• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovoje su elektroninėmis atliekomis ir nepatogumais vartotojams, kurie kyla dėl to, kad elektroniniams įtaisams įkrauti labai dažnai naudojami skirtingi ir nesuderinami krovikliai – svarbus žingsnis, rašoma oficialiame Europos Komisijos  (EK) pranešime.

Kovoje su elektroninėmis atliekomis ir nepatogumais vartotojams, kurie kyla dėl to, kad elektroniniams įtaisams įkrauti labai dažnai naudojami skirtingi ir nesuderinami krovikliai – svarbus žingsnis, rašoma oficialiame Europos Komisijos  (EK) pranešime.

REKLAMA

Po daugybės metų savanoriškumo principu pagrįsto bendradarbiavimo su pramonės atstovais mobiliųjų telefonų kroviklių modelių skaičius per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo nuo 30 iki 3, tačiau tai nepadėjo rasti visapusiško sprendimo. Dabar EK imasi teisėkūros, siekdama nustatyti visų atitinkamų įtaisų universalųjį įkrovimo sprendimą.

Ketvirtadienį EK pateiktame pasiūlyme dėl Radijo įrenginių direktyvos peržiūros numatoma:

  • suderintas elektroninių įtaisų krovimo prievadas: USB-C bus universalusis prievadas. Tai leis vartotojams savo įtaisus įkrauti su tuo pačiu USB-C krovikliu, nepriklausomai nuo įtaiso prekės ženklo.
  • suderinta greitojo įkrovimo technologija padės užtikrinti, kad skirtingi gamintojai nepagrįstai neapribotų įkrovimo spartos ir kad įkrovimo sparta būtų vienoda naudojant bet kokį įtaisui tinkamą kroviklį;
  • kroviklių ir elektroninių įtaisų pardavimo atsiejimas: vartotojai galės įsigyti naują elektroninį įtaisą be naujo kroviklio. Tai leis apriboti be reikalo įsigyjamų ar nenaudojamų kroviklių skaičių. Manoma, kad sumažinus naujų kroviklių gamybos ir šalinimo mastą, elektroninių atliekų kiekis per metus sumažėtų beveik tūkstančiu tonų;
  • geresnis vartotojų informavimas: gamintojai turės suteikti tinkamą informaciją apie įkrovimo charakteristikas, įskaitant informaciją apie įtaisui reikalingą galią ir tai, ar jis palaiko greitą įkrovimą.

Esą taip vartotojams bus lengviau matyti, ar jų turimi krovikliai atitinka jų naujojo įtaiso reikalavimus, arba tai jiems padės pasirinkti tinkamą kroviklį. Tai, kartu su kitomis priemonėmis, padės vartotojams sumažinti naujų įsigytų kroviklių skaičių ir sutaupyti 250 mln. eurų per metus, nes nebereiks pirkti nereikalingų kroviklių.

REKLAMA
REKLAMA

Radijo įrenginių direktyvos peržiūra yra susijusi su platesnio masto EK veiksmais, kuriais sprendžiama gaminių, visų pirma elektronikos įtaisų ES rinkoje, tvarumo problema. Jai daug dėmesio bus skiriama būsimame pasiūlyme dėl tvarių gaminių.

REKLAMA

Kiek laiko prireiks įgyvendinti

Naują pasiūlymą dėl Radijo įrenginių direktyvos peržiūros turės priimti Europos Parlamentas ir ES Taryba pagal įprastą teisėkūros procedūrą (bendro sprendimo procedūrą).

24 mėnesių pereinamasis laikotarpis, skaičiuojamas nuo priėmimo datos pramonės atstovams suteiks pakankamai laiko prisitaikyti prieš pradedant taikyti šią direktyvą.

Tam, kad universalusis kroviklis veiktų, reikalingas visiškas sąveikumas abiejose kabelio pusėse, t. y. elektroninio įtaiso ir išorinio maitinimo šaltinio sąveikumas. Įtaiso sąveikumas, kuris yra gerokai didesnė problema, bus užtikrintas šiandien teikiamu pasiūlymu.

REKLAMA
REKLAMA

Išorinio maitinimo šaltinio sąveikumo klausimas bus sprendžiamas peržiūrint Europos Komisijos ekologinio projektavimo reglamentą. Ši peržiūra bus pradėta jau šiais metais, kad jos įsigaliojimas sutaptų su šiandien teikiamo pasiūlymo įsigaliojimo data.

Tikimasi sumažinti atliekų kiekį

Už prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusią Europą atsakinga vykdomoji EK pirmininko pavaduotoja Margrethe Vestager taip pakomentavo iniciatyvą:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Europos vartotojai jau pakankamai ilgai reiškė nepasitenkinimą dėl jų stalčiuose besikaupiančių netinkamų kroviklių. Pramonei suteikėme pakankamai laiko savo sprendimams pateikti, o dabar atėjo metas imtis teisėkūros veiksmų dėl universaliojo kroviklio. Tai svarbus laimėjimas ir mūsų vartotojams, ir aplinkai, jis dera su plačiais mūsų užmojais dėl žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos.“

Tuo metu už vidaus rinką atsakingas Europos Komisijos narys Thierry Bretonas sakė:

„Krovikliais įkrauname svarbiausius savo elektroninius įtaisus. Kuo daugiau atsiranda įtaisų, tuo daugiau parduodama kroviklių, kurių negalima naudoti kitiems įtaisams ar kurių mums nereikia. Dabar tam dedame tašką. Dėl šio pasiūlymo Europos vartotojai galės naudoti vieną kroviklį visiems savo nešiojamiesiems elektroniniams įtaisams. Tai svarbus žingsnis, norint užtikrinti didesnį patogumą ir sumažinti atliekų kiekį.“

REKLAMA

Aplinkos apsaugos instituto vadovas Alfredas Skinulis taip pat teigiamai įvertino EK iniciatyvą:

„Elektronikos atliekos yra vienas sparčiausiai augančių atliekų srautų pasaulyje. Technologinės naujovės ir kylantis pragyvenimo lygis skatina vartotojus pirkti vis naujesnę įrangą. Deja, bet smulkūs elektroniniai prietaisai vis tik dar neretai patenka į buitinių atliekų konteinerius ir dėl jose esančių kenksmingų medžiagų bei baterijų tampa dideliu taršos šaltiniu aplinkai. Europos Komisijos sprendimas įteisinti universalų įkroviklį elektroniniams prietaisams neabejotinai sumažins atliekų kiekį, tačiau itin svarbu skirti ypatingą dėmesį ir gyventojų švietimui apie tinkamą atliekų rūšiavimą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų