Žinią, kad nesieks ministrės pirmininko posto ir toliau tęs darbą EP, V. Blinkevičiūtė pranešė po LSDP trečiadienio vakarą vykusio prezidiumo Seime.
Blinkevičiūtė: tiesiog esu pensininkė
Socialdemokratų lyderė sakė premjerės pareigų atsisakiusi dėl savo amžiaus.
„Esu įsitikinusi, kad beveik 65-erių metų ministrei pirmininkei būtų sudėtinga dirbti, nes tiesiog esu pensininkė ir tikrai įvertinau per visą tą laikotarpį rinkiminį, koks tai būtų atsakingas darbas, kiek tai reikalauja sveikatos ir jėgų.
Tikrai aš labai nuoširdžiai sakau, turiu priimti tokius sprendimus, kad Vyriausybė ir ministras pirmininkas būtų darbingi“, – trečiadienį po Lietuvos socialdemokratų partijos prezidiumo posėdžio teigė partijos pirmininkė.
Partijos pirmininkė teigė, kad geriausiai pasirengęs kandidatas yra partijos vicepirmininkas G. Paluckas, kuris, anot jos, turi reikiamas savybes ministrui pirmininkui.
„Tai buvo vieningas bendras sutarimas mūsų prezidiumo, jog geriausias pasirengęs kandidatas tai yra Gintautas Paluckas, kuris turi didelę patirtį, kuris turi reikiamas savybes ministrui pirmininkui“, – sakė V. Blinkevičiūtė.
Partijos pirmininkė į klausimą, kodėl dar po pirmojo Seimo rinkimų turo aiškiai sakė, kad gavusi žmonių pasitikėjimą taps ministre pirmininke, o dabar jau persigalvojo, nebuvo linkusi atsakyti tiesiai. Be to, neatsakė, kodėl toks sprendimas nebuvo priimtas anksčiau.
„Yra įvertinimas viso rinkiminio laikotarpio, iš tikrųjų, per šiuos metus, kurie buvo labai sudėtingi, aš turiu priimti rimtus sprendimus ir apsisprendimus. Aš neturiu tokių galimybių atlikti ministro pirmininko pareigas, pirmiausia, įvertinant savo amžių ir sveikatą“, – žurnalistams komentavo ji.
Tęs darbą Europos Parlamente
V. Blinkevičiūtė sakė, kad tęs darbą Europos Parlamente.
„Todėl, kad Europos Parlamente aš jau dirbu 15 metų, tai yra mano paskutinė kadencija ir aš ją žadu pabaigti“, – sakė ji.
Paklausta, kodėl išdūrė savo rinkėjus, V. Blinkevičiūtė atkirto, kad rinkėjai balsavo už socialdemokratų partiją.
„Supraskite, kad turi būti toks žmogus, kuris sugebėtų atlikti pareigas. Aš prisiėmiau atsakomybę vesti tą sąrašą, atiduodama visas savo jėgas ir sveikatą tą darbą atlikau, kaip aš jį sugebėjau atlikti. Dabar turime priimti tokius sprendimus ir atitinkamus žmones į atitinkamas pareigas, kurie sugebėtų tą darbą atlikti“, – žurnalistams aiškino socialdemokratų lyderė.
Paklausta, ar sveikata jai leidžia tęsti darbą EP, ji nedaugžodžiavo.
„Aš tęsiu darbą Europos Parlamente“, – sakė ji.
V. Blinkevičiūtė pridūrė, kad dalyvaus valdančiosios daugumos bei Vyriausybės formavime.
Socialdemokratų lyderė tvirtino, kad prezidentui Gitanui Nausėdai pasakė, kad dėl tam tikrų problemų ji negalinti būti premjere.
Paklausta, kada pasakė prezidentui apie tai, kad nebus ministre pirmininkė, atsakė, kad „šiomis dienomis“. Vėliau patikslino, kad su G. Nausėda apie tai kalbėjosi iš karto po antrojo turo.
Ji pridūrė „visą gyvenimą dirbo, kiek galėjo, ir toliau dirbs, kiek gali“.
Dėl koalicijos konsultuosis ir su liberalais bei „aušriečiais“
Socialdemokratai dėl valdančiosios koalicijos konsultuosis ne tik su anksčiau skelbtais partneriais, bet ir su Liberalų sąjūdžiu bei „Nemuno aušra“, sako partijos kandidatas į premjerus G. Paluckas.
„Centro kairės politinio spektro partijos yra tos, su kuriomis konsultuosimės, – žurnalistams trečiadienį po prezidiumo posėdžio sakė politikas. – Yra platus konsultacijų ratas.“
Jis pabrėžė, kad kaip ir iki šiol, dvišalės konsultacijos bus tęsiamos su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
„Ir taip pat – Liberalų sąjūdis ir „Nemuno aušra“, – tvirtino G. Paluckas.
Jo teigimu, konsultuotis su platesniu ratu partijų svarbu, mat LSDP, kaip pagrindinė koaliciją formuojanti politinė jėga, nori žinoti visų potencialių partnerių nuostatas dėl konstruktyvaus darbo daugumoje.
„Ne vienam valstybei svarbiam klausimui reikalingas platus, kiek įmanoma platesnis sutarimas. Todėl mums iš tiesų yra įdomu žinoti, ką apie tuos svarbius klausimus mano kiti – tiek Liberalų sąjūdis, tiek „Nemuno aušra“, – partijos prezidiumo sprendimą argumentavo LSDP vicepirmininkas.
Visgi, kuris iš minėtų naujų potencialių partnerių socialdemokratams būtų parankesnis, G. Paluckas nenurodė.
