Veido jogos mokytoja Giedrė Bagdonienė prideda, kad pradėti reikėtų nuo priežasčių – kodėl atsiranda veido raukšlės. Kartais, kad atrodytumėte jauniau, gali pakakti suvaldyti stresą ar kasdien atlikti veido mankštos pratimus.
Senstant mūsų oda gamina mažiau baltymų, kolageno–elastano, todėl ji tampa plonesnė ir mažiau atspari pažeidimams. Aplinkos poveikis, dehidratacija, toksinai yra tik dalis priežasčių, lemiančių ryškių raukšlių susidarymą. Tačiau nereikėtų nusiminti ir nuleisti rankų – tai yra natūrali senėjimo proceso dalis, kurią galima pristabdyti ir sumažinti raukšlių matomumą.
Stresas – viena iš raukšlių atsiradimo priežasčių
Nuolat patiriamas stresas gali pakenkti ne tik mūsų emocinei būsenai, bet ir išvaizdai. Stresui malšinti yra įvairiausių būdų: poilsis, maisto papildai ar įvairios fizinės veiklos, pavyzdžiui, veido joga.
„Tikiu, kad tai, kaip žmogus jaučiasi, visada atsispindi jo veide. Jei įsitempiame viduje – įsitempia visas mūsų kūnas, taip pat ir veido raumenys, o kai atsipalaiduojame – veidas tarsi „prašviesėja“. Kai veido raumenys atsipalaiduoja, išsilygina ir tampa mažiau pastebimos veide esančios raukšlės. Veido joga ir yra skirta atrasti šiuos probleminius taškus, pagal juos galite spręsti, kiek įsitempęs iš tiesų esate“, - teigia veido jogos ekspertė G. Bagdonienė.
Veido jogą sudaro lengvai išmokstami, raumenis stiprinantys ir atpalaiduojantys pratimai viršutinei ir apatinei veido daliai. Veido raumenų grupės, kurios pertemptos nuo kasdien patiriamų emocijų, įtampos, atpalaiduojamos tam skirtais pratimais, o tos veido raumenų dalys, kurioms dažniausiai trūksta teisingo krūvio – skruostų sritis, pasmakrės zona, kaklas – stiprinamos, tonizuojamos.
Kasdien veido mankštai skiriant bent 20 minučių, pradėsite jaustis ne tik labiau pailsėję, atitrūkę nuo stresą keliančių darbų, bet ir jūsų oda atrodys jaunatviškiau. Būtent skirtingose vietose esančios raukšlės atskleidžia, kokias problemas turite.
„Jei nuolat esame įsitempę ir išgyvename daug įtampos, tai neišvengiamai įsispaudžia mūsų veide gilesnėmis horizontaliomis linijomis kaktoje, tarp antakių, apie burnos sritį, nes sukandame dantis, suspaudžiame lūpas ir suraukiame kaktą – raumenys spazmuoja. Jei nepavyksta atsipalaiduoti viduje, galime tą padaryti fiziniais kūno ir veido pratimais, padedančiais atpalaiduoti įtemptus veido, kaklo, pečių raumenis“, - kas veide įrėžia gilias raukšles pasakoja ekspertė.
Tiesa, siekiant ilgalaikių rezultatų, reikėtų išmokti valdyti stresą. Pagerinti emocinę savijautą, sustiprinti nervų sistemą gali padėti ir įvairių žolelių arbatos, mitybos praturtinimas nervų sistemai reikalingais vitaminais.
„Stresas – viena iš priežasčių, dėl kurios oda gali atrodyti senesnė ir prarasti stangrumą. Prie įvairių atpalaiduojančių pratimų, rekomenduoju vartoti ir raminančias arbatas su mėtomis, melisomis, jonažole, pipirmėte. Nusilpus nervų sistemai, mitybą gali reikėti papildyti B grupės vitaminais, ypač B1, B6, B12. Šių vitaminų gausu žuvyje (lašišoje, upėtakyje, tune), galvijų kepenyse, paukštienoje, avinžirniuose, žemės riešutuose, žaliuose žirneliuose, avižų ir grikių kruopose, avokaduose. Pavyzdžiui, košė pusryčiams galėtų tapti puikiu B grupės vitaminų šaltiniu dienos pradžiai. Jeigu B grupės vitaminus vartojate papildomai, geriausia rinktis jų kompleksus, nes jų funkcijos glaudžiai susijusios“, - pasakoja vaistininkė M. Darulienė.
Vaistininkė taip pat primena gerti daug vandens – net ir šaltesniu metų laiku jo išgerti reikėtų apie 2 l. „Vanduo yra vienas jaunystės šaltinių, todėl pakankamai drėgmės gaunanti oda atrodo skaistesnė ir jaunesnė.“
Kaip papildyti kasdienius pratimus?
Didelę įtaką veidos odos būklei turi ir žalingi įpročiai, kurie skatina odos senėjimą, mažina odos strangrumui svarbaus kolageno gamybą. Tad, be streso valdymo, rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių – rūkymo, alkoholio vartojimo. Kovoti su senatvės požymiais odai padėsite ir ją pamaitindami, praturtindami reikalingomis medžiagomis, kurių gamyba su amžiumi lėtėja, pvz., kolagenu, hialuronu. Vaistininkė rekomenduoja rinktis dermatologinės kosmetikos priemones, kurios skatina natūralią šių medžiagų gamybą.
„Kasdien maitindami odą, galime praturtinti ją jaunystę ilgiau išlaikyti padedančiomis medžiagomis. Vienas iš ingredientų, kurio reikėtų ieškoti odos senėjimą stabdančiose kosmetikos priemonėse – retinoidai. Tai vitamino A dariniai, kurie seniau buvo naudojami spuogų gydymui, tačiau pastebėtas jų odos glotninimo poveikis. Retinoidai padeda pagaminti daugiau kolageno, kuris daro odą tvirtesnę ir putlesnę. Vitaminas A taip pat plonina raukšles, tad rezultatą galima pamatyti jau per kelias savaites“, - pasakoja Sveikos odos instituto ambasadorė.
Retinoidais praturtintų produktų galima rasti serumų, kremų ar tablečių pavidalų. Kosmetikoje daugiausiai naudojamas retinoidas yra Retinolis, kuris turi švelnų poveikį ir didelę senėjimą stabdančią galią, pajėgiančią stimuliuoti ląstelių regeneraciją.
„Ypatingai gerą poveikį veido stangrumui turi štai toks ryto ritualas: kuo šaltesniu vandeniu rankų pagalba aptaškyti visą veidą – tai tonizuoja, energizuoja, stipriai suaktyvina kraujotaką veide“, - prideda veido jogos mokytoja.
3 pratimai stangresnei veido odai
- Pirmas pratimas žandikauliui atpalaiduoti: dviem pirštais ir nykščiu sugriebkite odą palei žandikaulio liniją ir taip po centimetrą sugriebiant ir atleidžiant kilkite iki ausų. Pakartokite tris kartus.
- Pasukite galvą maždaug 45 laipsnių kampu, kad jaustumėte šoninio kaklo raumens tempimą ir suspauskite lūpas, lyg norėtumėte ką saldžiai pabučiuoti. Laikykite šią poziciją apie 10 s, tada pakartokite sukdami galvą į kitą pusę.
- Žirafos kaklo pratimas: pirštų pagalvėlėmis braukite iki raktikaulio, užfiksuokite pirštus ant jo ir apatinę lūpą stipriai kelkite į viršų. Poziciją laikykite apie 10 s, kartokite dar du kartus.
Kartodami šiuos pratimus bent 20 minučių kasdien, po kelių mėnesių pastebėsite rezultatus: oda taps stangresnė, minkštesnė, atrodysite jaunatviškiau ir jausitės pailsėję.