"Aš, karalienė Beatrix... atsisakau sosto savo sūnaus Willemo Alexanderio naudai", - sakoma dekrete, kuris buvo perskaitytas prieš pasirašant per ceremoniją Amsterdamo karališkuosiuose rūmuose, kurią tiesiogiai transliavo televizija.
75 metų karalienė susigraudino, atvykusi į ceremoniją, o dekreto pasirašymą stebėjo Willemas Alexanderis, karaliene tapusi jo sutuoktinė Maxima (Maksima), kilusi iš Argentinos, bei vyriausybės nariai.
Maždaug 25 tūkst. žmonių minioje, susirinkusioje pagrindinėje Dambos aikštėje priešais rūmus, kurioje sosto perdavimo ceremonija buvo transliuojama didžiuliuose ekranuose, pakilo didelis triukšmas.
"Ačiū jums, Bea" - skandavo žmonės, vadindami karalienę mažybiniu vardu.
Vėliau Willemas Alexanderis, Maxima ir Beatrix pasirodė žmonėms rūmų balkone, išpuoštame rožėmis ir apelsinais.
"Esu laiminga ir dėkinga, galėdama pristatyti jums naująjį karalių Willemą Alexanderį", - paskelbė jo motina.
Naujasis karalius jausmingai padėkojo savo motinai už "33 jaudinančius ir įkvepiančius metus", taip pat padėkojo Olandijos žmonėms už jų palaikymą ir pasitikėjimą, prieš užtraukdamas šalies himną.
Po to buvusi karalienė, vėl tapusi princese Beatrix, grįžo į rūmus.
"Beatrix buvo karaliene 33 metus - mūsų karaliene", - susigraudinęs 49 metų Ruudas (Rudas) sakė Dambos aikštėje, monarchei pasirašius savo dekretą.
"Ji buvo stabilizuojantis veiksnys ir mūsų šalies simbolis. Liūdna matyti ją pasitraukiant po visų tų metų - perverčiamas mūsų bendros istorijos puslapis, - pridūrė jis. - Kai karalienė valdo 33 metus, užaugi su ja."
Naujojo karaliaus ir karalienės trys dukros, tarp jų vyriausioji, dabar tapusi Oranės princese - devynmetė Catharina Amalia (Katarina Amalija) - dalyvavo šioje ceremonijoje, vilkėdamos vienodas geltonos ir baltos spalvos sukneles.
46 metų Willemas Alexanderis tapo pirmuoju Olandijos karaliumi nuo 1890 metų, taip pat naujos gana jaunų Europos monarchų bangos pradininku. Šioje ceremonijoje dalyvavo kai kurie kiti būsimieji karaliai ir karalienės, tarp jų Didžiosios Britanijos sosto įpėdinis princas Charlesas (Čarlzas).
Dėl šių iškilmių Amsterdamo gatves ir kanalus užplūdo mažiausiai 800 tūkst. svečių - maždaug tiek pat, kiek šis miestas turi gyventojų - 75 metų karalienei Beatrix baigiant 33 metus trukusį valdymą.
Willemas Alexanderis bus prisaikdintas, o ne karūnuotas netoli rūmų esančioje Niuvkerko (Naujojoje) bažnyčioje, kur bus surengta abejų parlamento rūmų sesija.
Dambos aikštė, esanti priešais rūmus ir talpinanti 25 tūkst. žmonių, nuo ankstaus ryto buvo pilna sveikintojų, trokštančių bent akies krašteliu pamatyti naująjį karalių Willemą Alexanderį ir jo žaviąją 41 metų karalienę Maximą.
Kai kurie žmonės praleido naktį pagrindinėje Amsterdamo aikštėje, tikėdamiesi užsiimti vietą, iš kurios gerai matytųsi karališkųjų rūmų balkonas. Mieste susirinko daugybė džiugiai nusiteikusių žmonių iš visų Nyderlandų, o daugelis jų nešė Olandijos vėliavas.
Pirmadienį Maxima dalyvavo iškilmingoje vakarienėje Valstybiniame muziejuje (Rijksmuseum on Monday), per kurią vilkėjo italų dizainerio Valentino sukurtą suknelę, kurią yra anksčiau dėvėjusi 2008 metais.