„Šiandien tas klausimas tikrai nėra sprendžiamas, nes nė vieni nėra kviečiami formuoti valdančiosios koalicijos. Tai yra dvišalių konsultacijų statusas“, – nurodė politikas.
Nepaisant to, kad konsultuosis nebe su dviem, bet keturiomis partijomis, G. Paluckas neabejojo – sprendimai dėl koalicijos formavimo bus rasti iki LSDP tarybos posėdžio, planuojamo lapkričio 9 d.
Atsakė, ar kelsis gyventi į Turniškes, jei taps premjeru
G. Paluckas tvirtino, kad žinią dėl to, kad jis kandidatuos į premjerus, o ne V. Blinkevičiūtė, išgirdo šiandien, per prezidiumo posėdį.
Beje, atsakydamas į klausimą, ką mano apie tai, kad vienmandatėje apygardoje rinkimų nelaimėjo, liko trečias, o tai gali rodyti mažesnį rinkėjų pasitikėjimą G. Palucku nei pačia partija, atsakė, kad vienmandatėje apygardoje rinkimai „yra specifiniai“.
„Žmonės nori savo, gyvenančio ten, aš nesu iš Utenos ir ten negyvenu“, – komentavo jis.
Paklaustas, ar kelsis gyventi į Turniškes, jei taps premjeru, atsakė – „aš paklusnus pilietis ir linkęs paklusti įstatymas“, tačiau dėl to reikės pasitarti su žmona.
Paklaustas, kaip žmona reagavo į šią žinią, nedaugžodžiavo.
„Na, su žmona dar reikia šnekėtis“, – sakė jis.
Blinkevičiūtė keitė nuomonę kelis kartus
Gegužę, vykstant prezidento rinkimams, prezidentas Gitanas Nausėda teigė matantis V. Blinkevičiūtę „tarp rimčiausių kandidatų“ užimti premjero postą, jei jos vadovaujama Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) laimėtų Seimo rinkimus.
„Viskas priklausys nuo rinkimų. Tai buvo tiesiog pasamprotavimas, jeigu šiai partijai, jos atstovams būtų suteiktas didžiausias pasitikėjimas kituose Seimo rinkimuose, ar ponia V. Blinkevičiūtė galėtų būti tarp kandidatų“, – gegužę sakė G. Nausėda.
„Ir aš norėčiau matyti ją tarp rimčiausių kandidatų užimti premjero poziciją. Bet dar kartą kartoju, kad palaukime rinkimų ir palaukime rinkėjų valios“, – kalbėjo prezidentas.
Reaguodama į prezidento žodžius, pati politikė aiškiai savo pozicijos neįvardijo. Gegužę V. Blinkevičiūtė tikino, kad pirmiau reikia pasiekti pergalę šalies vadovo ir Europos Parlamento (EP) rinkimuose.
„Tiesa pasakius, dabar vyksta prezidento rinkimai. Vyksta ir Europos Parlamento rinkimai. Tai pirmiausiai reikia laimėti tuos rinkimus. Man, kaip partijos pirmininkei, labai svarbu, kad tiek šalies prezidento rinkimai, kur mes partijoje priėmėme sprendimą remti Gitaną Nausėdą, baigtųsi pergale – kuo aš iš tikrųjų neabejoju. Labai svarbu taip pat, kad žmonės birželio 9 d. ateitų į Europos Parlamento rinkimus“, – gegužės 23 d. žurnalistams sakė V. Blinkevičiūtė.
„Toliau dirbsime, kad rudenį Seimo rinkimuose gautume žmonių pasitikėjimą. Tai nebus lengva, bet labai tikiu, kad Lietuvos žmonės supranta, kad turi būti pokyčiai valstybėje“, – tęsė ji.
Kiek vėliau naujienų agentūrai ELTA politikė teigė, jog ją „net atgraso ir nupurto tokie dalykai“ kaip ankstyvas postų dalijimasis.
Rugpjūčio pabaigoje socialdemokratų lyderė patikino, kad vadovautų Vyriausybei, jei Seimo rinkimuose partiją aplankytų sėkmė.
„Aš, kaip partijos pirmininkė, prisiimu visą atsakomybę ir vedu sąrašą į Seimą. Tą jau sakiau ir nebėgu nuo jokios atsakomybės – prisiimu ją pilnai. Ir, jeigu Lietuvos žmonės pasitikės socialdemokratais, aš tikrai prisiimsiu atsakomybę formuoti Vyriausybę ir vadovauti Vyriausybei. Niekada nesislėpiau už niekieno sijono, kaip kai kurie lyderiai“, – rugpjūčio 28 d. interviu „Delfi“ sakė V. Blinkevičiūtė.
„Tai reiškia, kad, jeigu socialdemokratų partija pasitikės dauguma Lietuvos žmonių, aš, sutarusi kartu su Prezidentu ir gavusi mūsų partijos pasitikėjimą, prisiimsiu atsakomybę vadovauti Vyriausybei“, – akcentavo socialdemokratų lyderė.
Po pirmojo Seimo rinkimų turo V. Blinkevičiūtė pabrėžė neturinti jokių abejonių, kad bus premjere naujajame Seime.
„Jokių abejonių nėra“, – porinkiminėje spaudos konferencijoje tvirtino V. Blinkevičiūtė.
Visgi per antrąjį turą socialdemokratų lyderė nesugebėjo aiškiai atsakyti, ar eis į premjerus.
„Galiu prieš visą Lietuvą pasakyti, kad kaip socialdemokratų partijos pirmininkė prisiimu visą atsakomybę kartu su prezidentu formuoti valdančiąją daugumą“, – tvirtino ji, taip pat neatsakydama, ar atsisakys europarlamentarės mandato.
Dabar reikės pakentėti ir pagyventi blogiau, kad ateityje gerau gyventume.