• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rūta Jankuvienė

Penkis ir daugiau vaikų pagimdžiusios motinos nuo šių metų gali gauti antrojo laipsnio valstybės pensiją. Motinos renka pluoštus dokumentų, kad įrodytų ir savo, ir vaikų gerą elgesį. Vaikų charakteristiką rašo darbdaviai. Užsienyje tokių „rašymų“ darbdaviai nesupranta.

„Tie, kurie kuria įstatymus ir taip vaiko motinas, matyt, neturi vaikų, – sako Vida Bružienė, Šiaulių miesto gausių šeimų bendrijos pirmininkė, pati išauginusi penkis vaikus. – Aš tos pensijos niekada negausiu.“

Viena ranka duoda, kita – atima

Šiaulietė V. Bružienė su vyru išaugino keturias dukras ir sūnų. Visi vaikai jau suaugę: jauniausiam – 26 metai, vyriausiam – 37 metai.

„Manau, kad vaikus dorai išauklėjome, – sako 59 metų moteris, jau išėjusi į priešlaikinę pensiją, bet aktyviai dalyvaujanti visuomenės gyvenime. – Tačiau man nepriklauso nei 540 litų šalpos pensija, negausiu nė 400 litų valstybinės pensijos.“

REKLAMA
REKLAMA

Jos patirtis rodo, kad valstybė motinoms „viena ranka duoda, o kita – atima“.

Šalpos pensijos negavo, nes pagal įstatymą 1995 metais turėjo būti išauginusi iki 8 metų visus penkis vaikus, o jos jauniausiam vaikui tada buvo 7 metai.

REKLAMA

Nuo šių metų gauti antro laipsnio valstybinę pensiją jai kelias vėl užkirstas.

Tokia pensija skiriama motinoms, pagimdžiusioms, išauginusioms iki 8 metų ir gerai išauklėjusioms 5 ir daugiau vaikų. Bet jos turi būti sulaukusios nustatyto senatvės pensijos amžiaus arba joms turi būti pripažintas 0-40 procentų darbingumo lygis.

V. Bružienė išėjo į priešlaikinę pensiją – dėl sveikatos būklės. Susirgusi nebegalėjo dirbti, bandė eiti kelius dėl neįgalumo nustatymo, bet neįgalumas nenustatytas. „Sako: gerai atrodai – vadinasi, sveika, nors sunkiai vaikštau, – pasakoja moteris. – Nusprendžiau nebekovoti.“

REKLAMA
REKLAMA

Ji įsitikinusi, jog valstybinės pensijos jai nematyti net tada, kai sulauks senatvės pensijos amžiaus.

Dabar iš motinų reikalaujama vaikų charakteristikų, rašytų jų darbdavių.

„Trys mano vaikai dirba užsienyje, prašiau išsiaiškinti, ar galėtų gauti charakteristikas, – pasakoja V. Bružienė. – Vyriausioji gyvena Anglijoje, jos darbdavys iš karto atsakė, jog nerašys, nes pas juos tokios charakteristikos nerašomos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dauguma neįveiks popierizmo

V. Bružienė ne vienerius metus vadovauja Šiaulių gausių šeimų bendrijai. Bendrija veikia 20 metų, jungia 360 šeimų. Nė viena socialinės rizikos šeimoms nepriklauso.

Bendrijos vadovė skaičiuoja, jog iš bendrijos narių apie 50 daugiavaikių motinų galėtų pretenduoti į valstybinę pensiją. Tačiau mano, jog dauguma neįveiks popierizmo.

REKLAMA

„Kas rengė ir priėmė įstatymus, matyt, neturi vaikų, neįsivaizduoja, kokia yra reali situacija“, – sako ji.

Daugybė daugiavaikių šeimų vaikų ne iš gero gyvenimo yra emigravę. Kas dirba legaliai, o kas ne. Kas jiems tas charakteristikas rašys?

„Žinau, kad ir čia ne vienas yra darbo biržoje registruotas, darbo negauna, nes baigę 6-8 klases. Tai kokią charakteristiką jie gali gauti?“ – klausia bendrijos vadovė.

REKLAMA

V. Bružienė siūlo pasvarstyti ir iki kokio amžiaus motinos vis dar atsako už savo vaikus?

„Ar už trisdešimtmetį, jau sukūrusį savo šeimą, motina dar gali atsakyti? – klausia penkių vaikų motina. – Jeigu jis suaugęs ėmė išgėrinėti, tai motinai pensija jau nepriklauso?“

V. Bružienės teigimu, iki šiol vyrauja neigiamas, pašiepiantis požiūris į daugiavaikes šeimas. Tokio požiūrio atspindys – ir motinų vaikymas valstybinei pensijai gauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Keliamas gero vaikų išauklėjimo kriterijus – kad vaikas nebūtų teistas, o tai juk galima patikrinti be jokių chrakteristikų“, – sako motina.

