Vilnietis Simonas pasakoja, kad prieš kiek daugiau nei savaitę, vaikštant Naujamiestyje, jam teko išvysti gana kuriozišką vaizdą – pro pat jį dviračiu taku vairuotojas pravažiavo automobiliu.
„Mums einant Algirdo g., mums pro šoną dviračių taku dideliu greičiu pravažiavo automobilis, manevruodamas pro važiuojančius dviratininkus, lenkdamas net kitą automobilį, kuris važiavo šalia esančiu keliu skirtu automobiliams“, – pasakoja Simonas.
Negana to, anot pašnekovo, vienu metu pavojingai manevruojantis automobilis dviračių take sustojo, kad į ją įsėsti galėtų šalia laukęs pakeleivis.
„Tako gale sustojo ir dar paėmė žmogų, kuris laukė pėsčiųjų take. Išvažiavo į sankryžą, jau į automobilių važiuojamąją dalį, laukti prie raudono šviesoforo“, – pasakoja vilnietis.
Be to, pamatęs vykdomą KET pažeidimą, Simonas teigia nieko nelaukęs ir pradėjęs filmuoti pažeidėją, kuris iš įvykio vietos mėgino pasišalinti.
„Aišku pamatė, kad atbėgu su kamera, nes bandė kuo greičiau pasišalint iš vietos nebaigus šviesti raudonam šviesoforui“, – pasakoja jis.
Nufilmuotame vaizdo įraše matyti, kad pašnekovas spėjo užfiksuoti, dviračių taku važiuojantį automobilį.
Šį vaizdo įrašą Simonas taip pat užregistravo policijos elektroninių paslaugų sistemoje E.policija, norėdamas pranešti apie KET pažeidimą.
Visgi didžiai jo nuostabai, po savaitės Simonas gavo atsakymą, kad jo užregistruotame vaizdo įraše pažeidimai neužfiksuoti.
„Policijai tokie įvykiai nėra pažeidimas. Ir net komentaro jokio, ir kaip supratau, čia dažnas atvejis, kai nereaguoja (policija – tv3.lt), net kai žmonės ir aiškiai užfiksavę. Tai kaip būti pilietiškam tada“, – nesupranta pašnekovas.
Važiavo, nors eismas buvo draudžiamas
Su panašia situacija dar pavasarį teko susidurti ir kitai vilnietei Izabelei. Moteris pasakoja, kad vieną praėjusių metų balandžio mėnesio sekmadienį ji, vedžiodama šunį, pastebėjo, kaip pro Naugarduko g. esantį ūkininkų turgelį automobiliu pravažiavo viena vairuotoja.
Tiesa, kaip pastebi Izabelė, ta Naugarduko g. atkarpa (Naugarduko g. 50), kuria važiavo automobilis sekmadieniais nuo 10 iki 14 valandos būna uždaryta ir ja eismas yra draudžiamas.
„Ta gatvė yra uždaroma. Apie tai iš abiejų pusių žymi kelio ženklai ir taip pat turgelio prekiautojai atsiveža oranžinius kūgelius, kuriuos pastato iš abiejų pusių“, – aiškina pašnekovė.
Visgi tai, jog gatvė yra uždaryta vienai vairuotojai, anot Izabelės, pasirodė nė motais.
„Vieną dieną tiesiog pamačiau, kad atvažiavo ganėtinai ištaigingas automobilis ir jos vairuotoja išlipo, pasistumdė kūgelius, pravažiavo pro žmonių būrelį, tada sustojo turgelio gale, išlipo, vėl prasistumdė kūgelius, pravažiavo, uždėjo kūgelius atgal, tarsi tvarkingai, ir pasuko iš karto į dešinę“, – pasakoja vilnietė.
Pamačiusi tokius vairuotojos veiksmus, Izabelė teigia, kad pradėjo filmuoti įvykį ir spėjo užfiksuoti, kaip automobilis pravažiuoja pro sustatytus kūgelius.
