B.Obama sakė per bendrą spaudos konferenciją su Didžiosios Britanijos premjeru Davidu Cameronu (Deividu Kameronu), kad šiuo metu Iranui taikomos sankcijos yra pakankamai veiksmingos, be to šiitiška respublika nespartina savo branduolinės programos. Prezidentas pridūrė, kad primygtinai ragins Kongresą nežlugdyti vykstančių derybų su Teheranu.
„Kongresas turi parodyti kantrybę“, – pabrėžė B.Obama.
„Pamatysime, kiek sugebu įtikinti. Bet jeigu neįtikinsiu Kongreso – pažadu, kad išdėstysiu savo argumentus šiuo klausimu Amerikos žmonėms“, – perspėjo jis.
B.Obama buvo raginamas savo kritikų respublikonų skelbti naujas sankcijas Iranui; pasak įstatymų leidėjų, debatai dėl griežtesnių priemonių gali įvykti Senate ateinančiomis savaitėmis.
Tačiau naujos sankcijos „sukeltų pavojų galimybei ... užtikrinti diplomatinį sprendinį vienai iš sudėtingiausių ir ilgiausiai besitęsiančių nacionalinio saugumo problemų, su kuria susiduriame jau labai ilgą laiką“, sakė B.Obama.
„Aš vetuosiu (sankcijų) teisės aktą, jeigu jis pasieks mano darbastalį“, – pridūrė prezidentas.
D.Cameronas taip pat pasisakė prieš tolesnes sankcijas Iranui, sakydamas, kad deryboms reikia „erdvės“, kad jos būtų sėkmingos.
„Liekame absoliučiai įsipareigoję užtikrinti, kad Iranas negalėtų susikurti branduolinių ginklų“, – pabrėžė jis.
„Dabar geriausias būdas tai pasiekti – sukurti erdvės deryboms, kad jos būtų sėkmingos. Dabar neturėtume skelbti naujų sankcijų“, – sakė Britanijos lyderis.
Iranas ir galingosios šalys pratęsė iki birželio pabaigos laikotarpį, per kurį jos mėgins suderinti išsamią sutartį, kuri užkirstų kelią Teheranui pasigaminti atominių bombų, nors šiitiška respublika neigia siekianti šio tikslo. Manais žadama sušvelninti Iranui taikomas ekonomines sankcijas.
Šią savaitę diplomatinis procesas buvo tęsiamas; penktadienį Paryžiuje vyko derybos tarp Irano užsienio reikalų ministro Mohammado Javado Zarifo (Mohamado Džavado Zarifo) ir Prancūzijos bei JAV diplomatijos vadovų.
Abi pusės vengė kalbėti, ar buvo pasiekta kokios nors pažangos, bet Prancūzija penktadienį pareiškė, kad dar reikia atsakyti į „reikšmingus“ klausimus, jog būtų galima pasirašyti sutartį.
Sekmadienį Ženevoje vyks naujos derybos tarp Irano ir vadinamosios „P5 plius 1“ grupės – JAV, Britanijos, Kinijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Rusijos – siekiant išeiti iš aklavietės, kai sutartis vis dar pasirašyta, nors sukako du anksčiau nustatyti galutiniai terminai.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.