Jei prireikus skubios medikų pagalbos paskambinsite įprastu numeriu - 03, 033 ar 103 - nenustebkite, jei išgirsite, jog ne ten pataikėte. Jūsų skambutis dėl ryšio sutrikimų gali pasiekti kaimyninės teritorijos dispečerius.
"Kokiu telefono numeriu bandytumėte išsikviesti greitąją pagalbą? Situacijoje, kai artimam žmogui reikalinga pagalba, neretai sutrinkama, tačiau skaičiai 03 juk taip gerai žinomi..." - kreipėsi į redakciją Lina M.
Naktį iš penktadienio į šeštadienį, apie 1.30 val., jos artimam žmogui Girkalių kaime prireikė skubios medikų pagalbos. Kadangi ji naudojosi "Bitė Lietuva" teikiamu mobiliuoju ryšiu, greitąją tikėjosi išsikviesti paskambinusi trumpuoju numeriu 033.
"Ilgai niekas nekėlė ragelio, po kurio laiko atsiliepė moteris. Ji ramiai klausė, kas nutiko, vėliau perdavė ragelį kitai moteriškei, toji paklausė vėl to paties. Taip pat pasiteiravo, ar pirmą kartą taip nutinka. Tada paklausė, kur esame. Pasakiau, kad Girkaliuose, ir nebespėjus ištarti, kad netoli Klaipėdos, moteris ėmė sakyti: "Oi, ne, Girkaliai mums nepriklauso, skambinkite tam, kam jūs priklausote", - pasakojo Lina M.
Paklaususi, kokiu telefonu ji turinti skambinti, moteris išgirdo patarimą "pasukti" informacijos telefonu 118 - ten ją sujungsią.
Skambutį turėjo peradresuoti
Girkalių kaimą, esantį tarp Palangos ir Klaipėdos, aptarnauja Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotis. Kaip ir dar apie 40 kaimų kurorto link, išsidėsčiusių palei Palangos plentą.
Tačiau skambutis, kuriuo tą naktį kviesta pagalba į Girkalius, šios stoties dispečerių nepasiekė. Taip "Vakarų ekspresą" patikino šios GMP stoties administracija, perklausiusi tos nakties skambučių įrašus.
"Iš patirties galime pasakyti, kad šitas skambutis greičiausiai pateko į Palangą ar Kretingą. Dar gali papulti į Gargždus, bet šio miesto medikai dažniausiai mums iškvietimą perduoda, - sakė GMP stoties vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis. - Iškvietimą, papuolusį mums ne iš mūsų aptarnaujamos teritorijos, perduodame tiems, kam priklauso. Tuo tikslu gana dažnai tenka skambinti į Gargždus, į Kretingą, rečiau - į Palangą. O palikti be pagalbos, kaip atsitiko šiuo atveju, yra negerai."
Vadovo manymu, toks skambučių klaidžiojimas - normalus dalykas, nes judriojo ryšio zonos gali šiek tiek svyruoti, įtaką joms gali daryti ir meteorologinės sąlygos. Todėl svarbu GMP stotims, sulaukusioms skambučio ne iš jų aptarnaujamos teritorijos, pagelbėti žmogui ir pagalbos prašymą perduoti tiems, kurie ją privalo suteikti.
Gal priklauso nuo oro?
Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios pagalbos skyriaus vedėja Zita Gaudutienė sakė, jog paklydusių skambučių sulaukiama - dažniausiai iš Palangos, Šventosios, Plungės brigadų aptarnaujamų teritorijų.
"Turime užsirašę kitų greitųjų telefonus ir juos skambinančiam nurodome, o jei reikalinga itin skubi pagalba - ir patys perduodame iškvietimą tiems, kam priklauso važiuoti", - sakė Z. Gaudutienė.
Tiesa, tokiais atvejais, kai nėra gerai pažįstama teritorija, į kurią kolegos turi važiuoti, kartais neišvengiama nesusipratimų. Todėl skambinantis žmogus turėtų palikti savo telefoną, kad esant reikalui medikai su juo galėtų susisiekti.
"Pastebėjome, jei buvo bent vienas paklydęs skambutis - tą parą bus ir daugiau. Gal tai lemia oras?" - spėjo medikė.
Minėtą naktį iš kovo 20 dienos į 21-ąją kretingiškiai skambučio iš Girkalių nesulaukė, - patikino tą naktį pati budėjusi skyriaus vedėja. Tokio skambučio nesulaukė ir Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios pagalbos skyrius. Šio skyriaus vedėja Liuda Paulikienė informavo, kad tą naktį jiems skambinta tik telefonu 112 iš Radailių kaimo. Dispečerė skambinančiam nurodė Klaipėdos GMP dispečerinės telefono numerį.
"Daugiau paklydusių skambučių sulaukiame iš Klaipėdos GMP aptarnaujamos teritorijos. Ypač jei skambina iš mobilaus telefono, nors pasitaiko ir skambinančiųjų iš fiksuotojo tinklo numeriu 03. Tokiais atvejais žmogui paaiškiname, kaip paskambinti į Klaipėdą", - tikino L. Paulikienė.
Verta žinoti
Išsikviesti greitąją medicinos pagalbą galima fiksuoto ryšio telefono numeriu 03, "Bitės GSM" ar "Tele 2" linijomis - 033, "Omnitel" - 103.
Skambučius telefonu 112 priima ir peradresuoja reikiamai tarnybai jau keletą metų Lietuvoje veikiantis Bendrosios pagalbos centras.
"Liks tik 112"
Artūras KEDAVIČIUS, Bendrojo pagalbos centro viršininkas:
Jei pasitaiko paklydusių skambučių, medikai galėtų informuoti ryšio operatorių, kuris atsako už tinkamą ryšio nukreipimą. Tinklo operatoriai turėtų išsiaiškinti, kodėl ryšys taip veikia.
Būna, kad mobiliųjų telefonų stotelių aprėpties zonos nesutampa su savivaldybių zonomis, tuomet kokios stotelės signalas pagautas - ten skambutis ir nusiųstas. Numatyta stambinti aptarnaujamas teritorijas, palikti tik keturis regionus, o ne 60 savivaldybių. Tuomet atitinkamai sumažės netinkamų nukreipimų, nes signalai bus nusiunčiami tik į keturis taškus.
Yra numatyta, kad visi senieji numeriai išnyks ir veiks tik 112. Šie planai tiesiogiai susieti su Bendrojo pagalbos centro plėtros tempais. Viską numatyta įgyvendinti iki 2013 metų, bet procesus gali pristabdyti finansų trūkumas.
Kol kas pacientai skambina įvairiais numeriais. Jaunimas, taip pat naudojantieji mobiliuosius telefonus dažniau renkasi 112, o seni ir kaimo vietovėse gyvenantys žmonės daugiau naudojasi senaisiais numeriais.
Genovaitė Privedienė