Penkis vaikus pagimdžiusi ir išauginusi Šaukėnų seniūnijos gyventoja (pavardė redakcijai žinoma – R.M.) „Šiaulių krašte“ perskaičiusi, jog, likus penkeriems metams iki pensinio amžiaus daugiavaikės motinos gali gauti 540 litų šalpos pensiją, kreipėsi į Socialinės paramos skyrių. Čia išgirdo, jog pašalpa jai nepriklauso. O viena kabinete buvusi moteris nusistebėjusi, jog moteris tiki šiukšlėmis.
Laikraštis mums – vienintelis džiaugsmas
„Labai susinervinau, – pasakojo po apsilankymo Socialinės paramos skyriuje į redakciją užsukusi moteris. – Kaimo žmogui – laikraštis vienintelis šviesulys. Ką mes daugiau matome? Tik juodą darbą. Aš tikiu ką laikraščiai parašo. Ir daug ką iš jų sužinau. O savivaldybės ponia drįsta pavadinti laikraščius šiukšlėmis.“
Tikėjosi gauti šalpos pensiją
Šaukėniškė pasakojo išauginusi penkis vaikus. Visi dori, turi darbus, kabinasi į gyvenimą. Pati su vyru taip pat nesigviešia neuždirbto lito. Niekuomet negavusi iš valstybės jokių pašalpų. Augindami penkis pametinukus vaikus abu su vyru pakaitomis juos prižiūrėjo ir plušėjo kolūkyje, paskui bendrovėje, kurioje, kaip paaiškėjo vėliau, už metus triūso neišėjo nė metų darbo stažo.
Kai neteko darbo, kabinosi į žemę. Sukūrė savo ūkelį. Gavo tris hektarus žemės. Nuomojasi dar dešimt. Laiko visokiausių gyvulių. „Pavalgyti, susimokėti už elektrą ir nusipirkti cukraus užtenka,– pasakojo šaukėniškė. Nereikia alkti, maistu padedame ir miestuose gyvenantiems vaikams.“
Sveikatos draudimą sumokėdavo darbo birža. Dabar moteris iš darbo biržos išbraukta. Turėjo registruoti ūkį, kad gautų nusipirkti hektarą valstybės žemės, esančios arčiau namų.
„Šiaulių krašte“ perskaičiusi, jog iki 1995 metų metų penkis ir daugiau vaikų išauginusios motinos likus iki pensinio amžiaus penkeriems metams, gali pradėti gauti 540 litų šalpos pensiją, moteris atvažiavo į Kelmę, nuėjo į savivaldybės Socialinės paramos skyrių, parodė kas parašyta laikraštyje.
Pasiteiravus jai paaiškinta, jog šalpa nepriklauso, o viena kabinete buvusi moteris nusistebėjusi, kad moteris tiki šiukšlėmis ir išėjusi iš kabineto.
Susinervinusi šaukėniškė nuėjo pas savivaldybės administracijos direktorių, o paskui – į „Šiaulių krašto“ redakciją.
Koją pakišo atitolintas pensinis amžius
Socialinės paramos skyriaus specialistė Jadvyga Mizgerytė redakcijai tvirtino, jog pakankamai aiškiai ir švelniai šaukėniškei išaiškinusi, kodėl jai kol kas nepriklauso šalpos pensija, parodžiusi lentelę, kurioje aiškiai nurodyta kada pagal naująjį įstatymą galės išeiti į pensiją tais ar kitais metais gimę žmonės.
Kadangi moteris iki 1995 metų pagimdė ir išaugino penkis vaikus, šalpos pensija jai priklausys. Jeigu ne naujasis pensinio amžiaus pailginimo įstatymas, priklausytų jau dabar, nes moteriai sukako 55 metai. Tačiau pailginus pensinį amžių po keturis mėnesius kasmet, jai pensija bus pradėta mokėti 2019 metais, kai sukaks 62 metai ir 8 mėnesiai.
Dėl šio įstatymo atitolo ir šalpos pensijos mokėjimo terminas kaip daugiavaikei motinai. Šalpos pensiją šaukėniškė pradės gauti 2014 metais, nes tuomet iki pensijos bus likę penkeri metai.
Jadvyga Mizgerytė neigė, jog spauda jų kabinete vadinta šiukšlėmis. Esą jokios šviesios moters kabinete nė nebuvę. Buvusi tik ji ir dar viena darbuotoja.
Įpratę sunkiai dirbti
„Nieko veltui neprašau. Nepriklauso, tai nepriklauso. Aš įpratusi daug ir sunkiai dirbti, – sakė neigiamą atsakymą dėl šalpos pensijos gavusi moteris. – Sunkiai auginau savo penkis vaikus. Dar priglaudžiau ir neveiksnios kaimynės sūnų. Užjaučiau, nes pati nepatyriau tėvų meilės. Mane mažą parvežė iš Rusijos močiutei. Apie mamą prisimenu tik vieną momentą. Aš sėdžiu miške, ant kelmo. O ji renka mėlynes.“
Jauna ištekėjo. 25 metų jau buvo pagimdžiusi visus penkis vaikus. Kai buvo 36 metai, jos dukra jau ištekėjo.
Ir dabar šaukėniškės šeima pluša savęs netausodama. Neseniai moteris gulėjo ligoninėje. Po operacijos turėjo važiuoti į sanatoriją reabilitacijai. „Kur aš tau važiuosiu? Sakau – tik greičiau mane išleiskit namo. Nėra kam melžti karvių. Dar susigadins. O karvės – mano išgyvenimo šaltinis. Paprašyti pagalbos nėra ko. Aplink keturios trobos ir visose gyvena neįgalūs žmonės.“
Regina MUSNECKIENĖ