Kaip atpažinti estrogenų pusiausvyros sutrikimus ir kokių priemonių imtis, norint atstatyti jų balansą, tv3.lt portalui pasakoja Ingos Gruzdienės privačios klinikos Klaipėdoje gydytoja akušerė- ginekologė Ernesta Gedvilė.
„Nemalonūs simptomai sumažėjus hormonų kiekiui gali trukti 3-5 metus. Tuomet moteris pradeda varginti trinkantis menstruacijų ciklas, jis retėja, tampa nereguliarus, kartais prasideda gausus kraujavimas. Dėl estrogenų trūkumo taip pat dažnai suprastėja nuotaika ir gali tapti sunku susitvarkyti su stresą keliančiomis situacijomis: ima kamuoti jaudulys, džiūti burna, trūkti oro, pradeda smarkiau plakti širdis, atsiranda karščio bangos.
Hormonai padeda reguliuoti tai, kaip ląstelės naudoja energiją, todėl kai organizme sumažėja estrogeno, sumažėja ir energingumas. Dauguma menopauzę patiriančių moterų skundžiasi silpnumu, nuovargiu ir apatija, miego sutrikimais, dirglumu, atminties susilpnėjimu ir nepasitikėjimu savimi. Taip pat nervinė ir kraujotakos sistemos dėl estrogeno trūkumo pasidaro pernelyg stimuliuojamos, dėl to padidėja širdies susitraukimų dažnis, pablogėja širdies ir kraujagyslių sistemos būklė“, – kalba Ernesta Gedvilė.
Sutrikęs lytinis gyvenimas
Moters organizme išsiskiria trys natūralūs estrogenai: estronas, estradiolis ir estriolis, o jų kiekis įvairiais laiko tarpsniais vis svyruoja. Ginekologė įvardina, jog dauguma moterų menopauzės sulaukia apie 50-52 metus, tačiau amžius gali skirtis ir nuo 39 iki 59 metų. Be to, maždaug 1 proc. moterų mėnesinės baigiasi iki 40 metų, tai vadinama ankstyva menopauze. Taip pat lytinių hormonų kiekis sumažėja pašalinus kiaušides operaciniu būdu ar taikant chemoterapiją.
„Kuomet menstruacijos baigiasi, stabilizuojasi nervų sistema ir psichologiniai simptomai, prasideda vėlyvieji nemalonūs pokyčiai: išsausėjus lytinių organų gleivinėms atsiranda niežulys, deginimo jausmas, šlapinimosi sutrikimai. Odą gali imti niežėti, nes organizmui ima trūkti estrogeno, gaminančio kolageną, kurio reikia palaikyti odos drėgmei. Dėl jo sumažėjimo oda gali išsausėti bei suplonėti, be to, menopauzės pradžioje kolageno mažėja sparčiausiai. Nagai taip pat tampa sausesni, imti skilinėti, pradeda slinkti bei plonėti plaukai, sutrinka lytinis gyvenimas“, – teigia gydytoja.
Ginekologė įvardina, kad menopauzės laikotarpiu taip pat gali būti sunku palaikyti tinkamą kūno svorį, kadangi organizmas stengiasi išlaikyti riebalines, ypač pilvo, ląsteles, nes riebalai gamina estrogeną. Taip pat dėl su menopauze susijusio streso organizme padaugėja kortizolio, kuris skatina riebalų kaupimąsi ant pilvo.
Natūralūs būdai, kaip pakelti estrogenų lygį
Siekiant palengvinti nemalonius estrogenų disbalanso keliamus simptomus veiksmingos yra įvairios biologiškai veikliosios medžiagos, turinčios estrogeninį poveikį. Vis dėlto, ši priemonė visiškai pakeisti natūralių hormonų negali.
„Žolininkės rekomenduoja šiuo gyvenimo laikotarpiu dažniau gerti medetkų, dilgėlių, jonažolių, pušų pumpurų užpilus. Trūkažolių arbata padeda, kai vargina šlapimo nelaikymas, nervų sistemą ramina valerijonai, melisos, apelsinų žiedai, pipirmėtės, o energiją gali grąžinti ženšenių šaknys. Teigiama, kad vaistiniai šalavijai, nakvišų aliejus, blakėžudžių šakniastiebių ekstraktai stimuliuoja estrogenų gamybą. Daug fitoestrogenų yra ir sojose, tad siūloma po 40-ties metų į savo racioną būtinai įtraukti patiekalų iš jų.
Karščio bangoms, prakaitavimui ir nervingumui mažinti skiriami vaistai, turintys psichotropinių medžiagų, tačiau visi išvardinti preparatai veikia tik simptomiškai ir esant stipriems klinikiniams simptomams jie padėti nelabai gali. Juos dažniau savo praktikoje skiriame, kada moteris dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori ar negali vartoti pakaitinės hormonų terapijos arba simptomai yra labai švelnūs ir tik prasidedantys“, – pasakoja ginekologė Ernesta Gedvilė.