Dėl smurto prieš vaikus draudimo pasigirdo balsų esą šiomis iniciatyvomis mėginama pridengti siekį atimti vaikus iš šeimų. Paradoksalu, tačiau kaip tik šiuo metu tūkstančiai vaikų yra paimami iš šeimų ir apgyvendinami globos įstaigose. Kyla klausimas, kodėl užmerkiame akis į tikrąsias problemas, vietoje jų sprendimo keldami panikos bangas.
Koks vaikų bei šeimų gyvenimas kuriamas už mokesčių mokėtojų pinigus ir kokia kaina – atvirai apie tikrąją padėtį Lietuvoje ketvirtadienį susirinko pakalbėti vaikų psichiatras, Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas Dainius Pūras, „Paramos vaikams centro“ vadovė Aušra Kurienė, SOS „Vaikų kaimai“ vaiko interesų atstovavimo patarėja Virginija Pleckevičienė, „Gelbėkit vaikus“ vykdomoji direktorė Rasa Didžpetrienė.
D. Pūras pabrėžė, kad tikrai galime pasiekti tiek, jog lietuvių vaikai laimingi gyventų ir Lietuvoje: „Šiandien turime skaudžią realybę. Virš 4 tūkst. vaikų šiuo metu gyvena globos įstaigose. Tačiau tyrimai rodo, kad vaikams augti tokioje aplinkoje yra itin žalinga. Jie užauga turėdami įvairių problemų.“
Anot jo, kartais vaikai iš šeimų yra atimami per daug lengva ranka: „Turime susitarti ir aiškiai pasakyti, kad vaikų negalima atimti iš skurdžių šeimų. Noriu pasiūlyti nustoti skirstyti šeimas į geras ir į blogas. Turime padėti užauginti vaiką, o ne smerkti prasčiau gyvenančias šeimas.“
R. Dičpetrienė savo ruožtu pridūrė, kad tikriausiai nėra nė vieno žmogaus, kuris galvotų, kad vaikui augti globos namuose – gerai: „Šeimų gerovė priklauso nuo daugybės institucijų sėkmingo darbo. Tiek savivaldybė, tiek įvairios institucijos privalo rūpintis socialinių įgūdžių neturinčioms šeimoms. Požiūris į mažesniuose miesteliuose gyvenančias šeimas yra keistas – „ką ten su jomis prasidėti“. Norime skatinti bendradarbiavimą, kuris duotų geresnių rezultatų nei pavykdavo pasiekti iki šiol.“
Anot jo, Lietuva nėra vienintelė šalis, kuri susiduria su globos namuose augančių vaikų problematika: „Čekija investavo 50 mln. eurų, tam kad pakeistų 30 vaikų globos instituciją savo šalyje. Todėl turime ne lopyti esamus globos namus, o bandyti ieškoti kitų kelių. Vaikui reikia apkabinimo, draugystės ir meilės – o suremontavęs stogą ar perdažęs sienas to nepasieksi.“
Šis susitikimas pradėjo Europos mastu vyksiančią kampaniją „Atverkime duris Europos vaikams“, kuria siekiama, kad visi vaikai augtų tėvų, įtėvių ar globėjų šeimose, o ne uždarose, iki 120 vaikų talpinančiose įstaigose. Šią dieną Europos Parlamente bei dvylikoje Europos šalių vyks įvairūs renginiai.
Kampaniją Lietuvoje kartu su Eurochild ir Hope & Homes for Children bei nacionaliniais partneriais SOS „Vaikų kaimai“ ir „Gelbėkit vaikus“ organizuoja Žmogaus teisių stebėjimo institutas. Šia kampanija norima atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į patalpinimo įstaigose daromą žalą vaikams ir kūdikiams, šviesti visuomenę apie būtinybę vaikus globoti šeimose bei paskatinti ES šalis pasinaudoti 2014 – 2020 m. ES struktūrinės paramos galimybėmis reformuojant vaikų globos sistemą.