Nuo Ainošiaus pas Kaipošių

Į „Šiaulių kraštą“ kreipęsi skaitytojai patvirtino, jog sunkumų dėl dokumentų rinkimo iškyla. Ypač dėl vaikų charakteristikų, kurias motinos turi pridėti prie savo prašymo.

Šiaulietė, kuri bandė savivaldybėje išsiaiškinti, kaip galėtų gauti charakteristiką, piktinosi valdininkų požiūriu.

REKLAMA

„Savivaldybės tinklalapyje radau tik bendrą informaciją. O kur konkrečiai kreiptis, neaišku“, – sakė moteris.

Kadangi gyventojai dabar aptarnaujami „vieno langelio“ principu, kreipėsi į Savivaldybės priimamąjį. Ten nurodė skambinti į Socialinės paramos skyrių.

Paskambinusi išgirdo, jog kreiptųsi sausio viduryje – esą dar nieko nėra aiškaus, nurodymų negavę.

REKLAMA

„Kaip gali būti neaišku, juk galioja tokia pat tvarka, kaip motinoms, kurios išaugino 7 ir daugiau vaikų, o joms pensijos skiriamos gal dvidešimt metų, – piktinosi skaitytoja. – Visi nori kuo greičiau susitvarkyti dokumentus. Pensija motinoms skiriama nuo kito mėnesio pirmos dienos, mokama už praeitą mėnesį. Niekas nenori nė mėnesio prarasti.“

Vedėjai viskas aišku

„Manyčiau, jog tvarka aiški“, – tvirtino „Šiaulių kraštui“ Irena Kiurienė, Šiaulių miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Motinos ir jų vaikai turi dokumentus tvarkyti pagal savo gyvenamąją vietą.

Jeigu gyvena Šiauliuose, turi kreiptis į Socialinės paramos skyriaus padalinį Aido g. 10 a (jeigu gyvena pietiniame mikrorajone), ir Aušros al. 29 (jeigu gyvena miesto centre).

Tik tokios informacijos Savivaldybės interneto svetainėje iki šiol nėra.

Prie prašymo motinos turi pridėti paso ar asmens tapybės kortelės kopiją, jeigu turi neįgalumą, neįgalumo pažymos kopiją, gyvenimo aprašymą, vaikų charakteristikas. Plius reikia vaikų gimimo liudijimų, jeigu jų pavardės pasikeitusios, santuokos liudijimų. Jeigu vaikai mirę – jų mirties liudijimų kopijų.

REKLAMA

Charakteristikos – dėl paukščiuko?

„Rašo vaikams charakteristikas mokymo įstaigos arba darbdaviai, – aiškino vedėja. – Kai jie yra bedarbiai, rašome mes.“

Pati svarstė, kaip galima įrodyti gerą vaiko išauklėjimą ir pagarbą motinai?

„Mes nė negalime rašyti charakteristikos, – tvirtino I. Kiurienė. – Teikiame tik raštą, remdamiesi gyvenimo aprašymu, buities salygų patikrinimo aktu ir duomenų bazėse tikriname, ar nėra teistas.“

REKLAMA

Ar vaiko turtas lems motinos pensiją? Vedėja tikina, jog tokio kriterijaus nėra. Tačiau buitis leidžia spręsti apie gyvenimo būdą.

Tos, kurių vaikai yra teisti už labai sunkius ar sunkius nusikaltimus, neturi teisės į valstybinę pensiją.

Tuos duomenis pačios savivaldybės surenka. Tai ar nėra perteklinis charakteristikų rašymas?

„Tokia yra tvarka, tokios įstatymo nuostatos, – sako vedėja. – Ne mes sprendžiame.“

Šiauliuose yra dvi seniūnijos – Rėkyvos, Medelyno. Ar jos turi teisę priimti ten gyvenančių motinų prašymus?

REKLAMA
REKLAMA

„Manyčiau turi, – svarstė skyriaus vedėja. – Jeigu bus tokių atvejų, siųsime ten.“

Rėkyvos seniūnijos vyresnioji sprecialistė Indrė Munčelevičiūtė kitokios nuomonės: „Neturime teisės priimti daugiavaikių motinų prašymų, dokumentų, nes neturime socialinio darbuotojo. Galime tik patvirtinti teikiamų dokumentų kopijas.“

Bet charakteristikas dviem rėkyviškiams jau teko rašyti. Vieną – bedarbiui, kitą – įmonės vadovui, nes pats sau charakteristikos jis negali pasirašyti.

„Parašėme tik tiek, kad dėl jų elgesio neturime jokių pretenzijų ir skundų“, – sakė specialistė.

Ar tokia „charakteristika“ bus pripažinta savivaldybės, kuri teiks motinos prašymą Valstybinių pensijų skyrimo komisijai ir pačios komisijos? Ar ją iš viso kas nors skaitys?

Statistikos departamento duomenimis, šalyje yra apie 20 tūkstančių daugiavaikių motinų išauginusių 5 ir daugiau vaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų