Apie tai, kodėl svarbu į gydytoją kreiptis laiku ir suprasti savo traumos rimtumą, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ studijoje atsako ortopedas – traumatologas, Lietuvos futbolo rinktinės gydytojas dr. Tomas Kadusauskas dirbantis ortopedijos, bariatrijos ir plastinės chirurgijos klinikoje „Nordclinic“.
Gydytojas sako, kad liūdniausia, kai žmonės ateina per vėlai. Vyro teigimu, visų pirma, kai kurie žmonės nežino, kad reikia kreiptis į gydytoją, antrieji – nespėjo, neturėjo laiko ar nesuvokė savo situacijos rimtumo, o kita pusė pacientų ateina be reikalo.
„Taip gaunasi disbalansas, nes ateina tie, kuriems nereikia, o tie, kuriems reikia, nesuspėja arba ignoruoja simptomus.
Linkiu žinoti kada reikia ateiti ir neuždelsti, nes tikrai labai gaila pacientų, kurie uždelsia savaitę, dvi ir jiems reikalinga operacija, bet rezultatas jau nebūna toks geras“, – patirtimi dalijasi Tomas Kadusauskas.
Kada derėtų kreiptis į gydytoją?
Laidos vedėjai paklausus kaip suprasti kada į gydytoją kreiptis laiku, ortopedas Tomas Kadusauskas atsako, kad pajautus skausmą, reikia kreiptis į gydytojus.
„Turėjau tokią pacientę, kuriai buvo atviras žastikaulio lūžis, ji buvo išgėrusi, į gydytoją nesikreipė apie penkias dienas ir tai beveik baigėsi rankos amputacija. Moteris žaidė su anūkais ir galvojo, kad praeis, tačiau visa laimė, kad pavyko ranką išsaugoti“, – patirtimi dalijasi gydytojas.
Ortopedas – traumatoloas akcentuoja, kad tik susitrenkus ir pamačius mėlynę, nereikėtų kreiptis į skubiąją pagalbą.
„Galima palaukti dieną ar dvi. Paskutiniu metu apsilanko nemažai žmonių, kurie nesuvokia savo traumos rimtumo ir jei būtų palaukę keletą dienų, skausmas būtų praėjęs – jie užima pacientų vietą, kuriems tikrai reikia pagalbos“, – teigia
Kaip nustatyti traumos rimtumą?
Laidos vedėjai Erikai Fuks paklausus kaip žmonėms paaiškinti, kas yra rimta trauma, dėl kurios derėtų kreiptis į gydytoją, T. Kaduskauskas atsako, kad jei nesutrinka funkcija – trauma nėra rimta.
„Pirminis traumos požymis – sutrikusi galūnių funkcija: jų negali pajudinti arba jauti didelį skausmą. Jei didelis skausmas yra, bet jis nepraeina ir nemažėja, tai reiškia, kad derėtų kreiptis į specialistą.
Pirminis susimušimo impulsas yra skausmas. Tad jei susižeidus skauda, bet vėliau praeina – viskas gerai, tačiau jei žmogus jaučia, kad traška kaulai – situacija prasta“, – pataria gydytojas.
Laidą „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Laidoje bus kalbama:
00:00 Temos ir pašnekovų pristatymas.
00:40 Šventinės traumos: gydytojai Naujųjų metų laukė su nerimu.
02:00 Tik itin sunkios traumos yra gydomos plastikos chirurgų: netenkama kūno dalių.
04:00 Traumos: kas sužalojama vasarą, o kas – žiemą.
08:00 Ženklai, kad jūsų trauma rimta: skubėkite pas gydytoją, tikrai nepaeis savaime.
10.10 Trauminės žaizdos ir traumos: kartais gydymas tęsiasi metus ir ilgiau.
13:09 Ką daryti, jei netekote piršto: kaip atskirą jo dalį vežti į ligoninę?
16:30 Ar reikia šaldyti sutrenktą vietą ir kiek kartų?
21:20 Kada žaizdas reikia siūti: pataria plastikos chirurgas.
26:50 Ortopedas traumatologas: liūdniausia, kai žmonės ateina per vėlai.
30:55 Saugokite rankas: visos traumos netikėtos, saugumo reikalavimai – būtini.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!