Tvirtai nusiteikusi ir ryški, – tokia iš savo rezidencijos Dauningo gatvėje žengia britų premjerė Theresa May. Beveik trejus metus šaliai itin sudėtingu laikotarpiu vadovavusi Th. May pristato istorinį ar lemiamą apsisprendimą. Lygiai po dviejų savaičių – birželio 7-ąją – ji atsistatydins iš Konservatorių partijos vadovės posto, taip atverdama kelią partijai išrinkti naują ministrą pirmininką. Taigi Th. May nebus ta lyderė, kuri įgyvendins „Brexit“ ir išves Jungtinę Karalystę iš Europos Sąjungos.
„Padariau viską, ką galėjau, kad įtikinčiau parlamentarus paremti sutartį. Deja, man nepavyko. Mėginau tris kartus. Manau, kad buvo teisinga išlikti atkakliai net tada, kai šansai pasiekti sėkmę atrodė beveik neįmanomi. Bet dabar man aišku, kad to imtis turi naujas ministras pirmininkas. Tai labiausiai pasitarnaus šalies interesams“, – sako Th. May.
Netrukus atsistatydinančios Th. May balsas ima trūkčioti. Tai tarsi įrodymas, kad palūžta net ir plieninės, jausmų viešai niekada nerodančios politikės. Th. May nesuvaldo emocijų.
„Netrukus paliksiu darbą, kurį dirbti man buvo didžiausia garbė. Buvau antroji ministrė pirmininkė, tačiau tikrai ne paskutinė. Atsistatydinu be jokios blogos valios, tik su milžinišku ir visad išliksiančiu dėkingumu, kad turėjau galimybę tarnauti šaliai, kurią myliu“, – teigia Th. May.
Th. May postą po „Brexit“ referendumo perėmė iš Davido Camerono. Ir nors pati balsavo už Jungtinę Karalystę Europos Sąjungoje, palikusi nuošalyje savo politinius įsitikinimus visą šį laiką nesėkmingai mėgino surasti būdą, kaip įgyvendinti „Brexit“. Visgi jos su Bendrija suderėtą sutartį šalies parlamentas atmetė net tris kartus. Po žinios, kad Th. May atsistatydina, britai sako, kad krizė šalyje gali tik pagilėti.
Kol kas nežinia, kas galėtų užimti Th. May vietą. Dabar įvardijami aštuoni galimi jos įpėdiniai. Skelbiama, kad Konservatorių partijos lyderio, kuris automatiškai taps Jungtinės Karalystės premjeru, rinkimų procesas gali užtrukti iki liepos pabaigos.