Vasaros olimpinėse žaidynėse lietuviai pirmą kartą dalyvavo 1924 m., kur mūsų šalies vardą gynė 13 sportininkų. Iš viso Lietuva yra iškovojusi 6 aukso, 7 sidabro ir 13 bronzos medalių.
Olimpiada – bene kiekvieno sportininko svajonė, tad į kas ketverius metus vykstančias žaidynes dabar yra nukreiptos visų atletų akys. Vieni jau ruošiasi pademonstruoti geriausius savo įgūdžius ir laukia skrydžio į Paryžių, o kiti dar lieja prakaitą į stengiasi nugriebti paskutinius kelialapius.
Pastarųjų grupėje yra ir ne vienas lietuvis. Atrankoms ruošiasi ne tik krepšinio rinktinės, tačiau ir kiti sportininkai, tad įdomu, kiek galiausiai tautiečių šįkart atstovaus Lietuvai Prancūzijoje vyksiančioje olimpiadoje.
Paryžiaus olimpinės žaidynės vyks liepos 26-rugpjūčio 11 dienomis. Oficiali žaidynių transliuotoja Lietuvoja yra TV3 televizija.
Patyrę olimpiečiai braunasi į Paryžių
2020 m. Tokijo olimpinėse žaidynėse po Lietuvos vėliava buvo 42 sportininkai – mažiausiai nuo pat 1922 m. (anksčiau mažiausiai sportininkų – 47 – dalyvavo 1992 m. olimpiadoje).
Ženkliai mažesnis nei 2016 m. olimpiadoje sportininkų skaičius buvo ir dėl to, kad pirmą kartą į žaidynes neprasibrovė Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė, kuri atrankoje skaudžiai suklupo prieš Luka Dončičiaus vedamą Slovėniją.
Dėl skaudžios patirties šįkart lietuviai į atranką sugrįš su nauja jėga. Jau liepos 2 d. mūsų šalies rinktinė Puerto Rike pradės kovą dėl kelialapio, kur taip pat kausis ir Meksika, Dramblio Kaulo Krantas, Italija, Puerto Rikas ir Bahreinas.
Į žaidynes taip pat yra pasiryžę patekti ir 3x3 krepšininkai. Vyrų rinktinė jau pradėjo pasiruošimą, prie jų netrukus prisijungs ir moterys. Nors šansų išplėšti bilietą į Paryžių lietuvių 3x3 komandos turės nedaug, tačiau jų treneris Dainius Novickas yra rimtai pasiryžęs.
Ne mažiau aistringai dėl kelialapio kaunasi ir geriausios šalies paplūdimio tinklininkės Ainė Raupelytė ir Monika Paulikienė. Sportininkės keliauja po visą pasaulį rinkdamos reitingo taškus, o tai, ar išsipildys olimpinė svajonė, sportininkės turėtų sužinoti birželio pradžioje.
Gerą vėją, kuris nuneštų link Paryžiaus, gaudo ir Lietuvos buriuotojai su patyriusia Viktorija Andrulyte priešakyje, kurie šiuo metu kaunasi Europos čempionate.
Šansą bilietą iškovoti dar turės ir triskart olimpinėse dalyvavęs Juozas Bernotas, kai balandžio pabaigoje vyks vadinamoji Paskutinio šanso regata.
Pirmame Pasaulio sportinės gimnastikos taurės etape jau sudalyvavo ir olimpietis Robertas Tvorogalas. Etapuose atskirų prietaisų rungtyse kovojama dėl dviejų kelialapių (kiekvienoje rungtyje) į olimpines žaidynes. Po pirmojo etapo R. Tvorogalas skersinio rungties reitinge yra trečias.
Iš plaukikų olimpinio normatyvo dar neįgyvendino dukart olimpinėse dalyvavęs Andrius Šidlauskas.
Olimpinius bilietus dar siekia nugriebti ir būrys lengvaatlečių. Šuolio į aukštį rungtyje šansą bando nugriebti Airinė Palšytė ir Urtė Baikštytė. Abi šios sportininkės šį sezoną jau yra peršokusios 1.92 m, o olimpinis normatyvas yra 1.97 m.
Dar kartą į olimpiadą sugrįžti siekia ir ieties metikas Edis Matusevičius. Geriausias jo sezono pasirodymas yra 84.22 m, o Paryžiaus normatyvas – 85.50 m. Primename, kad į Tokijų bilietą jis iškovojo ietį nusviedęs net 89.17 m, kai normatyvas buvo 85 m. Taip pat olimpietė Liveta Jasiūnaitė šį sezoną ietį yra nuskraidinusi 61.57 m, o olimpinis normatyvas yra 64 m.
Trišuolio rungtyje 14.55 m atžymą bando pasiekti Dovilė Kilty, kurios geriausias sezono rezultatas yra 13.90 m, olimpinėse jau dalyvavusi Diana Zagainova (13.68 m) bei Aina Grikšaitė (13.05 m).
Dar gyvos viltys olimpinėse išvysti ir boksininką Eimantą Stanionį. Viliamasi, kad lietuvis suspės sudalyvauti paskutiniame olimpiniame bokso atrankos turnyrą Tailande, kuris numatytas gegužės 23 – birželio 3 d.
Taip pat šansus bilietus į Paryžių iškovoti turi ir imtyninkai, kurie nepraleido nė vienų žaidynių nuo 1992 m. Jų dar laukia du atrankos turnyrai – Europos atranka balandžio 5-7 dienomis Baku, o pasaulinė atranka vyks gegužės 9-12 dienomis Stambule.
Žinoma, yra daugybė sportininkų, kurie taip pat svajoja apie olimpines žaidynes, o ištikimiausi sporto sirgaliai su jauduliu seka jų žygius turnyruose ir laukia lemtingos akimirkos, padovanosiančios jiems išsvajotą kelialapį.
Kelialapiai jau džiugina
Šiuo metu 2024 m. žaidynėms kelialapius yra iškovoję jau 25 sportininkai, o „šviežiausias“ bilietas buvo iškovotas neseniai pasibaigusiame pasaulio plaukimo čempionate.
Ten vyrų komanda, kurios gretose buvo Danas Rapšys, Tomas Navikonis, Tomas Lukminas ir Rokas Jazdauskas 4 x 200 m laisvu stiliumi estafetėje ne tik pagerino Lietuvos rekordą (7 min. 09.97 sek.), bet ir įvykdė olimpinį normatyvą.
D. Rapšys taip pat jau turi ir asmeninį kelialapį plaukimo 200 m ir 400 m laisvuoju stiliumi rungtyse, iš plaukikų normatyvą įvykdę yra ir Rūta Meilutytė (100 m krūtine), Aleksas Savickas (100 m krūtine), Kotryna Teterevkova (100 m ir 200 m krūtine).
Asmeninius kelialapius turi ir disko metikai Mykolas Alekna ir Andrius Gudžius bei breikerė Dominika Banevič-Bgirl Nicka.
Kelialapius šaliai yra iškovoję Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė (šiuolaikinė penkiakovė), Simonas Maldonis, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas, Artūras Seja (keturviečių baidarių 400 m rungtis), Mindaugas Maldonis ir Andrej Olijnik (dviviečių baidarių 500 m rungtis), Viktorija Senkutė (irklavimas), Dovilė Rimkutė ir Donata Karalienė (irklavimas), Kamilė Kralikaitė ir Ieva Adomavičiūtė (irklavimas), Dovydas Nemeravičius (irklavimas), Aistis Vitkauskas (žirginis sportas), Justina Vanagaitė (žirginis sportas) bei moteris dviratininkė grupinėse lenktynėse.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!