JAV žiniasklaida sužinojo, kas „išdavė“ įslaptintus Osamos bin Ladeno žudikus ir kas vadovavo jų įvykdytai operacijai.
Amerikiečiai šiomis dienomis kaip nacionalinius didvyrius garbina karinio jūrų laivyno specialiosios paskirties būrio karius, gegužės 1-ąją per žaibišką operaciją Pakistane likvidavusius tarptautinio teroristų tinklo „Al-Qaeda“ lyderį, nors tų vyrų pavardės saugumo sumetimais liks įslaptintos.
Naujienų agentūros AP duomenimis, reido Pakistano Abotabado mieste dalyviai šiuo metu ilsisi Endriuso karinėje oro pajėgų bazėje prie pat Vašingtono. Tikėtina, jog būtent ten per uždarą ceremoniją jiems bus įteikti ir aukščiausios šalies valdžios skirti apdovanojimai.
Kaip jau žinoma, sunaikinti teroristą Nr. 1 buvo patikėta JAV laivyno elitinio dalinio DEVGRU, dar vadinamo jūrų ruoniais, kariams. Tiesa, oficialiai lig šiol nėra pranešta, koks tiksliai specialiųjų pajėgų būrys įvykdė istorinę misiją. Šią paslaptį atkakliai saugo ir karinių pajėgų vyriausiasis vadas prezidentas Barakas Obama (pranešdamas pasauliui apie O. bin Ladeno likvidavimą jis sakė, jog misiją įvykdė „nedidelė amerikiečių komanda“), ir aukščiausi jo administracijos pareigūnai. Išskyrus plepumu garsėjantį viceprezidentą Džo Baideną.
Kaip teigia dienraštis „The Daily Telegraph“, antradienio vakarą Vašingtono „Ritz Carlton“ viešbutyje vykusioje iškilmingoje vakarienėje Dž. Baidenas pokalbiuose mažiausiai dukart paminėjo jūrų ruonius, kurie „praėjusį sekmadienį įvykdė neįtikėtiną misiją“. Viceprezidentas nesivaržydamas reiškė susižavėjimą „visos komandos – Centrinės žvalgybos valdybos ir jūrų ruonių“ veiksmais.
Tačiau oficialūs šaltiniai kruopščiai slepia ne tik reidą įvykdžiusių komandosų vardus, bet ir laipsnius. Žinomas tik asmuo, tiesiogiai vadovavęs operacijai – tai viceadmirolas Viljamas Makreivenas (Williamas McRavenas), Jungtinės specialiųjų operacijų vadovybės (JOSC) vadas. JAV kariniame jūrų laivyne šis žmogus yra daugiau legenda nei funkcionierius.
Apie tai, kad veiksmams Pakistane vadovavo būtent V. Makreivenas, sužinojo televizijos CBS korespondentas nacionalinio saugumo klausimais Deividas Martinas. Jo žiniomis, ankstyvą gegužės 2-osios, pirmadienio, rytą viceadmirolas asmeniškai pateikė Baltiesiems rūmams ataskaitą apie sėkmingą operaciją.
Laikraščio „The Washington Post“ duomenimis, 55-erių V. Makreivenas praeityje pats tarnavo jūrų ruonių būryje. Dabar jis laikomas vienu labiausiai patyrusių „teroristų medžiotojų“. Kai JAV prezidentas B. Obama praėjusį penktadienį davė įsakymą pradėti operaciją, Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktorius Leonas Paneta visus įgaliojimus suteikė V. Makreivenui žinodamas, jog tas visą savo karjerą ruošėsi šiai misijai.
Viceadmirolas nuo 2001 metų išskirtinai organizavo kontrateroristines operacijas – net yra parašęs knygą apie specialiųjų operacijų strategiją. Anksčiau V. Makreivenas buvo vadinamosios „specialiosios grupės 121“, kurią sudarė CŽV agentai ir specialiųjų pajėgų kariai, vadas. Ši grupė suvaidino toli gražu ne antraeilį vaidmenį ieškant ir galiausiai sulaikant Irako diktatorių Sadamą Huseiną.
Maždaug 2004-aisiais grupės kariai buvo permesti į Afganistaną – medžioti „Al-Qaeda“ lyderio. Anuomet apie V. Makreiveną spauda rašė: „Be įspūdingų profesionalių savybių, – pasak tarnybos draugų, jis fiziškai stiprus, sugeba atjausti žmones, tačiau taip pat gali per sekundės dalį įsmeigti peilį jums tarp šonkaulių, – Bilas Makreivenas garsus tuo, jog, tarnaudamas Vietname, kartą atsisakė vykdyti abejotiną savo vadų įsakymą. Nors ir keista, po to jo karjera armijoje ne tik nežlugo, bet priešingai – suklestėjo.“
Musulmonai žada atkeršyti už O. bin Ladeną princo Harrio nužudymu
O. bin Ladeno šeima: turtuolio haremas, manekenė ir vaikas-teroristas
Naujos likvidavimo operacijos detalės: O. bin Ladenas buvo sulaikytas ir tik po to nušautas