Seimas pritarus pakeitimams, visuomeninis tiekimas šio etapo buitiniams vartotojams bus nutrauktas ne šių metų gruodžio 18 d., o 2026 m. sausio 1 d.
Visuomeninio tiekimo elektros kainą buitiniams vartotojams nustato Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Tuo metu nepriklausomo tiekimo elektros kainą nustato patys jos gamintojai ir tiekėjai.
Pavyzdžiui, šiuo metu visuomeninio tiekimo elektros kaina yra 0,24 euro/kWh (pritaikius 0,09 euro kompensaciją). Tuo metu pigiausia nepriklausomo tiekimo elektra šiuo metu kainuoja nuo 0,4 euro/kWh (taip pat pritaikius kompensaciją).
Tiesa, Vyriausybei pristačius kitų metų valstybės biudžetą, paaiškėjo, kad kitų metų pirmąjį pusmetį visuomeninio tiekimo elektra turėtų brangti iki 0,28 euro/kWh, o antrąjį pusmetį – iki 0,33 euro/kWh.
Nukelti paskutinį elektros rinkos liberalizavimo etapą nuspręsta po to, kai šių metų liepą prasidėjo reikšmingas elektros kainų augimas, taip pat ir didmeninėse rinkose, o rugpjūtį veiklą nutraukė bendrovė „Perlas energija“.
„Priėmus šiuos pakeitimus, trečiojo etapo vartotojai iki 2026 m. galės bet kuriuo metu pasirinkti nepriklausomą tiekėją, o tie, kurie jau yra pasirinkę, bet kuriuo metu galės grįžti į visuomeninį tiekimą“, − anksčiau yra sakiusi energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Visi trečiojo etapo vartotojai – tiek pasirinkę, tiek nepasirinkę nepriklausomą tiekėją, būtų papildomai informuojami apie pasikeitusį reguliavimą.
Į trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą patenka buitiniai vartotojai, suvartojantys iki 1 tūkst. kWh elektros per metus.
Energetikos viceministrė I. Žilienė teigė, kad energijos skirstymo operatoriaus rugpjūčio mėnesio duomenimis 87 proc. visų nepriklausomą tiekėją pasirinkusių vartotojų, turinčių fiksuotą tiekimo tarifą, už elektrą mokėjo pigiau nei nustatyta visuomeninio tiekimo kaina be valstybės dalinės subsidijos.
„Remiantis apibendrintais nepriklausomo elektros tiekėjo duomenimis, pirmojo liberalizacijos etapo vartotojai už suvartotą elektrą mokėjo vidutiniškai po 17 centų už kilovatvalandę, antrojo etapo po 25 centus už kilovatvalandę be valstybės subsidijos, tai yra beveik 50 proc. klientų fiksuotos kainos yra žemesnės negu riba iki kurios taikoma valstybės kompensacija, tai yra 24 centai, tad jiems nereikia taikyti kompensacijos.
Ir tai reiškia, kad beveik 1 mln. Lietuvos buitinių vartotojų sudarę ilgalaikes elektros tiekimo sutartis šiuo metu elektrą perka žemesne nei rinkos kaina. (...) Todėl sprendimas neatidėti antrojo etapo anaiptol nėra laikytina klaida, kadangi vartotojai gauna jau šiandien finansinę naudą“, − posėdyje yra sakiusi viceministrė.
Maždaug 380 tūkst. trečiojo etapo vartotojų, suvartojančių iki 1 tūkst. kWh elektros per metus, nepriklausomą tiekėją pagal dabartinę tvarką turi pasirinkti iki gruodžio 18 d., o baigti rinkos liberalizavimą iki šiol buvo numatoma iki 2023 metų sausio mėn.
Nepriklausomo tiekėjo dar nėra pasirinkę apie 53 proc. trečiojo etapo buitinių vartotojų.
Tai reikėtų aiškiai ir įvardinti: visos šitos bl..vos tikslas buvo ir yra eilinį kartą apiplėšti žmones.. jau nekalbant apie dabartinę situaciją, kai dalis vartotojų yra "fiksuoti", o kiti - plėšiami tų, kas tik netingi... Konstitucija dar veikia pas mus ? Alio !