• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Odontologai priešinasi Seime svarstomiems pakeitimams, kuriais numatoma Odontologų rūmams deleguotas funkcijas perduoti valstybei.

Odontologai priešinasi Seime svarstomiems pakeitimams, kuriais numatoma Odontologų rūmams deleguotas funkcijas perduoti valstybei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Odontologų rūmų pirmininkas Alvydas Šeikus tvirtino, kad šiuo metu Seime svarstomą projektą inicijavo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, „darbietė“ Dangutė Mikutienė, tačiau jis nebuvo derintas su odontologų bendruomene.

REKLAMA

„Pakeitimo esmė - iš Odontologų rūmų turi būti perimta asmenų ir įstaigų licencijavimo funkcija, taip pat panaikinta privaloma narystė rūmuose, skirtingai nuo kitų organizacijų, būtų apribota Odontologų rūmų, kaip asociacijos, veikla“, - antradienį spaudos konferencijoje sakė A.Šeikus.

REKLAMA
REKLAMA

„Negalime patikėti, kad daug metų sėkmingai Lietuvoje dirbanti pirmoji Lietuvoje medikų savivalda, atliekanti milžiniškus darbus savo bendruomenei ir visuomenei savo lėšomis per kelis mėnesius gali būti taip paprastai paimta ir sunaikinta“, - piktinosi jis.

Anot A.Šeikaus, odontologijos įstaigų ir asmenų licencijavimą Odontologų rūmai atlieka savo lėšomis, tiesa, gauna už tai ir pajamas. Taip pat rūmai vykdo odontologų priežiūrą - atlieka planinius ir neplaninius patikrinimus, nagrinėja skundus. Pasak jo, šiai veiklai reikia daug išlaidų ir valstybė esą turėtų paskaičiuoti, ar verta tiek investuoti į naujos funkcijos valstybės valdymo aparate kūrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Odontologų rūmai informavo, kad projektui nepritaria ir pagrindinės šios profesijos atstovus rengiančios įstaigos - Vilniaus universitetas ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.

Nesustabdžius pertvarkos, odontologai neatmeta, jog rengs protesto akcijas.

„Šiuo metu svarstome tokią galimybę“, - spaudos konferencijoje sakė Medicinos teisės ekspertas Andrejus Rudanovas.

REKLAMA

Pasak jo, jau įvertinta, kad protestuose galėtų dalyvauti iki 3 tūkst. odontologų.

Išsiskiriančios nuomonės

A.Rudanovo teigimu, šiuo metu Lietuvoje sėkmingai veikia keturios profesinės savivaldos: advokatų, notarų, antstolių bei odontologų, tačiau komitetas nepateikė aiškių argumentų, kodėl vieną jų, t.y. Odontologų rūmus, reikia naikinti.

REKLAMA

Jo nuomone, parlamente pataisos kelią skinasi pažeidžiant Seimo statutą: jų nesvarstė Biudžeto ir finansų komitetas, taip pat nebuvo kreiptasi i Vyriausybę išvadų, nors tai esą būtina, kai pakeitimai pareikalauja papildomų biudžeto išlaidų. Teisininkas pabrėžė, kad lėšų valstybei prireiks tiek perimant odontologijos įstaigų ir pačių odontologų licencijavimą, tiek šių funkcijų administravimui. Kadangi valstybė prisiima naujas funkcijas, projektą esą turėjo nagrinėti Teisės ir teisėtvarkos komitetas, tačiau to taip pat padaryta nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Per klausymus mums buvo pateikę pavyzdį, kad odontologijos kainos nėra reguliuojamos. Bet tai yra ne rūmų kompetencija. Tada buvo pasakyta, kad odontologinės paslaugos mažai prieinamos. Mes dedame maksimalias pastangas, kad tai būtų, bet tai irgi ne visai rūmų kompetencija. Buvo dar išsakyta mintis, kad rūmai labai stipriai dalyvauja burnos higienos profilaktikos programose, dirba su mokyklomis - buvo pasakyta, kad ne visai efektyviai dirbame. Paprašėme pateikti įrodymų - atsakymų neturi“, - pasakojo A.Rudanovas.

REKLAMA

Tuo metu Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė D.Mikutienė sako, kad projektą gindami viešąjį interesą inicijavo visi komiteto nariai. Pataisomis esą nenorima visiškai naikinti odontologų savivaldos, bet siekiama rūmų skaidrumo ir didesnės kontrolės.

REKLAMA

„Esame užgulti daugybės pacientų skundų dėl paslaugų kokybės. Turiu pasakyti, kad didžioji dauguma odontologų dirba privačiai, puoselėja savo įmonės reputaciją, teikia kokybiškas paslaugas. Bet kaip ir kiekviename sektoriuje, yra ir tokių įstaigų, kurios teikia nekokybiškas paslaugas. Žmonės kreipiasi į mus, mes persiunčiame į Odontologų rūmus ir iš ten po kelių mėnesių ateina išvada, kad jokių pažeidimų nenustatyta. Iš Akreditavimo tarnybos ateina išvada, kad nustatyti pažeidimai. Tai kaip gali taip būti įvertinta?“, - stebėjosi D.Mikutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat priekaištavo, jog nėra rūmų vadovybės kaitos, visuotinis susirinkimas vykdomas ne kasmet, o kas ketverius metus, vadovai vyksta į nepagrįstai brangias keliones, taip pat turėjo pastabų dėl nekokybiškai vykdomos burnos higienos prevencijos. Seimo narė patikino, kad valstybei perėmus licencijavimo veiklą, rūmams liks specialistų kvalifikacijos kėlimo, švietimo klausimai.

REKLAMA

„Rūmai nuo šiol turės rūpintis specialistų kompetencija, profesinės kvalifikacijos kėlimu, neformaliuoju švietimu - čia pats svarbiausias dalykas, o ne pasipinigavimas. Be abejonės, didelę įtaką turėjo ir neskaidrios rūmų vadovybės kelionės, trunkančios po kelias savaites į Azijos šalis“, - argumentus dėstė ji.

Šiuo metu Lietuvoje dirba 7468 odontologai - norint vykdyti odontologijos praktiką, narystė rūmuose yra privaloma. Odontologų rūmai kasmet atsiskaito už valstybės deleguotų funkcijų vykdymą Seimui ir Sveikatos apsaugos ministerijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų