Pasak Aplinkos ministerijos, siekiama sukurti efektyvesnę apmokestinimo sistemą konkrečiai numatant kainos nustatymo, paskirstymo ir atskaitomybės, skundų nagrinėjimo tvarką.
„Tai buvo paskutinė komunalinė paslauga, kuri nebuvo reguliuojama valstybės“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nustatys pirmąsias atliekų tvarkymo regionuose kainas trejiems metams, o pagal jas savivaldybių tarybos tvirtins įmokos dydį. Atliekų tvarkymo centrai turės aiškiai įvardyti sąnaudas, įtraukiamas į kainas.
Be to, siūloma numatyti, kad į sąnaudas negali būti įtrauktos savivaldybės, atliekų tvarkymo sistemos administratoriaus arba atliekų tvarkytojo mokėtinos baudos, delspinigiai ir sąnaudos, kurias turi apmokėti gamintojai ar importuotojai.
Bendrosios būtinosios sąnaudos ir toliau būtų skirstomos į pastoviąsias ir kintamąsias atsižvelgiant į tai, ar jos kinta priklausomai nuo paslaugų apimties.
Pagal ministerijos siūlymus rinkliavą mokėtų nekilnojamojo turto (NT) savininkai, jo objektų sąrašą patvirtinant ministrui. Iki šiol savivaldybės galėdavo šį sąrašą išplėsti, dėl to sulaukta skundų.
NT savininkams, kurie turi individualius konteinerius, pastovioji rinkliavos dalis bus skaičiuojama pagal jų skaičių, tūrį ir ištuštinimo dažnį.
Aplinkos ministerija pažymi, kad dabar kyla neaiškumų, kai savivaldybės apskaičiuoja ir nustato įmokas.
S. Gentvilo teigimu, kainą gyventojams lems ne tiek pasikeisianti tvarka, o Europos Sąjungos reikalavimai, savivaldybių skirtumai tvarkant atliekas, mokesčių taikymas, atliekų surinkimo ir vežimo paslaugų viešieji pirkimai.
Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė anksčiau BNS sakė, kad nauja tvarka norima išskaidrinti šių paslaugų kainodarą. Ji taip pat teigė, kad pokyčiai savaime nereiškia, jog gyventojams keisis paslaugų kainos – esą kol kas per anksti vertinti, kaip tai paveiks kainas.
Žinia vilniečiams: maistą išmesti turėsite atskirame maišelyje ir į atskirą konteinerį
Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės taryba posėdyje svarstys nuo kitų metų pradžios planuojamą įvesti naują rūšiavimo tvarką – maisto atliekas reikės atskirti nuo kitų mišrių komunalinių atliekų.
Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, siekiant padėti pereiti prie naujos tvarkos ir suformuoti atitinkamą įprotį, gyventojams bus dalinami maisto atliekoms skirti specialūs oranžinės spalvos vienkartiniai maišeliai ir kibirėliai.
Kol kas tvirtai užrištus maišelius su maisto atliekomis reikės išmesti į bendrą atliekų konteinerį, o vėliau – bus pereita prie atskirų, tik maisto atliekoms skirtų konteinerių.