• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujos komercinės palydovinės nuotraukos, darytos pirmadienį, patvirtina naujausius pranešimus, kad Rusija pasienyje su Ukraina vėl telkia karius ir karinę techniką. Paskutinis toks karinių pajėgų sutelkimas buvo užfiksuotas šį pavasarį.

Naujos komercinės palydovinės nuotraukos, darytos pirmadienį, patvirtina naujausius pranešimus, kad Rusija pasienyje su Ukraina vėl telkia karius ir karinę techniką. Paskutinis toks karinių pajėgų sutelkimas buvo užfiksuotas šį pavasarį.

REKLAMA

Naujose „Maxar Technologies“ nuotraukose, kurias peržiūrėjo ir „Politico“, matyti šarvuotų vienetų, tankų, savaeigės artilerijos ir karių sutelkimas netoli Rusijos Jelnios miesto, esančio prie Baltarusijos sienos. Daliniai, kurie pradėjo judėti rugsėjo pabaigoje iš kitų Rusijos vietovių, kur jie paprastai yra bazuojami, apima elitinę 1-osios gvardijos tankų armiją.

Pirmadienį atlikta nauja „Jane’s“ analizė atskleidžia, kad Rusijos 4-osios tankų divizijos įranga buvo perkelta į vietoves aplink Brianską ir Kurską netoli Ukrainos šiaurinės sienos. Daliniai aprūpinti pagrindiniais koviniais tankais T-80U ir savaeigėmis artilerijomis, rašo politico.eu.

REKLAMA
REKLAMA

Rajone taip pat buvo pastebėti 1-osios gvardijos tankų armijos elementai. Kariuomenė „sukurta vykdyti operacijas visuose kovos lygiuose – nuo kovos su sukilėliais iki mechanizuoto karo, – rašoma „Jane‘s“ analizėje. – Paprastai ji pirmoji gauna naujausią įrangą ir taip pat laikoma pagrindine naujos įrangos ir taktikos testavimo formacija.“

REKLAMA

Dislokavimas „žymi aiškų nukrypimą nuo 1-osios gvardijos tankų armijos standartinio pratybų modelio“, kurios paprastai vyksta aplink Maskvą, teigė „Jane's“.

Per pastaruosius kelis mėnesius įtampa tarp Maskvos ir Vakarų didėjo. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas supyko dėl naujų kalbų apie Ukrainos ir Gruzijos galimą įstojimą į NATO, o gynybos sekretorius Lloydas Austinas spalį lankėsi abiejose šalyse.

REKLAMA
REKLAMA

Būdamas Kijeve, L. Austinas buvo paklaustas apie Ukrainos siekį įstoti į NATO. Jis pasakė, kad Ukraina „turi teisę pati nuspręsti dėl savo ateities užsienio politikos“, o JAV „toliau darys viską, ką galime, kad paremtų Ukrainos pastangas plėtoti gebėjimą apsiginti“.

Po kelių dienų V. Putinas, kalbėdamas Sočyje, atsakė į šį pasisakymą, perspėdamas, kad „formali narystė NATO gali niekada neįvykti“ Ukrainai, „tačiau karinė ekspansija teritorijoje jau vyksta, ir tai tikrai kelia grėsmę Rusijos Federacijai, mes apie tai žinome“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„The Washington Post“ pirmą kartą pranešė apie karių telkimą šeštadienį. Publikacijoje buvo minimos palydovinės nuotraukos, tačiau jos nebuvo paskelbtos. „Reuters“ vėliau citavo Ukrainos gynybos ministeriją, neigiančią „The Washington Post“ pranešimą, sakydama, kad pirmadienį didesnis Rusijos karių, ginklų ir įrangos gabenimas prie Ukrainos sienos „nebuvo užfiksuotas“.

REKLAMA

Nuotraukos pasirodė tuo metu, kai įtampa tarp Kijevo ir Kremliaus ir toliau didėja. Šį pavasarį prie Ukrainos sienos susitelkusios Rusijos karinės pajėgos sukėlė nerimą Ukrainos sostinėje ir Vašingtone. Administracija sudarė pagalbos šaliai paketą, tačiau artėjant prezidento Joe Bideno ir V. Putino susitikimui nusprendė jo neišsiųsti.

Kai kurios iš tų Rusijos pajėgų vėliau grįš į savo bazes, bet paliks didžiąją dalį savo įrangos sustojimo vietose. Tai tik dar vienas toks žingsnis per ilgą antplūdžių ir traukimųsi palei Ukrainos sieną istoriją.

REKLAMA

„Žinome viešus pranešimus apie neįprastą Rusijos karinę veiklą netoli Ukrainos, bet negalime kalbėti apie Rusijos ketinimus, – sakė Pentagono atstovas, pulkininkas leitenantas Antonas Semelrothas. – Mes ir toliau remiame deeskalavimą regione ir diplomatinį konflikto Rytų Ukrainoje sprendimą. Kaip jau minėjome, mes ir toliau remiame Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą.“

Parodydamas paramą, J. Bidenas šios vasaros pabaigoje susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Šio susitikimo ukrainiečiai laukė ilgai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas pirmadienį pareiškė, kad J. Bideno administracija „toliau atidžiai stebės situaciją“.

Rusija taip pat buvo įtraukta į diplomatinę konfrontaciją su NATO. Likus kelioms savaitėms iki metinės NATO gynybos ministrų konferencijos praėjusį mėnesį, Aljansas Rusijai grąžino aštuonis jos diplomatus, kuriuos pavadino šnipais. Maskva atsakė nutraukdama visą savo NATO misiją.

„Rusija kišasi į mūsų kaimynų reikalus įvairiais būdais, ir iš tikrųjų esame labai susirūpinę, – pirmadienį vizito Vašingtone metu sakė Europos Sąjungos parlamentarė, Saugumo ir gynybos pakomitečio vadovė Nathalie Loiseau. – Europiečiai visada Rusijos grėsmę laikys tiesiogine grėsme mūsų žemynui.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų