Įgyti žinių ir universitetinį išsilavinimą nori daugelis, tačiau dažnai susiduriama su rimtais sunkumais – vienus spaudžia darbai, kitus – pomėgiai, kurių lengvai atsikratyti neišeina. O juk suderinti viską ir realizuoti save norisi. Mokslą siejantiems su darbu ar pomėgiais puikiausia išeitis – nuotolinės studijos, vykstančios virtualioje erdvėje.
Nuotolinės studijos Lietuvoje dar naujiena – apie jas mažai rašoma ir kalbama, tačiau susidomėjimas kiekvienais metais auga. Pagrindinis nuotolinių studijų privalumas – lanksti paskaitų sistema, dažniausiai norint gauti visą reikiamą medžiagą studijoms, pakanka įsijungti kompiuterį ir prisijungti prie nuotolinių studijų programos, kurioje rasite dėstytojų duomenis ir nuolatos su jais bendrausite laiškais. Be to, mokytis nuotoliniu būdu daug pigiau, nes studentams nereikia kiekvieną dieną važiuoti į universitetą.
Bene pirmoji mokslo įstaiga Lietuvoje pasiūliusi mokytis nuotoliniu būdu – Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Šiame universitete jau nuo 1999 metų veikia virtuali mokymosi aplinka, kurioje talpinama nuotoliniu būdu pasiekiama informacija. Kol kas universitete mokytis nuotoliniu būdu gali tik magistro laipsnio siekiantys studentai. Jie gali rinktis Nekilnojamojo turto valdymo, Statybos valdymo, Intelektinių statinių ir jų intelektinės aplinkos akademinius dalykus. Taip pat Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentai ir dėstytojai gali dalyvauti nuotoliniuose finansų, tarptautinio verslo ir investicijų valdymo kursuose. Nuotolines studijas šiemet rinkosi Informacinėmis technologijomis, Nekilnojamojo turto valdymu, Verslo vadybos, Statybos technologijų ir valdymo programomis susidomėję studentai.
Antroji mokymo įstaiga – Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla (TTVAM). Pirmiausia ši mokykla studijuoti nuotoliniu būdu kviečia vadinamuosius laisvuosius klausytojus. Jie gali susidaryti individualų studijų planą, pagal kurį nori mokytis. Tokie klausytojai kaupia kreditus ir vėliau, jeigu tik nori, gali tęsti pasirinktas studijas tradiciniu būdu. Tokios sudarytos sąlygos leidžia jaunam žmogui atrasti tai, kas iš tiesų yra įdomu. Taip pat TTVAM rengiami nuotoliniai kvalifikacijos kėlimo kursai, daugiau žinių suteikiantys tiems, kurie jau turi specializaciją, bet nori tobulinti įgūdžius ir toliau tobulėti profesinėje srityje. Išklausiusiems kursą išduodami aukštosios mokyklos kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai.
Trečioji edukacinė įstaiga – Kauno technologijos universitetas. Šio universiteto Socialinių mokslų fakultete mokytojai, neturintys specialaus pedagoginio išsilavinimo, jį įgyti gali pasirinkę nuotolinių Pedagogikos studijų programą. Taip pat žinias gilinti Programų sistemų inžinerijos magistro studijų programoje kviečiami baigusieji bakalaurą .
Šiemet nuotolinių studijų programas vykdyti pradėjo ir Šiaurės Lietuvos kolegija. Pirmaisiais metais kolegijoje pradėtos vykdyti Verslo vadybos, Teisės ir renginių verslo vadybos studijų programos. „Mūsų kolegijos nuotoliniai studentai visą studijų medžiagą randa virtualioje mokymosi aplinkoje, kur kiekvieną dieną klausosi tiesioginių vaizdo paskaitų, diskutuoja su dėstytojais. Tie, kuriems nepavyksta dalyvauti tiesioginėje paskaitoje, gali peržiūrėti vaizdo įrašą. Turėdami visą reikiamą techninę ir programinę įrangą, tikimės, kad jau kitais metais sulauksime dar didesnio susidomėjimo šia studijų forma, nes išvykstančių žmonių į užsienį vis daugėja“, – teigė Šiaurės Lietuvos kolegijos nuotolinių studijų centro koordinatorė Rita Misiulienė. Pašnekovė taip pat pabrėžė, kad dauguma kolegijos studentų gyvena užsienyje, tad nuotolinės studijos – puiki alternatyva. Šiuo metu nuotoliniu būdu studijuoja 23 studentai.
Nuotolinių studijų programos dažniausiai trunka 2–3 metus. Vieniems jų studentams reikia daugiau pastangų ir susikaupimo, kitiems – mažiau. Pavyzdžiui, studijuojantiesiems KTU Pedagogikos studijų programoje reikia nuolat lankytis distancinio mokymosi klasėse (vieną kartą per savaitę). Taip pat stojantieji į šią programą turi baigti išlyginamuosius studijų modulius – įgyti edukologijos ir psichologijos pagrindus. Taigi, prieš pasirenkant šias inovatyvias nuotolines studijas reikia gerai apgalvoti.
Lietuvoje nuotolinių studijų programų yra ir daugiau, tikėtina, kad ateityje mokymasis nuotoliniu būdu bus pasiekiamas bene kiekvienam. Juk tobulėjame ir mes, ir technologijos.