„Aš labai norėčiau įvykdyti sprendimą ir tuo pabaigti šį klausimą, bet jis praktiškai neįvykdomas, nes mes vargu ar gausim kokias nors diplomatines garantijas iš JAV. Pinigų sumą, priteistą sumokėti, yra beveik neįmanoma, nes nėra kam“, – trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje sakė K. Bubnytė.
EŽTT gegužės 31 dieną paskelbė, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas JAV Centrinės žvalgybos valdybos kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti.
Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah (Abu Zubaidai).
Komiteto posėdyje EŽTT sprendimą pristačiusi K. Bubnytė teigė, kad, visų pirma, jokių duomenų apie tokio asmens egzistavimą Lietuva neturi, tad pinigų pervesti nebūtų kam.
„Dėl paties pareiškėjo mes žinom labai mažai, pirmas klausimas, kurį mes išsikėlėm gavę šitą peticiją, ar jis toks iš viso yra – niekas jo nematęs, negirdėjęs, nebendravęs, niekur nefigūruoja jo parašas. Advokatai sako, kad bendravo, bet įrodymų, kad bendravo, nėra“, – kalbėjo atstovė.
A. Zubaydah įtariamas prisidėjęs prie Rugsėjo 11-osios išpuolių ir šiuo metu yra kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.
Pasak Vyriausybės atstovės EŽTT, jei paaiškėtų, kad jis įtrauktas į terorizmu įtariamų asmenų sąrašą, kuriems taikomos finansinės sankcijos pagal Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliuciją, Lietuva, sumokėdama priteistą sumą, pažeistų savo kitus tarptautinius įsipareigojimus.
Vėliau žurnalistams komentuodama, kokiu būdu Lietuva galėtų įgyvendinti EŽTT sprendimą dėl priteistos sumos, K. Bubnytė teigė, jog „yra įvairių būdų, galima deponuoti lėšas depozitinėje sąskaitoje“.
Vyriausybės atstovė taip pat pažymėjo, kad „nepaisant to, kad tas sprendimas yra toks neįvykdomas, vis vien Europos Tarybų Ministrų komitetas neabejotinai jam taikytų sustiprintą vykdymo priežiūrą“.
Kaip komiteto posėdyje aiškino K. Bubnytė, tai reikštų, kad keturis kartus per metus, kiekviename komiteto posėdyje, Lietuva turėtų aiškintis, kaip sekasi įgyvendinti Strasbūro teismo sprendimą.
Vyriausybė šiuo metu svarsto skųsti Strasbūro teismo sprendimą, tam laiko turi iki vasaros pabaigos.
„Nuspręsim per tris mėnesius nuo sprendimo paskelbimo, iki vasaros pabaigos. Vyriausybė teiktų prašymą, kad byla būtų perduota nagrinėti EŽTT Didžiajai kolegijai“, – sakė K. Bubnytė.
Savo sprendimu Strasbūro teismas įpareigojo Lietuvą „kuo greičiau“ pabaigti Generalinėje prokuratūroje šiuo metu vykdomą ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo ir neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną, siekiant išsiaiškinti ir nustatyti kaltus asmenis bei juos nubausti.
Pasak K. Bubnytės, Lietuva taip pat įpareigota kreiptis į JAV institucijas, kad būtų sumažinti A. Zubaydah atžvilgiu padarytų pažeidimų padariniai.
Lietuva teismui nurodė, jog tariamose CŽV kalėjimo patalpose Antaviliuose iš tikrųjų turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, o ryšių įranga.