R.Bakanauskas neneigia pinigų prašęs tik grynaisiais. Paklaustas, kodėl netiko pervedimas į sąskaitą, vadovas pyktelėjo o jūs įsivaizduojate, kas yra parama? Keturis vaikučius auginantys medikas bei psichologė Aurentas ir Ilona Grubinskai bando suprasti, kodėl pedagogai vaikus matuoja ne pagal jų talentus ir gabumus, o tėvų finansines galimybes. Tokį įspūdį jiems paliko incidentas su Bakanauskais, pravirkdęs vaikus ir dar dabar ašaras išspaudžiantis jų mamai.
Grubinskų dukra daugiau nei porą metų, sūnus maždaug metus lankė Muzikos mokyklos choreografijos klasę – šokio mokėsi pas sutuoktinius Bakanauskus. Anot I. Grubinskienės, sprendimas atsiimti vaikus buvo itin skausmingas. Tėvai negalėjo susitaikyti su tuo, kad dėl jų ir vadovų nesutapusio požiūrio į piniginę rinkliavą baudžiami vaikai. Prašymą suprato kaip grasinimą
Grubinskai Muzikos mokyklai už vaikų ugdymą kas mėnesį tvarkingai mokėjo po 50 Lt. Kai gegužės pradžioje vadovai vaikų paprašė paremti jų organizuojamą festivalį, tėveliai to nesureikšmino. Pasak Ilonos, piniginės rinkliavos nebuvo retenybė.
„Nieko blogo negalvojom. Suprantama, kad pinigų reikia kasdieniams reikalams – kolektyvo kelionėms ir panašiai. Neseniai šokėjai grįžo iš Turkijos. Dukra liko labai patenkinta“, – „Sekundei“ pasakojo I. Grubinskienė.
Tėvus nustebino tik tai, kad paramos buvo paprašyta ne itin maloniai. Anot I. Grubinskienės, vaikams buvo pasakyta, kad jie negalės šokti festivalyje, jei tėvai jo neparems. Ir netgi nurodyta konkreti vadinamosios aukos suma – 30 Lt už vaiką. Tiesa, festivalio rengėjams buvo reikalingi ne tik pinigai. Tėvams buvo siūloma priimti į šeimas suvažiuosiančius mažuosius šokėjus iš Ukrainos, Moldovos, Gruzijos, kitų šalių.
„Mes labai norėjome svečio užsieniečio, bet neturime tokių galimybių. Auginame keturis mažamečius vaikus, namuose tikrai nėra tiek vietos“, – apgailestavo I. Grubinskienė. Į rankas pinigų nedavė
Grubinskai nusprendė iš šeimos biudžeto atseikėti 60 Lt už tai, kad jų vaikams būtų leista šokti festivalyje. Tėvai paremti renginį norėjo taip, kaip dera – oficialiai, todėl pinigus pervedė į Muzikos mokyklos sąskaitą. O tuomet, anot I. Grubinskienės, ir prasidėjo problemos su Bakanauskais.
„Vyras pervedė paramą ir paskambino R. Bakanauskienei. Jis norėjo žinoti, kodėl pedagogai baudžia vaikus, nes buvo grasinta, jog jei neparems tėvai, nešoks festivalyje“, – pamena Ilona.
Tada A. Grubinskas sužinojo parėmęs ne tuos, ką reikia, kad Muzikos mokykla su joje dirbančių mokytojų Bakanauskų organizuojamu festivaliu neturi nieko bendra. Esą koncertas – jų įkurtos viešosios įstaigos „Pynimėlis“ projektas.
A. Grubinskui teko prašyti Muzikos mokyklos grąžinti pinigus ir atiduoti juos Bakanauskams. Tik vyras nesutiko paramos sumokėti vadovams į rankas, kaip šie reikalavo. Kad visiems būtų aišku, kur naudojamos lėšos, tėvelis paramą pervedė „Pynimėliui“.
