Didžiausiame Europoje miesto teritorijoje esančiame Kauno Ąžuolyne ošia apie 770 ąžuolų, o unikaliausia šio parko vertybė yra 100-300 metų ąžuolai, kurių skersmuo siekia 100-160 centimetrų.
Specialistai dendrologai jau prieš kelerius metus apžiūrėjo brandžius ąžuolus – tik daugiau nei 150 buvo geros būklės.
Ąžuolyne yra ir keliolika dėl įvairių priežasčių numirusių ąžuolų, kurie palikti gulėti, ar stovintys ten, kur augo. Tačiau dauguma tų, jau atgyvenusių savo amželį, ąžuolų, lyg tam tikri gamtos paminklai, yra toliau nuo žmonių akių, prie Dainių slėnio ar kitose nuošalesnėse vietose.
Palikti dėl retų gyvių veisimosi
Šie jau buvę galiūnai palikti dėl vabzdžių ir kitų gyvių veisimosi. Tarp jų ir dėl garsiojo Kauno vabalo – niūriaspalvio auksavabalio, kuris yra įrašytas ne tik į Lietuvos bet ir Tarptautinę raudonąją knygą.
Šis vabalas didžiąją savo gyvenimo dalį praleidžia brandžių lapuočių medžių viduje, gal todėl jo beveik niekas arba tik labai nedaugelis yra matęs.
Gamtosaugininkai teigia, kad jam sukūrus palankias sąlygas, pagerės sąlygos ir kitiems nuo brandžių medžių priklausomiems organizmams.
Kamieno apačia visa išpuvusi
Jau apie metus laiko kauniečiai važiuodami Parodos gatve, dauboje link Kauno apskrities Ąžuolyno viešosios bibliotekos, mato nulūžusį senolį ąžuolą. Jo, gulinčio skersai šlaito, nepamatyti tiesiog neįmanoma. (Aišku, jei kelionės metu akys neįbestos į mobilųjį telefoną – M.P.)
Neseniai pro šalį važiuojant maršrutiniu autobusu jį išvydę keli keleiviai pradėjo net karštą diskusiją, neva miesto valdžia visai nesirūpina Ąžuolynu bei senoliais medžiais.
Nors jei atvirai, apžiūrint šį nugriuvėlį iš arčiau, net ne specialistui aišku, kad jis baigė savo dienas po stipresnio vėjo dėl visiškai sutrūnijusios kamieno apačios.
Lyg tiksinčios bombos
„Nejaugi atsakingi už šiuos ąžuolus specialistai prieš keletą metų nepastebėjo tos ligos požymių? Nejaugi lauksim, kol atsitiks nelaimė ir koks ąžuolas užgrius ant galvų.
Nors skaičiau, kad patys ataskaitose teigė, jog įvertino kiekvieno seno ąžuolo sveikatos būklę“, – piktinosi visai netoli nugriuvusio ąžuolo esančiame daugiabutyje gyvenanti moteris.
Šįkart šis senolis Parodos gatvės pašonėje atsigulė ant žemės be skaudesnių žmonėms pasekmių, tačiau ar tai nenutiks ateityje, kitose vietose?
Ypač matant, kiek tokių senolių dar stovi Ąžuolyne bei jo šlaituose – Parodos, K. Būgos, Vaižganto bei kitose gatvėse, kur namus nuo šlaite augančių senų medžių skiria tik keliolika ar dar mažiau metrų.
„Gyvename lyg šalia tiksinčios bombos. Reikia atlikti išsamų medžių patikrinimą. Aišku gaila visiems medžių, tačiau reikia pagalvoti ir apie šalia gyvenančius žmones“, – pagrįstai nuogąstavoį biblioteką kulniavęs K. Būgos gatvės gyventojas Jonas Sabaliauskas.
Jis guodėsi, kad kai kurie prie jo namų pavojingai pasvirę ąžuolai laikosi tik ant dalies savo šaknų.
Likimas paaiškės pavasarį
Bet grįžkim dar prie to nugriuvėlio Parodos gatvės šlaite… Ar jis taip ir liks gulėti, ar kažkas su juo bus daroma?
Savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė paaiškino, kad nulūžusiam ąžuolui pavasarinio tvarkymo metu bus atlikti kamieno genėjimo darbai.
Taip pat specialistai įvertins ar kamieną nevertėtų „paguldyti“ išilgai griovos, o medieną palikti vabzdžių, paukščių, kerpių ir kitos biologinės įvairovės gausinimui.
Autorius: Modestas Patašius
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!