Vėliau vaizdo įrašą moteris pateikė E.policijai, tačiau po kiek daugiau nei 2 savaičių buvo gautas atsakymas, jog pareigūnai nusikalstamos sudėties neužfiksavo.
„Man atrodo, kad jeigu pareigūnai būtų norėję įdėti daugiau pastangų išsiaiškinti tą situaciją, tai tikrai būtų galėję“, – mano Izabelė.
Be to, ji priduria, kad gautas atsakymas taip pat buvo gana formalus, todėl net nėra aišku, dėl kokių priežasčių pažeidimas užfiksuotas nebuvo.
„Labai norėtųsi gyvesnio ir kokybiškesnio bendravimo su pareigūnais, nes galbūt iš tiesų yra kokios nors objektyvios priežastys, kodėl, atrodo, iš pažiūros visiškai aiškūs tyrimai yra nepradedami. Ar pareigūnų trūksta, galbūt įrašo kokybė yra prasta. Ir kai nusiunti va tokį vaizdo įrašą, kur, atrodo, ir arkliui aišku, kad čia yra pažeidimas, o yra gaunamas biurokratiškas atsakymas atgal, tai šiek tiek demotyvuoja būti pilietišku žmogumi“, – nuogąstauja pašnekovė.
Paaiškino, kodėl neužfiksuoja pažeidimų
Dėl abiejų atvejų naujienų portalo tv3.lt žurnalistams susisiekus su Vilniaus apskrities VPK atstove Julija Samorokovskaja, pašnekovė paaiškino dėl kokių priežasčių įvykiuose užfiksuoti galimi KET pažeidimai nebuvo užfiksuoti policijos pareigūnų.
štai Izabelės užfiksuotu atveju, anot J. Samorokovskajos, dėl galimai padaryto KET pažeidimo paprasčiausiai neužtenka objektyvių faktinių duomenų.
„Pranešėjo pateiktoje informacijoje dėl galbūt padaryto KET pažeidimo nepakanka objektyvių faktinių duomenų, kuriais remiantis įstatymo nustatyta tvarka galima būtų nustatyti ar automobilio vairuotojas pažeidė Kelių eismo taisykles, todėl patikrinimas buvo baigtas“, – teigia J. Samorokovskaja, pridurdama, kad dėl analogiškų priežasčių patikrinimas buvo baigtas ir Simono užfiksuotoje situacijoje.
Vilniaus VPK atstovės teigimu, piliečiams pateikiant pranešimą per E.policijos sistemą apie galimus pažeidimus itin svarbu, kad būtų pateikti visi pareigūnams reikalingi duomenys.
„Pateikiant pranešimą svarbiausia, kad būtų aiški data, kad aiškiai matytųsi pažeidimo faktas, valstybiniai numeriai. Jei tai nuotraukos, jos turi būti padarytos iš abiejų pusių, nuotraukoje turi matytis ir kelio ženklai, jei įtariamas jų pažeidimas“, – pažymi J. Samorokovskaja.
O paklausta dėl kokių priežasčių gyventojai dažniausiai negauna atsakymų, dėl kokių priežasčių jų užfiksuotų įvykių tyrimas buvo baigtas, Vilniaus VPK atstovė, atkreipia dėmesį, kad vidutiniškai per E.policijos sistemą per metus yra užpildoma daugiau nei 120 tūkst. pranešimų.
„Todėl visą procesą stengiamasi kuo labiau automatizuoti. Pildydami portalą pareigūnai pasirenka priežastis ir toks aprašymas pateikiamas naudotojui. Jei piliečiams neaiški priežastis, jie gali klausti papildomai dėl informacijos patikslinimo. E-policija portalas nuolat tobulinamas, ieškoma įvairių formų, kad jis būtų kuo patogesnis vartotojams“, – komentuoja J. Samorokovskaja.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!