I. Grubinskienė dabar supranta, kad tai ir buvo jų klaida, supykdžiusi Bakanauskus.
Anot jos, kartą iš repeticijos grįžusi dukra tik įžengusi pro duris pradėjo verkti. Vadovė kitų vaikų akyse mergaitei neleido šokti. Ne dėl to, kad šioji nesugebėtų ir nesistengtų.
„Dukra pasakojo, kad per repeticiją buvo vardijami festivalį parėmę tėveliai, netgi paminėta, kad kažkas 500 Lt davė. Kai priėjo dukters eilė, vadovė pasakė, kad tavo tėvai neparėmė, todėl nešoksi. Toks elgesys visiškai nesuprantamas. Mes juk buvome parėmę, tik ne grynuosius davėme, o pervedėme. Mums nesuprantama, kaip pedagogė gali taip pažeminti vaiką, kaip galima bausti už tėvus“, – kalbėdama jaudinasi I. Grubinskienė. Jaučiasi pasipriešinę sistemai
Po graudžios dukters repeticijos A. Grubinskas kreipėsi į Muzikos mokyklos direktorių Gvidą Vilį. Į susitikimą pas direktorių atvyko ir R. Bakanauskas. Mokyklos direktorius nesiėmė teisėjo vaidmens pasiteisinęs, kad su festivaliu jo įstaiga neturinti nieko bendra.
„R. Bakanauskas laikėsi tos pačios pozicijos: jei neparėmė tėvai taip, kaip jam reikėjo, vaikai festivalyje nešoka. Taip ir liko atviras klausimas, kodėl jam buvo taip svarbu pinigus gauti grynaisiais“, – stebisi Ilona.
Po pokalbio pas direktorių Grubinskai į Muzikos mokyklos raštinę nunešė prašymus išbraukti jų vaikus iš choreografijos klasės dėl nepedagogiško R. Bakanauskienės elgesio.
„Festivalis vyko arenoje priešais mūsų namų langus ir tą dieną jautėmės kaip nusikaltėliai, nes pasipriešinome sistemai. Mes labai džiaugėmės atėję šokti pas Bakanauskus, vadovė netgi sakė: o kur jūs buvote anksčiau. Ir po kolektyvo kelionės į Turkiją vadovams likome labai dėkingi. R. Bakanauską laikėme labai ramiu taktišku vyru. Žmona emocingai bendraujanti, o jis visada ramiai išaiškindavo. Negalėjome įsivaizduoti, kad juos taip supykdys ne į rankas paduoti pinigai“, – pasakojo I. Grubinskienė. Parama pervedimu – nesąmonė
R. Bakanauskas pripažįsta, kad šokėjų tėvams buvo nustatytas vadinamosios paramos mokestis. Priėmusiems gyventi užsieniečius – vienoks, kitiems – kitoks.
„Festivalyje nebuvo būtina dalyvauti, bet visi, kas dalyvavo, kaip nors prie jo turėjo prisidėti. Daug mums tas renginys kainavo, įsivaizduokit, atvažiavo 730 dalyvių. Vien kartą visiems pavalgyti kiek kainuoja. Ne visi tėvai pinigų davė, prisidėjo kitaip. Niekaip neparėmusiesiems nebuvo leista šokti. Kaip galima dalyvauti festivalyje, prie kurio neprisidedi? Kaip aš galiu leisti?“ – aiškino R. Bakanauskas.
Jis patvirtino pinigų prašęs tik grynaisiais. Paklaustas, kodėl netiko pervedimas į sąskaitą, vadovas pyktelėjo: o jūs įsivaizduojate, kas yra parama?
„Jei duoda 10 Lt ir padaro prierašą, kad tai yra parama, ar žinot, kiek reikia atsiskaitinėt ir kokia čia nesąmonė? Jūs susižinokite. Nesuprantat nieko apie Lietuvos įstatymus. Tėvams labai gražiai išaiškinau, jei 400 supranta, o 401 – ne, tada jau bėdos yra to, kuris nesupranta“, – klausimais apie pinigus piktinosi R. Bakanauskas.
