Trečiadienį kalbėdamas Europos Parlamente Briuselyje, ortodoksų bažnyčios ekumeninis patriarchas Baltramiejus I paragino ES nebijoti priimti musulmoniškos Turkijos į savo narių gretas. Patriarchas taip pat paminėjo ES reikšmę užtikrinant taiką Europoje ir pažymėjo kultūrų dialogo svarbą.
Pasak ekumeninio patriarcho, „kultūrų dialogas yra žmoniškumo esmė, nes nė viena žmonijos kultūra neapima visos žmonijos“. Be tokio dialogo žmonių tarpusavio skirtumai [...] veda prie išnaudojimo, konflikto ar persekiojimo – didelio masto žmonijos savižudybės, nes galiausiai visi mes esame viena žmonija. Tuo tarpu kai mūsų skirtumai paskatina mus pažinti vienas kitą remiantis dialogu, atsiranda abipusis supratimas ir vertinimas – arba netgi meilė.“
Savo ruožtu Baltramiejus I pabrėžė mažumų teisių užtikrinimo svarbą. Prelegentas kalbėjo: „Mūsų įvairialypiame pasaulyje segmentacija yra neišvengiama. Tačiau turime pažaboti fragmentaciją! Visuomenės, grįstos atskirtimi ir represijomis, negali ilgai išgyventi“.
Būtent todėl, patriarcho nuomone, „Europai reikia įtraukti Turkiją į savo projektą“, o Turkijai – plėtoti kultūrų dialogą ir toleranciją, kad būtų priimta į šį projektą. „Europa neturi laikyti svetima jokios religijos, kuri toleruoja kitas“, – teigė Baltramiejus I. Pasak kalbėtojo, ES vertina Turkiją kaip prekybos partnerę, bet „nedrįsta priimti musulmonų dominuojamos šalies kaip lygios“. Kita vertus, „Europoje gyvena milijonai musulmonų, kurie čia atvažiavo iš įvairių šalių ir dėl įvairių priežasčių. Lygiai taip pat Europoje būtų pilna žydų, jei nebūtų buvę Antrojo pasaulinio karo baisumų“.
Patriarchas taip pat pažymėjo Europos vienijimosi sėkmę skatinant taikų ir veiksmingą tautinių valstybių sambūvį. „Mažiau kaip prieš septyniasdešimt metų šios valstybės buvo įsivėlusios į kruviną konfliktą, kuris galėjo amžiams sunaikinti Europos palikimą“, – priminė Baltramiejus I.
Pristatydamas ekumeninį patriarchą, EP pirmininkas Hans-Gert Pöttering pažymėjo: „ES yra vertybėmis pagrįsta bendruomenė, o svarbiausia iš jų – prigimtinis kiekvieno žmogaus orumas. Šiuo atžvilgiu pagarba religijų laisvei yra esminė žmogaus orumo dalis.“ EP pirmininkas taip pat priminė popiežiaus Jono Pauliaus II pasakytą metaforą, jog susivienijusi Europa „vėl gali kvėpuoti abiem plaučiais“ – pasak Parlamento vadovo, Rytų ir Vakarų krikščionybės atšakos taip pat praturtina išsiplėtusią ES.
Stambule reziduojantis ekumeninis patriarchas Baltramiejus I (Dimitrios Archontonis) priklauso Turkijos graikų etninei bendruomenei. Baltramiejus I įdėjo daug pastangų remdamas ortodoksų bažnyčias Pietryčių Europos šalyse, taip pat plėtojo dialogą su Romos katalikų bažnyčia, islamo bei judėjų bendruomenėmis. Patriarchas taip pat yra aktyvus kovotojas už aplinkosaugą.
Nors įvairių šalių ortodoksų bažnyčios neturi vieno oficialaus dvasinio lyderio, Stambule reziduojantis Konstantinopolio ekumeninis patriarchas nuo seno pripažįstamas kaip „pirmasis tarp lygių“. Tiesa, Turkijos vyriausybė nepripažįsta šio titulo, o laiko Baltramiejų I tik graikų bendruomenės dvasiniu lyderiu.
Patriarchas Baltramiejus I lankėsi Europos Parlamente pagal kultūrų dialogo metų programą. Pagal ją šių metų sausį EP taip pat lankėsi Sirijos Didysis muftijus, lapkritį planuoja atvykti Jungtinės Karalystės vyriausiasis rabinas, o gruodį tikimasi sulaukti Tibeto dvasinio vadovo Dalai Lamos.