100 metrų ilgio, 6,5 metro pločio ir 10 metrų aukščio reaktorius sveria apie 1,5 tūkst. tonų – tokio dydžio krovinys Lietuvos keliais bus gabenamas pirmą kartą, sako „Mammoet Baltic“ projektų vadovas Arūnas Kontutis.
„Tokio dydžio krovinio Lietuvoje dar niekas netransportavo. (...) Reaktoriaus gabenimas truks daugiau nei pusę mėnesio“, – penktadienį „Orlen Lietuvos“ išplatintame vaizdo įraše teigia A. Kontutis.
Anot jo, reaktorius iš anksto suplanuotu 145 kilometrų ilgio maršrutu per Klaipėdos, Kretingos, Skuodo ir Mažeikių rajonus bus vežamas vidutiniu 3 kilometrų per valandą greičiu ir tik naktimis.
„Transportavimą vykdysime nakties metu. Klaipėdoje pradėsime vidurnaktį, kituose ruožuose pradėsime 19 valandą“, – sakė A. Kontutis.
„Mammoet“ ir „Orlen Lietuva“ sutartį dėl reaktoriaus pervežimo pasirašė 2021-ųjų pabaigoje.
„Orlen Lietuvos“ projektų vadovo Jurijaus Malevanovo teigimu, įrenginys gaminamas Italijoje ir laivu bus atgabentas į Klaipėdą, kur pirmosiomis rugpjūčio dienomis turėtų būti iškrautas jūrų krovinių kompanijos „Bega“ teritorijoje – ten šiuo metu taip pat vyksta pasiruošimo darbai.
Bendrovės vadovas Laimonas Rimkus sako, kad uoste tokio dydžio krovinio iki šiol nebuvo.
„Kiek man žinoma, tai yra didžiausias Lietuvos istorijoje vienalytis krovinys. Šis iššūkis paliks didelį pėdsaką „Begos“ istorijoje, tai yra neįkainojama patirtis mūsų specialistams“, – vaizdo įraše teigė L. Rimkus.
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) teigia, jog planuojant reaktoriaus pervežimą buvo platinamos kai kurios sankryžos, nuovažos ir keliai, sustiprinta jų važiuojamoji dalis, sutvirtintos sankasos, rekonstruoti tiltai. Jeigu keliai bus apgadinti, maršruto organizatoriai turės ištaisyti žalą.
„Siekiant nustatyti krovinio transportavimo įtaką kelio konstrukcijai LAKD visame maršrute, prieš ir po krovinio pervežimo atliks kelio kokybės tyrimus – nustatyti galimus pokyčius keliui dėl krovinio vežimo. Jeigu po to bus nustatyti kelio pokyčiai, organizatorius privalės juos pašalinti“, – teigiama direkcijos komentare BNS.
Rengiantis krovinio pervežimui dalyvavo ir statybų verslo įmonės „Kelprojektas“, „Viamatika“, „Plungės lagūna“ ir „Tilsta“.
Atvežus reaktorių į Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą jis bus montuojamas giluminio naftos perdirbimo įrenginyje, kruis, anot „Orlen Lietuvos“ vadovo Michalo Rudnickio, leis ateityje bendrovei dirbti pelningai, nepriklausomai nuo ekonominės situacijos pasaulyje.
„Be šito įrenginio mūsų bendrovė šiuolaikinėje ekonominėje, geopolitinėje situacijoje negalėtų dirbti pelningai ir negalėtų augti. Naujas žaliavos likučio konversijos įrenginys garantuoja, kad mūsų bendrovė dirbs pelningai, nesvarbu kokia būtų makroekonominė situacija, taip pat galės vykdyti plėtrą į tokius segmentus, rinkas, kurios mums yra naujos – atsinaujinanti energija, vandeninio gamyba ir naftos chemijos segmentas“, – vaizdo įraše sakė M. Rudnickis.
670 mln. eurų vertės gamyklos modernizavimas pradėtas pernai, projekto generalinė rangovė yra Didžiosios Britanijos „Petrofac International“ – ji pernai balandį pasirašė 80 mln. eurų vertės sutartį su „Alvora“, kuri kartu su partnere „DS-1“ surinks reaktorių, jį instaliuos, suvirins per 100 km įvairaus skersmens vamzdyno ir atliks kitus darbus.
Anksčiau „Petrofac International“ pasirašė maždaug 37 mln. eurų vertės sutartis su ir viena didžiausių šalies statybos įmonių Panevėžio statybos trestas (PST), kuri atliko žemės darbus, turi pastatyti du pastatus, pamatus, įrengti betono bei asfalto dangas.
„Orlen Lietuvos“ atstovė spaudai Kristina Gendvilė BNS sakė, kad projekte dirbančių įvairių įmonių darbuotojų skaičius liepą pasieks piką – jų bus apie 2 tūkstančius.
„Tai bus rangovo ir subrangovų darbuotojai, rangovo – šiek tiek mažiau nei anksčiau planuota“, – teigė ji.
Mažeikių rajono merė Rūta Matulaitienė BNS sakė, kad generalinis rangovas atsisakė ankstesnių planų šalia Mažeikių įrengti laikiną miestelį, kur būtų apgyvendinta dauguma darbuotojų.
„Gal jie iš pradžių neįsivertino, gal jie įsivaizdavo, kad čia bus paprasčiau surinkti darbuotojus, pastatyti miestelį, bet ne viskas taip paprasta – kai pradėjo ieškoti vietos statyti, tai užėmė laiko, tai žemės nuosavybės klausimai, statybų leidimai. Kiek aš žinau, tai jie nusprendė rangovus čia samdyti: taip paprasčiau ir pigiau, kaip aš supratau, tai nėra oficiali informacija“, – BNS teigė R. Matulaitienė.
Anot jos, ankstesni verslo lūkesčiai dėl žmonių antplūdžio Mažeikiuose tikriausiai neišsipildys, bet galima džiaugtis tuo, kad bus išsaugotos darbo vietos ir atsiras naujų.
„Buvo daugiau lūkesčių, kad miestą užplūs žmonių, bet džiaugiamės, kad bus išsaugotos dabartinės darbo vietos, atsiras šiek tiek naujų. Bet kad bus labai didelis bumas, tai nereikėtų tikėtis – taip suprantu po paskutinių susitikimų su generaliniu rangovu“, – sakė R. Matulaitienė.
Mažeikių gamyklos modernizavimas yra didžiausias investicijų projektas Lietuvoje per „Orlen“ veiklos istoriją nuo 2006 metų, jį numatoma baigti iki 2024 metų pabaigos.