Griuvėsių „spindesys“
Vos prieš ketverius metus Kinijos sostinėje Pekine vyko svarbiausias pasaulio sporto įvykis – olimpinės žaidynės. Tačiau jau dabar specialiai žaidynėms pastatyti objektai tampa tik konkretaus fotografijos žanro objektais – vadinamąja griuvėsių pornografija, kuria šiuolaikiniai fotografai siekia įamžinti apleistus pastatus: gamyklas, elektrines ir eilinius namus. Nuo dabar – ir olimpinius objektus, kurių statybai kadaise buvo išleisti milijonai.
2008 metų spindesio Pekine neliko. Olimpiniai objektai, pastatyti irklavimo, paplūdimio tinklinio, dviračių lenktynių ir kitoms rungtims, dabar yra apleisti, padengti rūdimis. Daugybė kitų objektų, kuriuose neseniai rinkosi minios sporto aistruolių, yra visiškai neprižiūrimi ir netvarkomi. Kai kurie iš jų netgi griūva. Vietoje, kur prieš ketverius metus stovėjo naujutėlis beisbolo kompleksas, šiuo metu yra tik daugybė statybinių atliekų.
Lizdai be paukščių
2008 metų olimpinės architektūros deimantas, „Paukščių lizdu“ pramintas Nacionalinis stadionas, kainavo beveik 500 mln. JAV dolerių. Dabar jam išlaikyti kasmet atsieina papildomai 10 mln. dolerių. Tačiau po žaidynių jis buvo panaudotas vos keliems koncertams ir renginiams. Į „Paukščių lizdą“ rengiamos ekskursijos, bet jos nesutraukia daug žmonių. Nacionalinis stadionas šiuo metu yra apleistas, o jo ateitis miglota.
Kad ir kaip būtų keista, tai nėra vien Pekino problema. Su panašiomis bėdomis susiduria ir kitų olimpinių žaidynių organizatoriai. Atėnuose, kur olimpiada vyko 2004-aisiais, jau po penkerių metų 21 stadionas iš 22 stovėjo tuščias. Tiesa, graikai šias problemas yra linkę sieti su šalį kamuojančia finansų krize.
Ekspertai teigia, kad ateityje kai kurie didieji miestai rengti žaidynių nebenorės. Londonas gali tapti paskutinis. Kaip su naujai pastatytais objektais tvarkysis šių metų olimpiados sostinė, parodys ateitis.