Valstybinis Vilniaus kvartetas repetuoja dramatiškus kompozitoriaus Jurgio Karnavičiaus kvartetus. Minoriniai muzikos tonai atspindi ir kelias prestižines premijas laimėjusio kvarteto atlikėjų nuotaikas.
„Labai liūdna, kad kultūra pastaruoju metu patyrė tokį kolapsą ir mes, muzikantai, jaučiamės išgyvenantys tokią tam tikrą stagnaciją. Labai daug profesinių planų žlugo, kuriems buvo ruoštasi mėnesius, o gal net ir metus, tai tikrai labai apmaudu“, – sako kvarteto primarija Dalia Kuznecovaitė.
Palaikymą sunkiu metu kultūros atstovams demonstruoja ir Oskaro Koršunovo teatre šiandien apsilankęs prezidentas Gitanas Nausėda.
„Įvyko labai svarbus įvykis, netgi istorinis įvykis. Visus, galima sakyti, 30 metų mes stokojome rimto požiūrio į kultūrą. Dabar mes turime tokį tarsi pirmą Vyriausybės suartėjimą su ta nematoma kultūra, su esmine kultūra per Prezidento atėjimą. Tai čia labai svarbu“, – pasakoja režisierius Oskaras Koršunovas.
Nors Vyriausybė nuo birželio žada su griežtais apribojimais leisti atnaujinti renginius, o kultūros ministras giriasi, kad menininkų nuostoliams dėl koronaviruso skirs 25 milijonus eurų, Prezidentas valdžiai žeria kritikos.
„Tai, kaip mes gelbėjame kultūrą šiuo metu, man labiau panašu į gelbėjimą statybos sektoriaus. Buvo liūdnai pajuokauta diskusijos metu, kad mes statome sarkofagą kultūrai iš mūro ir plytų. Turbūt tai tikrai nėra tas kelias, kuriuo turėtumėme eiti“, – teigia Prezidentas Gitanas Nausėda.
„Menininkams, kultūros organizacijoms šiuo metu iš viso yra skirta 25 milijonai eurų. Tie 25 milijonai menininkų veiklai yra didžiausia suma, kuri šiuo metu šiam tikslui yra skirta visose Baltijos valstybėse“, – kalbėjo kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.
Tačiau tuo, kad pagrindinis kultūros ir meno atstovų gelbėtojas artimiausiu metu bus visuomenė, o ne valdžia, įsitikinusi ir režisierė Dalia Ibelhauptaitė.
„Tai pagalbos finansinės, aišku, mes visi tikimės ir mes jos prašysime, bet mūsų pirmas prašymas buvo, kad mums leistų dirbti. Nes šiuo atveju, šią vasarą Lietuvos žiūrovas, kuris myli klasikinę ir šiuolaikinę kultūrą bus pagrindinis mūsų gelbėtojas ir rėmėjas. Jeigu jie ateis, mes galėsime išgyventi“, – sako režisierė Dalia Ibelhauptaitė.
Tuo tarpu žvaliai su mumis besisveikinantis atlikėjas Marijus Mikutavičius, turėjęs atšaukti net 15 didelių koncertų festivaliuose, miestų ir privačiose šventėse, sako šiuos metus tiesiog palaidojęs.
„Netekau. Daug. Turėjo būti geri metai, bet, „kai saka“ tu planuoji, o Dievas turi savo planų. Akivaizdu, kad reikės mažintis ir grįžti į tuos laikus, kai apie uždarbį daug negalvojai, o tiesiog galvojai kaip save realizuoti tinkamai. Tai, manau, kurį laiką taip bus ir Lietuvoje“, – pasakoja atlikėjas Marijus Mikutavičius.
Tačiau kovo viduryje koncertams duris užvėrusios ir jau dabar šimtatūkstantinius nuostolius skaičiuojančios Filharmonijos vadovė Rūta Prusevičiūtė sako, kad kišenėse švilpaujant vėjams ne visos meno įstaigos turės iš ko veržtis diržus, tad, anot jos, ateityje neišvengiamai brangs renginiai.
„Rudenį, kadangi daug perkeltų renginių, kainos dar tikrai neaugs ir, be to, mes tikrai norime būti solidarūs su savo klausytojais. Tačiau, manau, kad kitais metais bus dideli perskaičiavimai“, – teigia Filharmonijos vadovė Rūta Prusevičienė.
„Jeigu reikės palikti 50 procentų laisvų kėdžių salėse rudenį ir žiemą, tai bilietai, matyt, privalės brangti, nes kitaip organizacijos tiesiog užsidarys. Na, čia suprantate, paprasta matematika“, – kalbėjo D. Ibelhauptaitė.
Vyriausybė jau kitą trečiadienį tars lemiamą žodį dėl renginių atnaujinimo. Jei nepersigalvos, jau nuo birželio 1-osios bus leidžiama burtis į meno renginius viduje su 100 dalyvių ir lauke – 300 dalyvių.