• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis mamų žino, kad drabužėlių, žaislų ir kitų vaikui reikalingų prekių kainos šalyje yra kosminės, o kokybė – dažnai prasta. Todėl paprastai jos negaišta laiko vaikščiodamos po prekybos centruose įsikūrusias parduotuves. Daug dažniau savo mažylius mamos apiperka dėvėtų drabužių parduotuvėse ar prekių jiems įsigyja iš kitų motinų.

REKLAMA
REKLAMA

Dėvėti drabužiai – ne tik vargingiausiems

Į dėvėtų drabužių parduotuves užsuka ne tik gaunantys mažas pajamas tėvai. Didžiąją šalies vaikiškų prekių rinkos dalį sudaro lenkiški produktai, kurių kokybe jau spėjo nusivilti ne viena mama. Prekės iš kitų šalių parduotuvėse kainuoja daug, beje, jų mažai, todėl net didesnes pajamas turinčios vaikus auginančios moterys nevengia „perliukų“ paieškoti vadinamuosiuose „skudurynuose“. Laimingiausioms ten pavyksta rasti ir visiškai naujų gerų firmų vaikiškų drabužėlių vos už kelis litus. „Mūsų šeimos pajamos nėra mažos, todėl galėčiau pirkti naujus rūbus. Iš pradžių taip ir dariau, bet daugybę kartų nusivyliau prasta jų kokybe. Dažniausiai drabužiai būna gražūs tik iki pirmojo skalbimo“, – pasakojo 2 metukų dukrytę auginanti Akvilė P. Jai pritarė ir prieš pusmetį sūnaus susilaukusi Vilma M.: „Vaikiškų drabužių kainos Lietuvoje prasilenkia su sveiku protu. Megztukas 3 mėn. kūdikiui kainuoja 150 Lt. Visiška nesąmonė! „Skudurynai“ šiuo požiūriu – tikras išganymas. Juk vaikai taip greitai auga.“ Pašnekovėms pritarė ir vilnietė Viktorija: „Trimečiui berniukui drabužėlių reikia daug, todėl nevengiu užsukti į dėvėtų rūbų parduotuves. Vakar ten radau puikų odinį švarkelį, kuris kainavo vos 20 Lt. Nežinau, galbūt jei galėčiau, pirkčiau tik naujus drabužius. Kita vertus, kažin, ar ir turėdama daug pinigų, už vaikiškus drabužius ryžčiausi mokėti tokias nenormalias sumas parduotuvėse.“

REKLAMA

Perka vienos iš kitų

Pigesnių vaikiškų rūbelių, žaislų ar kitokių prekių kai kurios mamos ieško turguje. Kainos ten tikrai padoresnės, tačiau kokybė prasta. „Drabužiai iš turgaus nekokie. Jie dažo, greitai plyšta, veliasi, po skalbimo praranda spalvą ir formą. O „skudurynuose“ randu dar pigesnių ir daug geresnės kokybės vaikiškų drabužėlių. Jie neplyšta per siūles, sagos laikosi tvirtai, spalvos nenublunka net ir po kelių skalbimų“, – sakė Kaune gyvenanti Ieva S. Tiesa, jauna mama prisipažino, kad lankytis dėvėtų drabužių parduotuvėse pradėjo tik tada, kai vaikeliui suėjo metukai. Kūdikio rengti cheminėmis medžiagomis išpurkštais drabužėliais ji nenorėjo, nes bijojo, kad jos nesukeltų alergijos ar kitaip nepakenktų mažylio odelei.

REKLAMA
REKLAMA

Kita pastaruoju metu itin populiari pirkimo vieta – interneto mamų forumai. Čia vaikus auginančios moterys ne tik keičiasi patarimais, naujienomis, dalijasi sunkumais, bet ir pardavinėja vaikų išaugtus drabužius, žaislus ar kitas prekes. „Interneto mamų forumuose galima įsigyti prekių, kurių Lietuvos parduotuvėse nė su žiburiu nerasi. Dažniausiai tai – žaislai iš Anglijos ar Amerikos. Iš kitų mamų verta pirkti ir įvairios įrangos mažyliams. Būtent ten radau norimą vežimėlį, kuris kainavo perpus pigiau nei naujas parduotuvėje. O neseniai sūnui nupirkau mašinytę (iš jo pamėgto animacinio filmuko), kuri kainavo vos 10 Lt. Parduotuvėje už lygiai tokį patį modelį būčiau paklojusi 80 Lt“, – pasakojo interneto forumus pamėgusi Skaistė R.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teikiamos ir nuomos paslaugos

Per pastaruosius kelerius metus prekyba dėvėtais vaikiškais drabužiais ir daiktais itin suintensyvėjo. Šiandien jais prekiaujama ne tik dėvėtų drabužių parduotuvėse: atsiranda vis daugiau ir būtent vaikams skirtų komisų bei internetinių parduotuvių. Pirma tokia elektroninė parduotuvė atsirado prieš 2 metus. Prisistatyti nenorėjęs jos savininkas teigė, kad per tą laiką jų atsirado dar daugiau. „Paklausa labai didelė“, – tikino jis.

