdytojos atsisakė ir paliko ligoninėse, kol kas nedaugėja – šioje savivaldybėje jų kasmet būna 2–4.   

Kur kas mažesnėje Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje pernai tokių pamestinukų išvis nebuvo. Šiemet jau yra vienas. Vos prieš kelias dienas Kazlų Rūdos VTAS vedėja Loreta Urbštienė Marijampolės ligoninėje ilgai bendravo su 20 metų gimdyve, nusprendusia iškart nusigręžti nuo savo naujagimio. Viename kaime gyvenanti jauna moteris tikino nebūsianti perkalbėta. Ji teisinosi tiesą slepiančiais žodžiais: „socialinės priežastys“, „nėra sąlygų auginti vaiką“. Tačiau nesutiko, kad po 3 mėnesių jai vėl būtų priminta apie jos mažylį – ji nepersigalvosianti. Gimdyvė dar tarp ligoninės sienų pasirašė atsisakymą rūpintis savo vaikeliu.      

O Vilniaus apskrities kūdikių namuose pastaruoju metu tikras paliktų naujagimių protrūkis. Vienu metu čia per savaitę net tris dienas iš eilės buvo įkurdinamas vis naujas įnamis – gimdytojos atstumtas naujagimis. Dabar čia tokių yra 11.

REKLAMA

„Nežinau priežasties, kodėl moterys taip elgiasi, – atviravo 25 metus šioje įstaigoje dirbanti slaugytoja Dalia Pozingienė. – Gal krizė kalta, gal ne krizė. Kai mažas žmogutis motinai nėra brangenybė, kažin ar ekonominę krizę reikia kaltinti“.

„Akistatos“ pašnekovės tegalėjo vieningai pasidžiaugti, kad minėtų pamestinukų mamos nepateko į kriminalinių suvestinių eilutes, kuriomis pranešama apie gimdyvių nužudytus savo vaikus.

Tik faktai

Lietuvos įvaikinimo tarnybos duomenimis, šiuo metu yra siūlomi įvaikinti 727 įvairaus amžiaus Lietuvos vaikai, netekę gimdytojų globos.

Daugiausia iš galimų įvaikinti vaikų – 274 – yra 10–17 metų amžiaus, mažiausia – 81 – yra iki 3 metų amžiaus.

305 įtėvių laukiantys vaikai turi įvairių sveikatos problemų, yra specialiųjų poreikių.

Per 7 šių metų mėnesius 54 Lietuvos vaikai (25 mergaitės ir 29 berniukai iki 6 metų amžiaus) buvo įvaikinti savo gimtinėje, Lietuvoje (įvaikino 45 šeimos ir 7 vienišos moterys).

Per 7 šių metų mėnesius 85 Lietuvos vaikai išvyko su savo įtėviais užsieniečiais (iš jų 6 šeimos įvaikino po 3 lietuviukus, 23 šeimos – po 2). Daugiausia – į Italiją (47), į JAV (13), Prancūziją (7).

Populiariausias įvaikių amžius buvo nuo 4 iki 9 metų.

REKLAMA

Kūdikių iki 3 metukų užsieniečiai įsivaikino 4, taip pat įsivaikino ir vieną paauglį iš 15–17 metų amžiaus grupės.

Šiuo metu Lietuvos įvaikinimo tarnybos apskaitoje yra apie 90 pageidaujančiųjų įvaikinti Lietuvos šeimų ar asmenų, iš kurių tik trečdalis dar laukia pasiūlymo, o kiti jau pradėję įvaikinimo procedūrą arba svarsto gautą pasiūlymą.

Iš galimų įtėvių apskaitos buvo išbrauktos 3 Lietuvos šeimos (asmenys), nes atsisakė įvaikinti dėl asmeninių priežasčių, 2 šeimos (asmenys) nusprendė globoti vaikus.

Irena Zubrickienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų