Spalio 14 dienai numatyta sudėtinga orbitinio teleskopo „Hubble“ remonto misija netikėtai tapo dar sudėtingesnė.
Praėjusį šeštadienį sugedo teleskopo valdymo ir duomenų perdavimo sistema. Aparatu nebegalima daryti nuotraukų ir jas perduoti į Žemę. NASA nežino, dėl kokios priežasties tai įvyko.
„Pagalvokite, kas būtų jei šis gedimas būtų įvykęs praėjus dviems svaitėms po aptarnavimo misijos, kurios metu mes ten būtume sumontavę naujutėlaičius instrumentus ir būtume manę, jog pratęsėme erdvėlaivio tarnavimo laiką nuo penkerių iki dešimties metų. Ir staiga viskas būtų sugedę vos pasibaigus šiai misijai. Taigi tam tikra prasme, jei tai turėjo atsitikti, negalėjo atsitikti geresniu laiku“, – sako NASA mokslinis vadovas Edas Weileris.
NASA jau atidėjo „Hubble“ aptarnavimo misiją kitiems metams. Astronautams prie ir taip ilgo užduočių sąrašo teks įsirašyti ir dar vieną – pakeisti valdymo ir duomenų perdavimo modulius naujais. Iki tol mokslininkai galės komunikuoti su „Hubble“ ir gauti iš jo nuotraukas naudodami rezervinę sistemą, kurią bandoma įjungti kaip tik šiuo metu.
Tai gan komplikuota procedūra, kadangi rezervinės sistemos nebuvo įjungtos nuo pat „Hubble“ misijos pradžios devintojo dešimtmečio pabaigoje. Jei šios posistemės įjungti nepavyks, kiekvieno mėnesio „prastova“ kainuos apie 10 mln. dolerių.