Stiprus uraganas gali turėti tiek energijos, kiek žmonės sunaudoja per metus, o net ir vidutinio stiprumo tornado galią galėtume lyginti su didelės elektros jėgainės pajėgumu, - rašoma žurnale „The Economist“. Galbūt ateityje žmogus išmoks pažaboti uragano jėgą ir priversti gamtos stichiją tarnauti savo tikslams.
Panašiai mano kanadietis inžinierius Louisas Michaud, kuris siūlo kurti dirbtinius oro sūkurius ir naudoti jų energiją. Savo atradimą jis vadina oro sūkurio jėgaine. Ji veikia panašiai, kaip vadinamasis saulės kaminas. Jei dideliame šiltnamyje pastatysime aukštą siaurą cilindro formos kaminą, tai nuo saulės įšilęs oras kils aukštyn ir veršis iš šiltnamio pro siaurą ilgą angą. Prie kamino pagrindo įtaisius turbiną, oro srautų energiją galima paversti elektros energija.
Toks saulės kaminas prieš ketvirtį amžiaus sėkmingai veikė Ispanijoje, dabar australų bendrovė planuoja statyti net 1000 metrų aukščio tokį įrenginį Naujajame Pietų Velse. Bet šios energijos gamybos sistemos galingumas tiesiogiai priklauso nuo kamino aukščio, todėl iškyla techninių kliūčių. Inžinierius Michaud siūlo vietoj kamino statyti 200 m skersmens ir 100 m aukščio cilindrinę sieną su angomis apačioje, pro kurias patektų šiltas oras ir vandens garai, įsukantys oro sūkurį. Įkaitęs oras kils aukštyn, plėsis ir vės, vandens garai kondensuosis, išskirdami dar daugiau šilumos. Nuo gamtos tornado šis oro sūkurys skirsis tik tuo, kad suksis vienoje vietoje ir bus kontroliuojamas.
Luiso Michaud jėgainėje galima valdyti drėgno oro sūkurį dviem būdais: uždarant apačioje esančias angas, pro kurias patenka drėgnas šiltas oras, arba leidžiant orą priešinga kryptimi ir taip stabdant įsisukusius srautus. Žinoma, cilindro apačioje reikia įmontuoti turbinas, kurios gamintų elektros energiją. Tokios 200 m skersmens oro sūkurio jėgainės galingumas teoriškai galėtų būti apie 200 megavatų. Prieš 30 metų sukūręs teorinį oro sūkurio jėgainės modelį, Michaud nesėkmingai siūlė energijos gamintojų bendrovėms tokią idėją išmėginti praktiškai. Šią vasarą jam pavyko susitarti ir pradėti statyti nedidelę, 10 metrų skersmens cilindrinę sieną, kurioje ketinama parodyti, kaip sukuriamas ir valdomas oro sūkurys bei kaip ir kiek iš jo išgaunama energijos.
Žemės atmosferos ir klimato tyrinėtojai mokslininkai įtariai žvelgia į ketinimus pažaboti gamtos stichijas. Jie dažniau tik pasyviai stebi ir numato gamtos reiškinius. O praktikai nesupranta tokio akademinės bendruomenės pasyvumo, nenoro eksperimentuoti ir ieškoti būdų įveikti kasmet vis grėsmingiau įsisiautėjančius uraganus arba bent jau pasimokyti iš gamtos reiškinių. Pasak inžinieriaus Michaud, gamtoje slypi daug išminties, kurią perpratę žmonės galėtų niokojančias jėgas nukreipti sau naudinga linkme ir ne tik išvengti nuostolių, bet ir gauti naudos.
Pagal užsienio spaudą parengė Gintaras Aleknonis
www.lrt.lt