Teismų procesai dėl to vyksta jau pustrečių metų. Naujausiu šių metų liepos 17-osios sprendimu Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas skundą perdavė bylą nagrinėti Plungės apylinkės teismui.
Konfliktas tarp miesto savivaldybės ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos kilo dėl to, kad pastatyti viešieji tualetai buvo prijungti prie centralizuotos miesto vandentiekio ir buitinių nuotekų sistemos.
Pasak statybos inspekcijos, tai, kad konteinerinio tipo viešieji tualetai yra prijungti prie centrinės nuotekų sistemos, reiškia, kad tualetai yra statiniai. Tokio tipo tualetų savivaldybė statyti negalėjo. Todėl ji 2017 metų liepos 5 dieną buvo įpareigota tualetus nugriauti.
2017 metų gruodžio 12 dieną Klaipėdos apygardos administracinis teismas savivaldybės prašymą negriauti statinių atmetė ir įpareigojo juos sutvarkyti iki 2018 metų sausio 5 dienos.
Teismas pažymėjo, kad nėra ginčo, jog buvo pastatyti viešieji tualetai. Pagrindinis ginčas kilo dėl to, ar jie iš viso laikytini statiniais. Teismas vertino, kad vis dėlto viešieji tualetai yra nekilnojami statiniai, juos perkėlus sumažėtų jų vertė.
Palangos savivaldybė tokį teismo sprendimą ginčijo. Pasak jos, viešieji tualetai yra kilnojami statiniai, nes kiekvieną pavasarį jie pastatomi į savo vietas prie paplūdimių, o rudenį išvežami kitur. Dėl to, kad kiekvienais metais jie išmontuojami, jų vertė nesumažėja.
Taip pat savivaldybės juristai tvirtino, kad konteinerinius viešuosius tualetus išmontuoti ir perkelti yra lengva, du darbininkai, tai gali padaryti per dešimt minučių. Tai reiškia, kad tualetai negali būti klasifikuojami kaip nekilnojamas turtas.
„Jeigu pripažintume, kad tai yra statiniai, reikėtų suformuoti sklypus, gauti leidimus, pastatyti, suteikti adresus, buhalteriškai apskaityti kaip turtą, įregistruoti nekilnojamo turto registre, o rudenį viską atvirkščiai padaryti. Tada ten reikėtų statybos leidimo griauti, vėl išregistruoti iš registro ir taip kiekvienais metais“, – situacijos absurdiškumą BNS apibūdino Palangos miesto savivaldybės juristas Vytautas Korsakas.
„O antra, pagal specialų planą tokių statinių negali būti, tai teoriškai visuomenė tų tualetų neturėtų niekada“, – pridūrė jis.
Kurorto savivaldybė nėra šių viešųjų tualetų savininkė, ji juos nuomojasi iš bendrovės „Modul LT“ kiekvienais metais vasaros sezono metu nuo gegužės 15 dienos iki rugsėjo 15 dienos.
Šiuo metu tualetais naudojasi visuomenė, jų nuomos sutartis baigiasi šių metų spalio 15 dieną.