• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį kalbėdamas Europos Parlamente Strasbūre, Nyderlandų ministras pirmininkas Jan Peter Balkenende pasiūlė pasirašyti naują ES sutartį, kuri nesivadintų konstitucija, tačiau įteisintų svarbiausias reformas ir nustatytų ES galių ribas.

REKLAMA
REKLAMA

Pažymėjęs ES pasiekimus, prelegentas teigė, jog po istorinės Sąjungos plėtros „žmonėms reikia laiko priprasti“, tuo tarpu per pastaruosius kelerius metus „kai kas vyko per sparčiai“. Pasak J.P. Balkenende, prieš dvejus metus atmetę ES Konstitucijos projektą olandai „nesutiko, kad Europa įgautų valstybės požymius“, kadangi konstitucija yra valstybės ir tautos atributas.

REKLAMA

EP svečias pasiūlė pasirašyti naują sutartį, kuri nesivadintų konstitucija, tačiau užtikrintų ES veiklos demokratiškumą ir sprendimų veiksmingumą. J.P. Balkenende siūlė užtikrinti didesnį ES institucijų skaidrumą, sustiprinti Europos Parlamento vaidmenį, taip pat išplėsti kvalifikuotos daugumos balsavimą ES Taryboje – tačiau pernelyg neapribojant šalių suvereniteto. Pažymėjęs subsidiarumo svarbą, prelegentas siūlė suteikti daugiau galių šalių parlamentams ES teisėkūroje. J.P. Balkenende nuomone, aiškios ES galių ribos leis „išsklaidyti susirūpinimą dėl suvereniteto“. Kalbėtojas taip pat paragino sutartyje nustatyti ES plėtros kriterijus. „Mums reikia stiprios ES, kad ja pasitikėtų jos piliečiai“, – pažymėjo J. P. Balkenende.

REKLAMA
REKLAMA

Diskusijoje kalbėjo ir EP politinių frakcijų atstovai. „Privalome parodyti savo piliečiams, jog Konstitucinėje sutartyje yra atsakymai į jų nusivylimą“, – teigė Europos liaudies partijos lyderis Joseph Daul (Prancūzija). Deputatas ragino išrinkti geriausius šios sutarties elementus ir „iki 2009 m. ištraukti Europą iš sąstingio“. J. Daul pritarė siūlymui sustiprinti šalių parlamentų galias, tačiau ragino „turėti europinę viziją“ ir vadovautis bendromis vertybėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Europai reikia veiksmų“, – kalbėjo Socialistų frakcijos lyderis Martin Schulz (Vokietija), kritikavęs Nyderlandų vyriausybę dėl vangaus agitavimo už Europos Konstituciją. Deputato nuomone, galimas kompromisas būtų atsisakyti dalies Konstitucijos projekte minimų simbolių ir pervardinti Europos užsienio reikalų ministro pareigybę.

REKLAMA

„Vienybė ir klestėjimas yra neatskiriami“, o sugrįžimas prie vienašališkumo neišspręs problemų, teigė Graham Watson (Liberalų ir demokratų aljansas). Deputatas pridūrė, jog „nesugebėdama tęsti politinės integracijos Europa prarastų savo pirmaujančias pozicijas pasaulyje bei taptų priklausoma nuo tokių galybių kaip Rusija su savo agresyvia energetikos politika“. Pasak G. Watson, „Europos Konstitucijos esmė turi išlikti“, o „populizmas negali būti Europos variklis“.

REKLAMA

Sąjungos už tautų Europą atstovas Brian Crowley (Airija) ragino rasti konsensą ir įtikinti visuomenę suvienytos Europos privalumais. Pripažinęs, jog kai kurias politikos sritis reikėtų palikti pačioms valstybėms, deputatas teigė, jog R. Prodžio siūloma dviejų greičio Europa būtų „grėsmė“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei olandai nori daugiau teisių, tai Konstitucinė sutartis būtų jas jiems suteikusi“, – sakė Žaliųjų atstovė Kathalijne Buitenweg (Nyderlandai). Deputatė ragino „neleisti Nyderlandams tapti izoliuota šalimi“, taip pat apsvarstyti europinio referendumo galimybę. Savo ruožtu Europos vieningųjų kairiųjų atstovas Erik Meijer (Nyderlandai) ragino Nyderlandų premjerą rengiant naują sutartį aklai nepasiduoti Europos Konstitucijos šalininkams.

„Per daug kalbama apie Olandiją, o ne su Olandija“, – teigė Nepriklausomybės ir demokratijos frakcijos atstovas Bastiaan Belder (Nyderlandai). Deputatas siūlė įteisinti bendrą trijų valstybių pirmininkavimą ES Taryboje, sustiprinti šalių parlamentų vaidmenį, taip pat „aiškiai apibrėžti ES sienas“. Pasak Tapatybės, tradicijų ir suvereniteto frakcijos atstovo Philip Claeys (Belgija), „negalima visko aklai perrašyti į naują sutartį“ neišklausius piliečių nuomonės. Tuo tarpu frakcijoms nepriklausantis deputatas Jim Allister (Jungtinė Karalystė) piktinosi, jog daug energijos „tebešvaistoma“ dėl Europos Konstitucijos projekto, užuot pripažinus demokratinę piliečių valią jį atmesti. „Kiekvienos tautinės valstybės žmonės turi teisę spręsti“, – pažymėjo deputatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų