Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) scenos rekonstrukcijos pažeidimus tirianti Generalinė prokuratūra priekaištauja Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) dėl esą jos aplaidžiai atlikto tyrimo, tačiau šios tarnybos vadovas tikina, kad VPT pasirengusi, esant poreikiui, iš naujo peržiūrėti pateiktą LNOBT scenos rekonstrukcijos viešųjų pirkimų dokumentaciją.
Šių valstybės institucijų atstovai ir vadovai susirėmė trečiadienį vykusiame Seimo Audito komiteto posėdyje, svarstant Valstybinio audito ataskaitą dėl LNOBT atlikto finansinio audito rezultatų.
Generalinės prokuratūros ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokurorė Sigutė Malinauskienė teigia, kad dėl konkurso viešiesiems pirkimams LNOBT scenos rekonstrukcijai prokuratūros nuomonė išties nesutampa su Viešųjų pirkimų tarnybos išvada, tačiau to nevadina kažkuo neteisėtu ir nepagrįstu. Į klausimą, kaip atsitiko, kad LNOBT scenos rekonstrukcijai išleista suma nuo 25 mln. Lt išaugo iki 77 mln. Lt, prokurorė atsisakė atsakyti, nes tai esą ikiteisminio tyrimo duomenys. Prokurorės teigimu, kol kas jokių įtarimų šiame tyrime niekam nėra pareikšta, laukiama specialistų išvados.
Generalinės prokuratūros atstovai teigė, kad daromos kratos ir poėmiai ir kitose įmonėse, kadangi LNOBT ir scenos rekonstrukciją atlikusi Vokietijos įmonė buvo sudariusi daug sutarčių net su 45 subrangovais. Pasak prokurorų, tyrimas stringa ir dėl iš Vokietijos negaunamų dokumentų, šios šalies teisinės bazės specifikos.
Pasak Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo Žydrūno Plytniko, 2008 m. tarnybos atlikto tyrimo išvadose teigiama, kad rekonstruojant LNOBT sceną buvo keletas pažeidimų, tačiau tarnybai buvę pateikti neišsamūs dokumentai. "Jeigu prokuratūra arba kitos institucijos kreipsis į Viešųjų pirkimų tarnybą ir pateiks daugiau papildomų dokumentų, negu kad turėjome 2008 metais, tarnyba pasirengusi bendradarbiauti ir atlikti patikrinimą iš naujo", – kalbėjo VPT vadovas. Šiuo metu ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba atlieka tyrimą dėl scenos rekonstrukcijos.
Audito komiteto posėdyje dalyvavęs kultūros ministras Arūnas Gelūnas mūru gynė LNOBT generalinį direktorių Gintautą Kėvišą ir prieštaringai vertinamą jo veiklą.
„Aš vertinu Kėvišo veiklą kaip labai sėkmingą, jis yra vienas geriausių vadybininkų operos ir muzikos srityje ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Prokuratūra pasakys, ar jis yra piktybiškai vykdęs šituos dalykus, ar čia yra aplaidumas ir nesusitvarkymas. (...) Iš teatro darbuotojų skundų nesame gavę. Opera yra iškelta į pasaulinį lygį, teatras rekonstruotas, kolektyvas suvienytas, saulės sausakimšos, biudžetas teigiamas. Duokit man daugiau argumentų, kodėl aš turėčiau nepasitikėti“, – vardijo A. Gelūnas.
Vyriausybė yra išreiškusi poziciją, kad, kol Generalinė prokuratūra nebaigs LNOBT scenos rekonstrukcijos tyrimo, valstybinis finansavimas šiam tikslui nebus skirtas. Kūrybinei veiklai ir darbuotojų atlyginimams teatrui kitų metų biudžeto projekte numatoma per 22 mln. Lt.