• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai, ant kurių namų, ūkinių pastatų ar kitų statinių yra gandrų lizdų, nebeliks vieni su galvos skausmu, ką daryti su jiems daug rūpesčių keliančių sparnuotų įnamių buveine.

REKLAMA
REKLAMA

Numatyta 2010–2012 m. padėti šalies gyventojams sutvarkyti ant pastatų stogų esančius blogos būklės baltųjų gandrų lizdus.

REKLAMA

Tokie lizdai Europos Sąjungos lėšomis bus pakeičiami specialiosiomis platformomis.

Jos įrengimas gyventojui nieko nekainuos.

Bus įrengti modernūs gandralizdžiai, kurie nekenks stogui ir bus patogūs gandrams gyventi.

Lietuvos ornitologų draugija 2009 m. pradėjo įgyvendinti ketverius metus truksiantį ES projektą „Baltųjų gandrų (Ciconia ciconia) apsauga Lietuvoje“. Pagrindinis projekto tikslas – užtikrinti ilgalaikę ir efektyvią baltųjų gandrų apsaugą visoje Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tai bus daroma keliant lizdines platformas virš elektros stulpų ir ant pastatų.

Lietuvos ornitologų draugijos atstovė, projekto koordinatorė Aušra Vaitauskaitė sakė, kad savivaldybių iki vasario 10 dienos paprašyta surinkti informaciją, koks skaičius gyventojų pageidaus pagalbos.

Ant pastatų stogų sukrauti gandralizdžiai dažnai yra dangos ir konstrukcijos pažeidimų priežastis. Po lizdu besikaupianti drėgmė gali paspartinti medinių stogo konstrukcijų irimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Senos ar netinkamai ant stogo įrengtos platformos gali neatlaikyti lizdo svorio ir jis gali nukristi.

Kad tam būtų užbėgta už akių, ant pastato kraigo sukrautas lizdus tikslinga pakelti virš stogo ant specialiosios platformos. Tokia platforma ilgai užtikrina tvirtą pagrindą lizdui, po ja nesikaupia drėgmė, todėl nepažeidžiama stogo danga ir konstrukcijos.

REKLAMA

Keisdami stogą atsikrato lizdų

Panevėžio rajono savivaldybės ekologė Sigita Bivainienė sakė, kad gyventojai, norintys sutvarkyti ant pastatų stogų esančius blogos būklės baltųjų gandrų lizdus, turi užpildyti nustatytos formos anketą ir ją pateikti savo seniūnijai arba Savivaldybės administracijos Architektūros skyriui ne vėliau kaip iki 2010 m. vasario 10 d.

REKLAMA

Ji neabejojo, kad norinčiųjų pasinaudoti pagalba atsiras, tik nesiryžo prognozuoti kiek.

„Anksčiau tokios apskaitos nebuvo. Pastaruoju metu važinėjant po rajoną ant pastatų matyti mažiau gandralizdžių nei anksčiau. Žmonės keičia stogus ir atsikrato gandralizdžių“, – kalbėjo ekologė.

Lietuvos ornitologų draugija teigia, kad noras pakeisti pastato stogą – ne kliūtis išsaugoti gandrų būstą. Tad kviečiami atsiliepti ir tie gyventojai, kurie planuoja stogų, ant kurių yra gandralizdžių, rekonstrukciją.



Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų