Net ir eilinę ketvirtadienio popietę Palangoje žmonių Basanavičiaus gatvėje netrūksta. Šiltas ir saulėtas rugsėjis vis dar traukia lietuvius bei užsieniečius į šį kurortą: „Kaip vietinei, žinokit, blogai. Norisi ramybės. Kažkaip pavargstam vasarą nuo žmonių.“
„Jodo tai reikia pasisemti kažkur. – Išsižioję būsim tris paras. – O nuo kainų irgi? – Ar pensininkams svarbios kainos, va gyvena pensininkai“, – iškeldama nykštį tvirtino poilsiautoja.
Juokas juokais, tačiau kainos šią vasarą Palangoje augo kaip ant mielių. Štai viešbučiuose jos šoktelėjo 10–15 proc. Verslininkai sako, kad kaštai išaugo 30 proc., tad dalį jų padengti teko klientams.
„Per pastaruosius tris metus restoranų, viešbučių sektoriaus darbo užmokestis yra pakilęs 49 procentus. Automatiškai, jei kyla elektra ir dujos, kyla ir mums teikiamų paslaugų kainos. Tai yra skalbyklos, tai yra maistas“, – tikino Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Laura Taučiūtė.
Birželį buvo užimti 70 proc. viešbučių kambarių, liepą ir rugpjūtį – 90 proc. Nuo liepos mėn. pradžios Palangoje dvigubai pakilo ir vadinamasis pagalvės mokestis už nakvynę. Iki liepos žmogui jis siekė eurą, pabrango iki dviejų.
Nors kurorto valdininkai dar nežino, kiek poilsiautojai sumokėjo už rugpjūtį, tačiau pirminiais duomenimis, už liepą bei birželį miesto biudžetas vien „pagalvės“ mokesčiu pasipildė 156 tūkst. eurų. Tačiau klientų tai neatbaidė.
„Nuo sausio mėnesio iki liepos mėnesio užfiksavome 707 tūkstančius nakvynių. Pavyzdžiui, 2022 m. jų buvo mažiau, tuo pačiu laikotarpiu siekė 656 tūkstančius“, – skaičiavo Palangos meras Šarūnas Vaitkus.
Tiesa, viešbučiai pritaikė ir lengvatų – atsisakyti užsiregistruotos nakvynės galima prieš kelias dienas iki numatytos datos. Anksčiau tokia galimybė buvo tik likus savaitei ar daugiau. Tad tiek viešbučių, tiek privataus apgyvendinimo sektoriaus atstovai vasara liko patenkinti.
„Jūs parodykite, kas ten skundžiasi, aš pasikalbėsiu. Reiškia neturi ką veikti. Kuom skųstis galima Palangoj?“ – retoriškai klausė „Svetingo šeimininko“ pirmininkė Irena Švanienė.
Kainos 10–17 proc. kilo ir kavinėse. Keista, tačiau ir šios srities verslininkai šiemet nesiskundžia. Sako, juos išgelbėjo šiltas ruduo.
„Džiaugiamės nerealiu rudeniu. Tikrai prasitęsė sezonas ir turime daug svečių, be galo geras oras. Turime Italiją Lietuvoje – po 27 laipsnius Palangoje, labai nuostabu“, – kalbėjo restorano „Floros simfonija“ vadovas Henrikas Tautkus.
Ir, iš tiesų, pasak turizmo specialistų, turkai, italai ir net australai šiemet rinkosi Palangą.
„Jų keliavimas pasidarė laisvesnis. Pernai kalbėjome, kad daugelis bijo dėl šalia vykstančių karo veiksmų, tai šiemet to girdime mažiau“, – tikino Palangos turizmo informacijos centro vadovė Rasa Kmitienė.
Palangos biudžetas pasipildė ir gegužės 15 – rugsėjo 15 dienomis trunkančia rinkliava už automobilių statymą. Jis kurorte, priklausomai nuo zonos, už valandą kainuoja nuo 0,80–2,20 centų.
Pernai šio mokesčio Palanga surinko 965 tūkst. eurų. Šiemet jau 1,2 mln. eurų.
„Jie skiriami įvairioms sritims. Socialinėms, miesto tvarkymo, naujų infrastruktūros objektų kūrimo, šilumos ūkio, visur, kur įmanoma investuojame“, – tvirtino Š. Vaitkus.
1000-čiu padaugėjo ir Palangos gyventojų. Dabar kurorte gyvena 18,5 tūkst. žmonių.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.