REKLAMA

Užėję į vaikiškų prekių komisus, tėvai ten gali rasti ne tik drabužėlių ar batelių, bet ir įvairių žaislų, baldų, vežimėlių, automobilio kėdučių, aksesuarų. Čia galima ne tik pirkti, bet ir parduoti nenaudojamus daiktus. „Asortimentas keičiasi kiekvieną dieną. Tėvai džiaugiasi atsiradusia galimybe pigiau auginti vaikus“, – sakė viename tokiame komise dirbanti mergina.

REKLAMA

Įdomu tai, kad kai kurie komisai siūlo lietuviams dar kiek neįprastą paslaugą – tam tikrų daiktų (vežimėlių, maitinimo kėdučių, sūpynių, vibruojančios ar automobilio kėdutės) nuomą. Jos kaina dažniausiai priklauso nuo daikto vertės.

Draudžia, bet baudžia retai

Pagal Mažmeninės prekybos taisykles parduodamos dėvėtos prekės turi būti švarios ir apdorotos, kad būtų nekenksmingos ir saugios. Prie kiekvienos importuotų dėvėtų tekstilės gaminių ir avalynės siuntos turi būti pateiktas dokumentas, patvirtinantis, kad siunta yra apdorota. Tačiau sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. 372 prekiauti dėvėtu apatiniu trikotažu kūdikiams ir vaikams iki 3 m., dėvėta vaikiška avalyne ir dėvėtais minkštais žaislais yra draudžiama. Nepaisant to, minėtais daiktais prekiaujama. „Įdėmiai perskaitę pamatysime, kad draudžiama prekiauti ne visais, o tik apatiniais trikotažo drabužėliais kūdikiams ir vaikams iki 3 metų. Šis Sveikatos ministerijos įsakymas galioja iki šiol, niekas jo neatnaujina, nors jis parašytas labai jau atsainiai“, – teigė Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Gaminių kontrolės skyriaus vyriausioji inspektorė Ona Kušeliauskaitė. Anot jos, prekyba dėvėtais drabužiais pastaruoju metu tapo itin populiari, paklausa didžiulė, todėl visus sukontroliuoti labai sunku. Tačiau ji pripažino, kad skiriamos baudos nedidelės. „Valstybės politika – skatinti smulkųjį verslą, todėl nusižengėliai dažnai išsisuka su kelių dešimčių litų dydžio bauda“, – atviravo inspektorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarsi žaidimas

O.Kušeliauskaitė pripažino, kad prašymų ištirti įsigyto daikto kokybę Valstybinė ne maisto produktų inspekcija sulaukia itin retai. Daugiausia žmonės žodžiu skundžiasi, kai nusivilia internetu pirktos prekės kokybe ar vaizdu. „Pirkėjai turi didelę iliuziją. Jie mato gražų paveikslėlį ir jį perka. O juk realus gaminys dažnai labai skiriasi nuo to, kuris pavaizduotas paveikslėlyje. Stebina tai, kad žmonės neatskiria tos iliuzijos nuo realybės, nesuvokia, jog perka nepačiupinėtą daiktą. Gavusi tokį žodinį nusiskundimą, dažnai paklausiu pirkėjo, kodėl jis pirko daiktą iš internetinės parduotuvės, kai jų tiek daug prekybos centruose, kur viską gali pamatyti, pasimatuoti, paliesti. Manau, žmonėms tai – tarsi žaidimas“, – pasakojo inspektorė.

REKLAMA

Patarimai

l  Būtinai atkreipkite dėmesį į drabužio sudėtį.

l  Nepirkite dėvėtos vaikiškos avalynės, dėvėtų apatinių drabužėlių ir dėvėtų minkštų žaislų.

l  Pirmojo sluoksnio drabužiai (marškinėliai, šliaužtinukai, kepurės) ir kiti gaminiai (paklodės, antklodžių ir pagalvių užvalkalai) turi būti tik iš natūralaus pluošto audinių.

REKLAMA

l  Mažo vaiko odelė labai jautri ir dezinfekuojamųjų medžiagų likučiai gali jai pakenkti, sukelti alerginę reakciją. Todėl net viršutinius visiškai naujus (su etiketėmis) drabužius išskalbkite, o jei galima pagal audinio sudėtį, išvirinkite, gerai išvėdinkite ir išlyginkite karšta laidyne.

E. Valionienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų