Portalo tv3.lt kalbinti parlamento opozicijos atstovai neslepia, jog iki Seimo rinkimų likus kiek daugiau negu metams ministrų kabineto narių sprendimus ir poelgius stebės itin atidžiai. Atvirai apie tai, kad kuriam nors iš dabartinių ministrų gali grėsti interpeliacija, Seimo nariai nekalba, tačiau pažymi, kad virš kai kurių Vyriausybės narių galvų tamsūs debesys yra susitvenkę jau seniai.
Pasigedo ūkio ministro
„Lieka vieneri metai iki Seimo rinkimų. Akivaizdu, kad ši Vyriausybė su savo sėkmėmis ir nesėkmėmis iš esmės turi pabaigti darbą ir prisiimti atsakomybę už padarytus ir nepadarytus dalykus. Be jokios abejonės, yra ministrų šioje Vyriausybėje, kurie, aiškiai matosi, kad sėdi ne savo kėdėje ir kažkokių proveržių ar kažkokių sprendimų, sprendžiančių problemas vienoje ar kitoje srityje, sunku tikėtis“, – portalui tv3.lt kalbėjo Seimo opozicijoje triūsiančio Liberalų sąjūdžio pirmininkas ir frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis, paprašytas įvertinti dabartinį ministrų kabinetą.
Anot jo, liberalai bent jau šiuo metu inicijuoti interpeliaciją nė vienam iš ministrų neketina, tačiau abejonių dėl kai kurių ministerijos vadovų tikrai turi.
„Dėl socialinių reikalų ir darbo ministrės (Algimantos Pabedinskienės – tv3.lt) atsakomybės ne kartą esame kėlę klausimų ir manome, kad tikrai, kalbant tiek apie besikartojančius skandalus valstybiniuose vaikų globos namuose, tiek anksčiau neatsakingą ministerijos lėšų naudojimą, rengiant įvairias studijas, dar kyla klausimų“, – kalbėjo E. Masiulis.
„Manau, kad nemažai problemų yra susikaupę Aplinkos ministerijoje. Klausimus esame kėlę ne kartą, kalbant apie įvairias abejotinas reorganizacijas“, – kalbėjo liberalų lyderis.
Portalas tv3.lt primena, socialinių reikalų ir darbo ministrė A. Pabedinskienė ne kartą kritikuota dėl negebėjimo tinkamai pertvarkyti vaikų globos, socialinės globos sistemas. Šią sritį pastaruoju metu sukrėtė ne vienas skandalas. Kone skambiausias jų – sekso skandalas Švėkšnos specialiojo ugdymo centre, kai buvo paskelbta, kad centro auklėtinės savo jaunesnes bendramoksles esą pardavinėjo nuotykių ištroškusiems vyrams.
Ne mažesnio rezonanso sulaukė Viešvilės vaikų globos namuose kilęs sąmyšis, kai pasirodė informacija apie galimai seksualiai išnaudojamus vaikus. Įtariamuoju paskelbtas įstaigos vadovas.
„Aišku, kad yra tokių ministrų, kai net nežinome, ką jie veikia. Už neveiklumą, deja, interpeliacijos matyt nerengiamos. Bet, pavyzdžiui, ūkio ministras (Evaldas Gustas – Evaldas Gustas)... Aš jau jį akyse seniai mačiau, neaišku, ką jis ten veikia ir kartais mes pamirštame, kad tokį ministrą turime“, – apie kitus ministrus kalbėjo E. Masiulis.
Daugiausia abejonių dėl vieno ministerijos vadovo
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos frakcijos Seime seniūno pavaduotojas Jurgis Razma portalui tv3.lt teigė, jog konservatoriai apie konkrečių ministrų interpeliacijas šiuo metu dar negalvoja, tačiau, kaip ir liberalams, TS-LKD atstovams labiausiai kliūva A. Pabedinskienės veikla.
„Socialinės apsaugos ir darbo ministrė A. Pabedinskienė, kiek mano ausis yra pasiekę, daugiausiai kritinių pastabų yra sukaupusi. [...] Jeigu prognozuoti perspektyvą kažkokią interpeliacijų, tai šiai dienai pirmąja reikėtų rikiuoti minėtą ministrę“, – akcentavo J. Razma.
