Beveik mėnesį Ramintos šeimyna laukė ančiukų, kuriuos perėjo jos kieme apsigyvenusi antis ir ši diena pagaliau išaušo. Vakar atsikėlę ryte jie vazone rado didžiulę staigmeną – išsiritusius ančiukus.
Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, jog Raminta buvo keletą dienų išvykusi iš namų ir grįžusi pastebėjo, kad terasoje yra išrautos jos svogūninės gėlės ir pilna žemių ant terasos grindų. Priėjus arčiau ji pamatė perinčią antytę.
Tuomet su vyru nusprendė, jog reikia patikrinti, ar yra kiaušinių – galbūt dar yra galimybė neleisti jai čia perėti.
„Norėjome neleisti jai čia perėti, nes tokia aplinka nėra jai labai saugi, todėl patikrinome, ar yra kiaušinių. Atsargiai priėjome arčiau, o ji nuskrido.
Lizdelyje radome vieną kiaušinį, todėl nebebuvo kitos išeities, tik netrikdyti jos perėjimo, saugoti, mylėti ir laukti ančiukų. Tikiuosi pavyks“, – šypsojosi Raminta ir pridūrė, kad kiaušinių tuo metu jau buvo daugiau nei vienas.
Ornitologo komentaras
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt susisiekus su Lietuvos ornitologų draugijos ornitologu Gediminu Petkumi, specialistas patikino, jog Ramintos terasoje greičiausiai įsikūrė didžioji antis, tai dažniausiai sutinkama ančių rūšis Lietuvoje.
Šios antys gyvena upėse, ežeruose ar kituose vandens telkiniuose.
„Didžiosios antys dažnai įsikuria šalia namų ir visiškai netikėtai, kaip ir šiuo atveju, galima šį paukštį rasti savo kieme. Tai patelei pasirodė saugi vieta.
Galbūt žmonės kurį laiką nėjo prie šio vazono, arba ją maitino, nes jei antis matytų pastovų judėjimą, ko gero nesirinktų tokios vietos.
Didžiosios antys peri tik ten, kur joms yra saugu, kai kurios peri net gi medžių drėvėse“, – pasakojo G. Petkus.
Ornitologas patvirtino, kad moteris šiuo atveju elgiasi teisingai, leisdama ančiai ramiai perėti jos pasirinktoje vietoje.
„Jei antis jau yra sudėjusi daugelį kiaušinių, ar dar tik pradėjo dėti, tokiu atveju reikia žiūrėti pagal galimybes, tačiau būtų smagu, jei žmogus leistų jai išaugintų tuos vaikučius.
Didžiosios antys kiaušinius deda vieną po kito. Iš viso jos išperi nuo 7 iki 16 kiaušinių. Vidutiniškai 10. Perėjimo laikotarpis yra maždaug 1 mėnesis , o kai ančiukai išsirita, juos veda prie vandens telkinio, kur jiems yra saugiausia.
Liūdniausia yra tai, kad ne visi ančiukai pasiekia vandenį, nes juos puola paukščiai – pilkosios varnos, krankliai, o miestuose varnos.
Puola ne tik paukščiai, bet ir kiti plėšrūnai – kiaunės, lapės, mieste šunys, todėl ančiukams yra nesaugu, sudėtinga išgyventi. Dėl to didžiosios antys moka gerai prisitaikyti prie aplinkos“, – teigė ornitologas.