Kaip praneša olandų žiniasklaida, šiuo iš anksto apgalvotu žingsniu siekta nukreipti dėmesį nuo karališkosios šeimos prabangaus gyvenimo tuo metu, kai šalis išgyvena diržų veržimo laikotarpį ekonomikos.
Amsterdame buvo sutelkta per 10 tūkst. policininkų, o kinologai su specialiai dresuotais šunimis paskutinę patikrino, ar Dambos aikštėje nesama sprogmenų.
Policija nurodė, kad nuo pirmadienio buvo suimti 70 žmonių.
Pareigūnai trims dienoms uždarė Amsterdamo oro erdvę civiliniams skrydžiams ir griežtai uždraudė leisti bepiločius orlaivius. Ant namų stogų budėjo snaiperiai.
Monarchija Nyderlanduose yra populiari, tačiau kai kurie kelia klausimų dėl karališkosios šeimos išlaikymo kainos, o respublikonai siekiam, kad karaliui mokamas neapmokestinamas 825 tūkst. (2,85 mln. eurų) atlyginimas būtų sumažintas.
Šį kartą Amsterdame buvo numatytos šešios vietos, kur galėjo protestuoti antirojalistai.
Tačiau respublikonai rezervavo tik vieną iš jų, planuodami surengti sarkastiškus protestus, ragindami dalyvaus ateiti apsirengus baltai.
Princas Willemas Alexanderis (Vilemas Aleksanderis) taps pirmuoju Nyderlandų karaliumi per daugiau nei 120 metų, kai karalienė Beatrix (Beatriks) antradienio rytą perduos sostą savo vyriausiajam sūnui.
„Jis pasiruošęs visais atžvilgiais“, – sakė karalienė apie 46 metų sūnų, kuris yra vandentvarkos specialistas ir tikriausiai įneš mažiau formalios atmosferos į monarchiją.
Balandžio 30-ąją, kai Nyderlanduose minima Karalienės diena, šalyje vyksta gatvės šventės. Daugelis olandų pirmadienį atsiprašė iš darbo ir pradėjo nuoširdžiai linksmintis jau nuo pavakarės, gatvėse skambant orkestrų muzikai.
Šiemet Amsterdamo mieste rengiamas ypatingas šou, mat minimas Willemo Alexanderio įžengimas į sostą ir 75-erių Beatrix atsistatydinimas po 33 metus trukusio valdymo.
Karališkoji šeima šalyje yra labai populiari: 78 proc. olandų palankiai vertina monarchiją, o pernai tokių buvo 74 procentai, rodo agentūros „Ipsos“ atlikta apklausa.
Tačiau šalies monarchai nebeturi politinės kalios ir nebeskiria tarpininko, kuris rengia žvalgomąsias derybas formuojant vyriausybių koalicijas.
Amsterdamas jau švyti karališkąja oranžine spalva. Namai papuošti juostomis ir vėliavėlėmis; parduotuvių vitrinose išdėlioti apelsinų spalvos tortai, saldumynai, drabužiai ir gėlės, o daugelis besilinksminančių žmonių vilki karališkųjų spalvų drabužius.
Tarp maždaug 2 000 oficialiosios ceremonijos svečių bus Didžiosios Britanijos sosto įpėdinis princas Charlesas (Čarlzas) ir Japonijos sosto įpėdinė princesė Masako, kuri pirmąkart išvyks į užsienį, kai prieš dešimtmetį pašlijo jos sveikata.
„Antradienį bus ašarų“, – pareiškė Olandijos ministras pirmininkas Markas Rutte (Markas Rutė), pagerbdamas „neprilygstamą ponią, kuri valdė šią šalį ilgiau nei 30 metų“.
Antradienį 10 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku Beatrix pasirašys sosto atsisakymo dekretą – tuomet Willemas Alexanderis iškart taps karaliumi, o jo žmona Maxima (Maksima), populiari investicinės bankininkystės specialistė iš Argentinos, karaliene.
Visi trys pasirodys rūmų balkone, mojuos ir pasakys kalbas miniai Dambos aikštėje.
Vėliau jie išvyks iš rūmų į šalia esančią Niuvekerko (Naująją) bažnyčią, pastatytą prieš 600 metų, kur karalius įstatymų leidėjų akivaizdoje prisieks laikytis Nyderlandų Konstitucijos.
Olandijos monarchai nekarūnuojami. Kadangi nėra valstybinės Bažnyčios, nėra dvasininkų, kurie galėtų atlikti karūnavimo ceremoniją. Tačiau per intronizacijos ceremoniją karūna stovės ant stalo greta Willemo Alexanderio kartu su kitomis regalijomis, sudarančiomis karūnos brangenybes.
Willemas Alexanderis apsisiaus karališkąja mantija, kuri naudojama per įžengimo į sostą ceremonijas nuo 1815 metų, nors per praeitą šimtmetį ji buvo bent du kartus taisoma ir keičiama – prieš jo motinos ir senelės intronizaciją.
Vakare linksmybės tęsis, o prie istorinės Amsterdamo Ejo krantinės vyks paradas ant vandens.
Amsterdamas šventės dieną laukia mažiausiai 800 tūkstančių svečių, kurie užplūs oranžine, oficialia Olandijos karališkųjų rūmų spalva, išpuoštos sostinės gatves ir kanalus.
Saugumą mieste turėtų užtikrinti 10 tūkst. policijos pareigūnų, kai kurie jų pirmadienį tikrino miestą su sprogmenų ieškančiais šunimis, siekdami užtikrinti oranžinės minios, kuri atvyks pasveikinti rūmų balkone pasirodysiančios karališkosios šeimos, saugumą.
Beatrix – karalienė, kuri transformavo olandų monarchiją
Energingoji Nyderlandų karalienė Beatrix (Beatriks), kuri antradienį atsisakys sosto sūnaus Willemo-Alexanderio (Vilemo-Aleksanderio) naudai, per beveik 33 valdymo metus laimėjo daug olandų širdžių – suteikdama monarchijai modernų, daug dirbančios institucijos įvaizdį.
1980 metais užėmusi sostą, kurį jai užleido mylima motina Juliana, Beatrix greitai ėmė daryti poveikį šaliai.
Priešingai nei motina, kuri valdė nekrisdama į akis, 42-ejus metus tuomet turėjusi Beatrix atsisakė apsiriboti juostų perkirpimais, kreipinį „mano ponia“ pakeitė žodžiu „didenybė“ ir vienus iš karališkųjų rūmų Hagoje, kur įsikūrusi vyriausybė, pavertė darbo rūmais.
Čia ji savo miela, bet oficialia maniera priimdavo valstybių vadovus ir kas savaitę susitikdavo su premjerais aptarti vyriausybės darbo. Taip pelnė pravardę Vyriausioji Nyderlandų pareigūnė.
Ji taip pat pasirašė įstatymus ir vaidino svarbų vaidmenį šalies politikoje -– skyrė vadinamuosius formuotojus, kurie po visuotinių rinkimų aiškinasi koalicinių vyriausybių formavimo galimybes.
Praėjusių metų rinkimai, per kuriuos vadovauti vyriausybei buvo perrinktas Markas Rutte (Markas Rutė), buvo pirmas kartas, kai karalienė aktyviai nedalyvavo paskiriant „formuotoją“.
1938 metų sausio 31 dieną gimusi Oraniečių-Nasau dinastijos princesė Beatrix Wilhelmina Armgard (Beatriks Vilhelmina Armgard) yra pirmasis karalienės Julianos ir princo Bernhardto (Bernharto) vaikas. Per Antrąjį pasaulinį karą, kai Nyderlandus okupavo nacių Vokietija, ji su šeima gyveno Didžiojoje Britanijoje ir Kanadoje.
Baigusi teisės studijas Beatrix 1966 metų kovą ištekėjo už tuometinės Vakarų Vokietijos diplomato Clauso von Amsbergo (Klauso fon Amsbergo) ir tai sukėlė didžiules demonstracijas – žmonės protestavo prieš būsimos karalienės sąjungą su žmogumi, kuris vaikystėje nešiojo hitlerjugendo uniformą.
Riaušės vyko ir prieš Beatrix karūnavimą 1980 metų balandžio 30-ąją, kai 31 metus valdžiusi jos motina netikėtai paskelbė atsisakanti sosto. Tuomet Amsterdamo skvoteriai protestavo prieš didelę ceremonijos kainą.
Tačiau naujosios karalienės kuklumas netrukus ėmė pelnyti jai pavaldinių palankumą.
„Ne galia, asmeniniai troškimai, ne pretenzijos į paveldėtą valdžią, o tik troškimas tarnauti bendruomenei gali suteikti turinį šiuolaikinei monarchijai“, – karūnavimo kalboje sakė ji.
Paprastai „Trix“ vadinama 75 metų monarchė spinduliuoja buržuazinį žavesį – vilki nepriekaištingai išlygintomis, praktiškomis suknelėmis ir kostiumais, nešioja griežtą papurusių plaukų šukuoseną, kurios niekada nepaveikia įspūdingos skrybėlės.
„Jai tiko tik tobulumas. Ji dirbo labai sistemingai, aukštai danguje kaip plėšrusis paukštis, pro jos akis neprasprūsdavo jokia detalė žemėje", – apie karalienę sakė buvęs premjeras Driesas van Agtas (Drisas van Agtas).
„Rūmai valdomi kaip koks verslas“, – sakė istorikas ir rūmų patarėjas Henkas Wesselingas (Henkas Veselingas).
Vienas buvęs tarnas pasakojo: „Ji gali ne juokais supykti, kai kas nors aplink ją klostosi ne taip arba jeigu ji susiduria su netikėtomis situacijomis. Bet kokiomis aplinkybėmis ji nori kontroliuoti padėtį.“
Amerikiečių žurnalas „Forbes“ 2011 metais skyrė Beatrix 14-ąją vietą turtingiausių pasaulio karališkųjų asmenų sąraše ir įvertino jos turtą 200 mln. dolerių (150 mln. eurų).
Ji turi tris sūnus, kurių vyriausiasis, Willemas-Alexanderis, pakeičia ją soste.
Niekada nevergavo apklausoms
Pastaraisiais metais virtinę monarchės nelaimių pavaldiniai sutiko su neslepiama užuojauta.
Naujausia tragedija įvyko pernai, kai vidurinis jos sūnus Friso (Frisas) slidinėdamas už trasų ribų Austrijoje pateko į laviną ir liko komos būsenos, pažeistais smegenimis.
Karalienės vyras, princas Clausas, mirė būdamas 76 metų 2002-aisiais, 2004-aisiais mirė jos motina, o paskui ir tėvas.
2009-aisiais, per Karalienės dieną balandžio 30-ąją, šalį sukrėtė tragiškas incidentas Apeldorne, šalies centriniame regione: vyras automobiliu rėžėsi į linksmybių dalyvius ir vos nepataikė į atvirą autobusą, kuriuo važiavo Beatrix ir jos šeimos nariai.
Žuvo septyni praeiviai. To automobilio vairuotojas prisipažino, kad tai buvo išpuolis prieš karališkąją šeimą.
Netrukus po tos nelaimės per televiziją kreipdamasi į šalies gyventojus, Beatrix emocingai kalbėjo apie didelį šoką.
Po kelių dienų surengta apklausa parodė, kad parama karalienei smarkiai padidėjo, 43 proc. respondentų sakė, kad ji turėtų likti soste. Prieš išpuolį taip manė 27 proc. olandų.
Tačiau Beatrix niekada nevergavo apklausoms.
„Man populiarumas atrodo pavojingas, ... paviršutiniškas ir laikinas“, – kartą sakė ji interviu olandų visuomeninei televizijai.
Kalbos apie galimą sosto atsisakymą suintensyvėjo 2006-aisiais, kai buvo paskelbta apie renovaciją Beatrix aštuonkampėje Drakensteino pilyje, į kurią ji persikraustys vėliau šiais metais.