Švietimo, mokslo ir sporto ministras ne kartą profsąjungoms aiškino, kad šalies mokytojai uždirba didesnį nei vidutinį atlyginimą – vidutiniškai gauna maždaug 1 500 eurų į rankas. Tuo metu valstybės duomenų agentūra skelbia, kad mokytojai uždirba apie 1400 eurų į rankas.
Mokytojams tokie skaičiai kelia juoką. Štai anglų kalbos mokytoja Jurgita dirba vienoje didžiausių progimnazijų sostinėje, kur mokosi virš tūkstančio mokinių.
Jurgitai nesuprantama, iš kur ministras traukia tokius skaičius. Todėl mokytoja pati nusprendė patikrinti savo progimnazijos mokytojų atlyginimus ir išsiaiškinti, kiek šie uždirba.
„Istorijos vyresnioji mokytoja dirba virš 25 metų. Turi 1,06 etato, tai reiškia kontaktines valandos ir dar papildomos veiklos. Tai bruto yra 1861 euras“, – vardina mokytoja Jurgita Kiškienė
Tai yra šiek tiek daugiau nei 1 100 eurų į rankas.
Mokytojos surinkti duomenys rodo, kad joks mokytojas šioje prestižinėje progimnazijoje neuždirba nė vidutinio atlyginimo. Yra keletas mokytojų, kurių darbo užmokestis vos siekia vidutinį šalies atlyginimą, tačiau čia prisideda priedai dėl sudėtingų darbo sąlygų – darbas su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais.
„Pradinių klasių mokytoja metodininkė, virš 25 metų patirtis. Etato su trupučiu dalis. Bruto siekia 1976 Eur. Ir tai sudaro 94 procentus vidutinio darbo užmokesčio“, – teigia J. Kiškienė.
O profsąjungoms toliau alsuojant į nugarą ir grasinant neterminuotu streiku mėnesio pabaigoje, ministerija dabar pasiūlė šiek tiek geresnį kompromisą. Prieš savaitę ministras siūlė mokytojų atlyginimus kelti 20 procentų, bet ne iškart, nuo sausio pakeliant vos 6 procentais, o likusiais keliolika procentų – tik nuo kito rugsėjo. Dabar žada 21 procentą ir kitus terminus.
„Švietimo tokio augimo tiek biudžetu, tiek darbo užmokesčio pokyčiu nėra buvę mūsų istorijoje. Pirmas žingsnis būtų 10 proc. nuo sausio, likęs – nuo rugsėjo 1 dienos“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Ministras taip pat žada, kad tiems mokytojams, kurie dirba su atnaujinto ugdymo programomis, atlyginimai galėtų kilti dar papildomai.
„Tai reiškia, kad jį gauna grubiai kas antras bendrojo ugdymo mokyklose dirbantis mokytojas. Šalia 21 procento augimo turės dar 5–6 procentus papildomas lėšas“, – sako G. Jakštas.
Profsąjungos nori daugiau
Su ministru susitikusios profsąjungos leidžia suprasti, kad ir toks ministro siūlymas yra nepakankamas. Anksčiau profsąjungos vadovas reikalavo atlyginimus šiemet kelti 20 procentų, o kitąmet – dar 30.
„Tikrai didinimai turi būti ženkliai didesni nei dabar siūlomi. Tikrai netenkina ir tikrai tai nekeis mūsų sprendimų“, – teigia Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas.
A. Navickas sako, kad ministras dar turi laiko iki streiko pradžios. Jei geresnių pasiūlymų nebus – streikas tikrai įvyks. Pėsčiomis iš regionų keliausiantys mokytojai ir mokiniai galiausiai rinksis prie Vyriausybės ir dalis jų ten nakvos.
„Palapinės galės būti statomos, ten tikrai iš toli atvykę neturės galimybės grįžti ar nakvoti. Manom, kad ir galima nakvoti, gali būti ir kiti variantai“, – sako A. Navickas.
Praėjusio įspėjamojo streiko metu streikavo 228 ugdymo įstaigos ir per 5 tūkstančius mokytojų.
Vilniuje Žemynos progimnazijoje streikavo 76 procentai mokytojų. Darželyje „Drevinukas“ – 50 procentų pedagogų. Alytuje Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje streikavo 99 procentai visų mokyklos mokytojų.
O Alytaus lopšelyje-darželyje – vos 1 procentas pedagogų. Tiksliau – vienas žmogus. Tai įrodo, kad jei skelbiama, jog streikuoja mokykla – dar nereiškia, kad ten streikuoja visi mokytojai.
Jei ministerija ir profsąjungos nesusitars, neterminuotas mokytojų streikas prasidės rugsėjo 29 dieną.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Yra DVI lytis lopai JŪS. Aišku? Jei neaišku, tai naxer užeikite pas savo kolegas biologijos ''mokytojus'' ir paklauskite.