„Atsakomybė dėl tų skaudžių įvykių globos namuose ir dėl abejotinų kadrinių sprendimų, kur galima įžiūrėti partinius interesus, ir dėl tokio neryžtingumo ir chaotiško teikimo savo srities svarbių projektų, tai yra tų priekaištų nemažai“, – argumentus, kodėl daugiausia abejonių kelia socialinės apsaugos ir darbo ministrės kompetencija, vardijo konservatorius.
Prabilo apie moralinę interpeliaciją
Kitas Seimo opozicijos nuolat kritikuojamas ir dėl savo poelgių peikiamas ministrų kabineto narys – Darbo partijos deleguotas kultūros ministras Šarūnas Birutis.
„Prieš kokį gerą pusmetį ar daugiau buvo aktorių, teatralų neeilinis suvažiavimas. Tame suvažiavime vienoje iš priimtų rezoliucijų buvo būtent ministro Š. Biručio atsistatydinimo reikalavimas, į kurį jis absoliučiai nereagavo, o tik pasišaipė“, – pasakojo portalo tv3.lt kalbintas TS-LKD frakcijos Seime narys, šešėlinis kultūros ministras Vytautas Juozapaitis.
Š. Biručio vadovaujamą Kultūros ministeriją pastaruoju metu taip pat supurtė ne vienas skandalas.
Prieš metus žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad Kultūros ministerijos skelbtą 86 tūkst. litų vertės konkursą kultūros mecenavimo strategijai parengti laimėjo būtent šios už kultūros politikos prioritetų biudžeto klausimus atsakingos kultūros ministro patarėjos Erikos Furman įkurta įstaiga „Ateities visuomenės institutą“, patarėja pati atsistatydino iš pareigų.
Iš kultūros viceministro pareigų pernai atsistatydino Darius Mažintas, sulaukęs priekaištų dėl galimai supainiotų interesų, kai jo kuruojama Lietuvos kultūros taryba skyrė 40 tūkst. litų jo paties įkurtos viešosios įstaigos „Culture live“ projektams. Kiek vėliau Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pripažino, kad D. Mažintas supainiojo viešus ir privačius interesus. Be to, skandalas kilo ir tada, kai ėmė aiškėti, kad D. Mažinto vidurinės mokyklos atestatas yra klastotė. Tai kiek vėliau patvirtino prokurorai.
Neseniai kultūros ministras Š. Birutis nemalonaus dėmesio sulaukė ir dėl sprendimo į kultūros viceministro pareigas skirti skandalingai pagarsėjusį buvusį Švenčionių rajono merą Vytautą Vigelį. Šis politikas pateko į skandalą, kai 2011 metų galimai neblaivus buvo Varšuvoje išlaipintas iš lėktuvo VTEK yra paskelbusi, kad jis yra supainiojęs viešuosius ir privačius interesus. Š. Birutis sprendimą sukritikavo tiek premjeras Algirdas Butkevičius, tiek ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Galiausiai pats V. Vigelis pasitraukė iš pareigų.
„Kuomet prie tokių ministerijų vairo stovi organizacija, kuri turi tiesioginių problemų su teisėsauga ir negali atsikratyti šito šleifo, tai sudėtinga iš jų laukti kažkokių teigiamų rezultatų. [...] Kultūros ministerija tapo tokiu Darbo partijos placdarmu, kur galima neblogai įdarbinti savo pažįstamus, bičiulius, savo partiečius“, – Š. Biručiui kritikos negailėjo V. Juozapaitis. Opozicijos atstovas teigė Š. Biručiui trauktis iš ministro siūlė ne kartą. Vis dėlto, V. Juozapaičio teigimu, jog kol kas kultūros ministrui interpeliacijos inicijuoti nėra formalaus pagrindo.
„Galima interpeliaciją daryti tokią moralinę, kasdien priekaištaujant už nepadarytus darbus. [...] Moralinis pagrindas juo nepasitikėti niekur nedingo. Kultūros ir meno bendruomenė, jeigu garsiai nereiškia, bet aš, būdamas šiokiu tokiu jos atstovu, tikrai turiu informacijos, kad Š. Birutis nėra tas ministras, kuris keltų pasitikėjimą. Taigi, Š. Biručio atsistatydinimas tik padėtų Lietuvos kultūros ir meno bendruomenei atsistoti ant kojų“, – dėstė TS-LKD atstovas.