Jis kategoriškai neigia, kad repeticijoje jo žmona galėjo paviešinti rėmėjus. Esą tokie kaltinimai – fantazijos. „Kai tiek daug vaikų, vyksta didelis renginys, visada atsiranda vienas, du, trys tuo nepatenkinti. O ką jie šneka – fantazijos reikalas. Sąrašo, kas rėmė, kas ne, tikrai niekas neskaitė. Konfliktas čia yra ne su vaikais, o tik su tėveliu. Labai keisti tos šeimos tėveliai, aš tokių dar nebuvau sutikęs. Jų labai įdomus požiūris į gyvenimą“, – įvertino pedagogas. Teisybės ieškotojų nepageidauja
Į sąskaitą A. Grubinsko pervestuosius 60 litų R. Bakanauskas tikina grąžinęs.
„Mums nereikalingi pinigai iš tokių tėvų, kurių toks supratimas. Nelaimingų, nepatenkintų visada būna. Vaikai labai geri, labai gabūs, bet kuo toliau nuo tokių tėvų. Apsimeta kažkokiais iš kito pasaulio, teisuoliais, viską žinančiais. Jie nebeturės kur savo vaikų dėti, perėjo visus įmanomus kolektyvus Panevėžyje. Naujokai, kojų dar neapšilę, o nori įvedinėti savo tvarką. Ateina ir nori pakeisti, kad būtų taip, kai jie nori“, – teisybės ieškotojų nepageidauja vadovas.
Tiesa, Grubinskai tvirtina trečiadienį tikrinę banko sąskaitą ir neradę grąžintų pinigų.
R. Bakanauskas sakosi taip ir nesupratęs, kodėl jie supyko, bet ir dėmesio nekreipia. Anot jo, trisdešimt metų pedagoginį darbą dirbdamas užsiaugino storą odą. Vadovas neslepia iš savo šokėjų ir jų tėvų reikalaujantis visiško paklusnumo. Esą vaikus iš kito kolektyvo pas jį atvedusius Grubinskus iš karto perspėjęs, kad jo tvarka itin griežta.
„Pas mus nėra jokių nuolaidų, už bet ką baudžiama. Jei nori šokti, turi būti toks, koks turi, be jokių fantazijų ir nukrypimų. Drausmė tiesiogiai proporcinga kolektyvo meniniam lygiui. Jie gali pykti tik patys ant savęs, kad skriaudžia savo vaikus. Nepatenkintų tėvų visada buvo ir bus, tik reikia nuo tokių atsiriboti“, – pareiškė R. Bakanauskas. Direktorius nesikiša
„Pynimėlio“ vadovas tvirtina, kad Muzikos mokyklos į šią istoriją nereikia pinti, nepaisant, kad ir jis, ir žmona joje dirba mokytojais bei dar nuomoja salę savo vadovaujamo „Pynimėlio“ repeticijoms. Festivalį Bakanauskai tvirtina organizavę ne kaip mokyklos darbuotojai, o kaip „Pynimėlio“ vadovai. Tik iš geros širdies jame šokti pakvietė pačių ugdomus Muzikos mokyklos šokėjus.
Mokyklos direktorius G. Vilys į pedagogų ir tėvelių konfliktą kištis nedrįsta. Direktorius sako negalintis nulėkti į kiekvieną pamoką ir saugoti vaikų nuo mokytojų. Vis dėlto jis pripažįsta dėl choreografijos mokytojų sulaukęs tėvelių skundų, tačiau – ne raštiškų. Pats Bakanauskus vertina kaip itin savo darbui atsidavusius pedagogus.
Kad dėl šių pedagogų Muzikos mokykla prarado du šokėjus, G. Viliui buvo naujiena.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