Kaip jau skelbta, Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo nuo 2021 m. pradžios minimali mėnesinė alga (MMA) bus didinama nuo dabartinių 607 eurų iki 642 eurų neatskaičius mokesčių.
Su šiuo dydžiu yra susietos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) ir pensijų draudimo įmokos, kurias privalo mokėti dirbantys savarankiškai, taip pat tie darbdaviai, kurie moka samdomiems darbuotojams minimumo nesiekiančias algas.
Fiksuotas PSD įmokų tarifas yra 6,98 proc. MMA. Šiai padidėjus, didės ir galutinė mokėtina įmokų suma.
Kaip informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, dėl to daugiau mokės savarankiškai dirbantys asmenys ir savarankiškai PSD besidraudžiantys asmenys (pvz., neregistruoti bedarbiai, valstybės nedraudžiamos namų šeimininkės).
Šiuo metu tokiems gyventojams minimali įmoka yra 42,37 euro per mėnesį. Ji padidės 2,44 euro ir sieks 44,81 euro.
Padidėjus MMA, keistųsi ir verslo liudijimų socialinio draudimo įmokos. Žmonės, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimą, draudžiami pensijų socialiniu draudimu, o šių asmenų socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos nuo MMA.
Priklausomai nuo to, ar savarankiškai kaupia II pensijų pakopoje, dirbantys su verslo liudijimais moka 8,72 proc., 10,82 proc. arba 11,72 proc. nuo MMA. Taigi, jiems reikės mokėti 3,05 euro, 3,79 euro arba 4,10 euro per mėnesį daugiau įmokų (jei tokiam laikotarpiui bus perkamas verslo liudijimas). Atitinkamai tai būtų 55,98 euro, 69,46 euro arba 75,42 euro.
Kaip informavo ministerija, ūkininkų ir jų partnerių, kurių pajamos mokestiniu laikotarpiu nėra apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu ir kurie nedeklaruoja individualios žemės ūkio veiklos pajamų, mėnesio socialinio draudimo įmokos apskaičiuojamos ir sumokamos nuo MMA. Šie asmenys draudžiami pensijų, ligos ir motinystės socialiniu draudimu.
Šių gyventojų mokėtinas įmokų tarifas taip pat priklauso nuo papildomo kaupimo II pensijų pakopoje ir siekia 12,5 proc., 14,6 proc. arba 15,52 proc. Dėl to padidėjus MMA jie mokės 4,37 euro, 5,11 euro arba 5,43 euro daugiau nei moka dabar – atitinkamai 80,25 euro, 93,73 euro arba 99,63 euro už mėnesį.
Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, keistųsi privalomojo sveikatos draudimo įmokų žemutinė riba per metus visiems savarankiškai dirbantiems asmenims – tiek deklaruojantiems pajamas, tiek mokantiems nuo minimalios algos.
Įmokos per metus negalės būti mažesnės kaip 6,98 proc. nuo 12 MMA. Ūkininkų ir jų partnerių, kurių ūkis ne didesnis nei 2 EDV, sveikatos draudimas per metus sudaro ne mažiau nei 2,33 proc. nuo 12 MMA. Taigi, mažiausias jų mokėjimas bus kilstelėtas 9,79 euro per metus.
Padidinus minimalią mėnesinę algą nuo 607 eurų iki 642 eurų, valstybė skirs daugiau lėšų socialinio draudimo įmokoms už valstybės lėšomis draudžiamus žmones.
Ministerija pripažįsta, kad padidinus MMA keistųsi ir „Sodros“ įmokų grindys, kai žmogui apskaičiuotas darbo užmokestis yra mažesnis negu MMA, bet jam užtikrinamos minimalų atlyginimą gaunančio asmens socialinės garantijos.
Tokiu atveju darbdavys valstybinio socialinio draudimo įmokas už darbuotojus apskaičiuoja nuo mokamo darbo užmokesčio ir papildomai iš savo lėšų sumoka skirtumą iki minimalių socialinių garantijų (išskyrus įstatyme nustatytus atvejus).
Pavyzdžiui, jeigu porai valandų darbo savaitgaliais samdomas padavėjas ir per mėnesį jam už tai mokamas 100 eurų atlyginimas, tai darbdavys papildomai turi mokėti įmokas nuo skirtumo tarp šios sumos ir MMA. Dabar tai būtų 607 – 100 = 507. Padidinus MMA, už tą patį darbuotoją įmokas reikės mokėti nuo 542 eurų sumos.
Kita vertus, kaip nurodo ministerija, padidinus minimalią mėnesinę algą nuo 607 eurų iki 642 eurų, pastovioji nedarbo draudimo išmokos dalis, tiesiogiai priklausanti nuo MMA, padidėtų 8,14 eurų nuo 141 eurų iki 149,39 euro.